Przerwy, Jelonki i wyjątkowa zgodność | Sesja Rady Dzielnicy Bemowo

Polityka Warszawska    2015-11-06 18:39:35

5 listopada wznowiono przerwaną w październiku sesję Rady Dzielnicy Bemowo. Można rzec, że cała wczorajsza sesja była sygnowana przerwą, ponieważ w trakcie jej trwania pełno było wniosków o chwilowe wstrzymanie obrad. Mimo to udało się przegłosować kilka istotnych dla dzielnicy uchwał. Jedna z nich dotyczyła planów zagospodarowania i restrukturyzacji bemowskich Jelonek.

Wczorajsza sesja dzielnicy rozpoczęła się od ślubowania nowej radnej Patrycji Czerskiej (PO). Teoretycznie Czerska przeszła ten proces już w trakcie poprzedniej sesji, jednak w związku z jej przerwaniem, przewodniczący Jarosław Dąbrowski zarządził o ponownym ślubowaniu. Chwilę potem nastąpiła przerwa, gdyż mikrofon na mównicy odmówił posłuszeństwa. Po naprawieniu tej usterki wnioski o kolejne przerwy płynęły już lawinowo. Wśród powodów można wymienić posiedzenie Komisji Budżetowej, problemy z ustaleniem porządku obrad czy... chęć zjedzenia ciepłego posiłku.

W końcu udało się jednak dotrzeć to ważnego punktu wczorajszych obrad dotyczącego zmian w planie miejscowym Jelonek. Marek Mikos, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, zachęcał radnych do tego, by plan podzielić na cztery rejony i oddzielnie zajmować się każdym z nich. Byłby to obszar ulicy Górczewskiej i Bolkowskiej, teren osiedla Przyjaźń, okolice placu Kasztelańskiego oraz rejon ulicy Synów Pułku. – Nie mogę zapewnić, że wszystkie plany uda się zrealizować równolegle. Warto jednak podjąć ryzyko, bo to może przyspieszyć procedury i doprowadzić do szybszej realizacji projektu – argumentował swój wniosek Marek Mikos. Pomysł wzbudził jednak wśród radnych zbyt wiele wątpliwości, nie omieszkali oni także przypomnieć, że plan zagospodarowania jest tworzony już blisko 10 lat.

– Może się okazać, że jeśli podzielimy plan na kawałki, to zaczną one odpadać i nie zrealizujemy wszystkiego. Moglibyśmy utracić cenny fragment planu zagospodarowania przestrzennego i dużo pracy poszłoby na marne – mówił w kontrze Łukasz Lorentowicz, radny komitetu Dla Bemowa. Wynik głosowania, który miał orzec o tym czy radni chcą podziału planu miejscowego, dobitnie pokazał, że wszyscy radni podzielają te obawy. Plan pozostanie niepodzielny. – Rozumiem Państwa decyzję, dziękuję za tą merytoryczną dyskusję. Doceniam, że postrzegają mnie Państwo jako człowieka, któremu zależy na tym, co robi, bo tak rzeczywiście jest – podsumował decyzję radnych Marek Mikos.

Takiej zgodności dawno na Bemowie nie było i, co ciekawe, ujawniła się ona także przy omawianiu kolejnej uchwały, dotyczącej przeniesienia gimnazjum nr 45. Ze względu na dużą ilość uczniów w wieku nastoletnim w tym rejonie, złożono wniosek, by gimnazjum z ulicy Irzykowskiego miało teraz swoją siedzibę w budynku liceum im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W przypadku tego pomysłu radni znów byli jednogłośni i zagłosowali na "tak". Równie chętnie przyjęto kandydaturę Hanny Głowackiej do roli reprezentanta radnych w rozmowach z rodzicami ze szkoły.

Obrady trwały do późnych godzin nocnych. To była wyjątkowo długa sesja. Nie do końca wiadomo, co wpłynęło jej sielankową atmosferę – częste przerwy, duże ilości kawy, a może zwyczajne zmęczenie długimi obradami kazało na bok odłożyć niesnaski? Pozostaje tylko liczyć, że nie była to jednorazowa anomalia i taki sposób prowadzenia dyskusji stanie się nowym bemowskim standardem.

AUTORKA: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Ekspresowa sesja, długie oczekiwanie. Farsa na Bemowie trwa

Nowi włodarze Bemowa: Pomagamy się pakować starej ekipie

Na Bemowie wymieniają zamki w drzwiach...

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...