Nowy Bond i nowe stowarzyszenie. Startuje Projekt Ursynów

Karolina Wiśniewska    2015-11-07 16:36:48

Sami o sobie mówią: „aktywiści do zadań specjalnych” i dlatego inaugurację stowarzyszenia połączyli z premierą najnowszego filmu o Agencie 007 „Spectre”. – James Bond jest synonimem najwyższej jakości, klasy i odwagi, te wartości będą przyświecać również naszej pracy – przekonuje Kamil Orzeł i prezentuje Projekt Ursynów – nową organizację społeczną działająca na rzecz mieszkańców dzielnicy. Nową, choć posiadającą już swoich członków w radzie i zarządzie Ursynowa.

Stroje wieczorowe, kwartet smyczkowy i upragniona przez wielu premiera filmu „Spectre”  w takiej atmosferze Projekt Ursynów wchodzi do gry. Deklarują, że chcą zmieniać Ursynów, kłaść nacisk na innowacje i wysoką jakość usług publicznych, a także „być zespołem, jakiego tutaj jeszcze nie było”. Zespołem, który powstał na potrzeby nowego etapu rozwoju dzielnicy.

– Mówiąc o Projekcie Ursynów, należy wziąć pod uwagę trzy czynniki. Po pierwsze – zespół. Po drugie – wielka idea. Po trzecie – umiejętność słuchania innych – mówił prezes stowarzyszenia Kamil Orzeł. – Jesteśmy grupą mieszańców, których łączy proaktywizm, czyli nie tylko bieżące działania, ale przede wszystkim patrzenie w przyszłość. Skupianie się na perspektywach i rozwoju – przekonywał. Mimo krótkiego i do tej pory nieco ukrytego istnienia, stowarzyszenie liczy już całkiem pokaźną drużynę i realizuje kilka projektów. Jednym z nich jest Południowa Obwodnica Warszawy (POW), gdzie społecznicy chcą występować w roli informatora i pośrednika w rozmowach władz z mieszkańcami. Kolejny to projekt Baby Mama Wymiana, czyli akcja aktywnych ursynowskich mam, które cyklicznie dzielą między siebie ubranka, z których ich dzieci już powyrastały.

Na scenie, obok Kamila Orła, zaprezentowali się też inni lokalni działacze. Wśród nich m.in. Magdalena Pietroń  założycielka strony na Facebooku „Dzieje się na Ursynowie”, która dba o to, aby mieszkańcy byli na bieżąco ze wszystkimi kulturalnymi wydarzeniami w dzielnicy, na których warto się pojawić, Marta Brola-Pietruczuk – mieszkanka Kabat, która od początku bacznie przygląda się zawiłościom związanym z budową Galerii Kabaty czy Maciej Antosiuk, który ma dbać o to, aby mieszkańcy Ursynowa złożyli w zaczynającej się właśnie III edycji Budżetu Partycypacyjnego rekordową liczbę wniosków (Maciej pełni też funkcję przewodniczącego dzielnicowego zespołu ds. budżetu).

Prezesem stowarzyszenia jest wielokrotnie wspominany już Kamil Orzeł, radny dzielnicy Ursynów. Wiceprezesem zaś wiceburmistrz Łukasz Ciołko. Dzięki czemu nowy byt „z miejsca” ma swoich reprezentantów i w radzie, i w zarządzie, co niewątpliwie mocno działa na ich korzyść.

Ursynów stolicą Warszawy

– Wielkie stowarzyszenie musi mieć wielką ideę i my też taką ideę mamy – mówił podczas inauguracji Kamil Orzeł. Ową ideą jest krótkie i proste hasło: „Ursynów stolicą Warszawy”. – Tak jak Warszawa jest na mapie Polski miastem szczególnym, tak chcielibyśmy, żeby Ursynów był miejscem szczególnym na mapie Warszawy. Miejscem, w którym ludzie chcą mieszkać, spędzać wolny czas. Chcemy, żeby inne dzielnicy brały z nas przykład – dodał. A to, jak z kolei przekonywał Łukasz Ciołko, bez problemu da się zrobić dzięki innowacjom, wysokiej jakości usług publicznych, ale przede wszystkim dzięki pomocy samych mieszańców. – Ursynów kipi od kreatywności. Jest pełen ludzi, którzy chcą działać, wspólnie się angażować i podejmować nowe wyzwania. Naszym zadaniem jest docieranie do takich ludzi i wspieranie ich – mówił podczas inauguracji.

– Trzecia cecha, która nas opisuje to umiejętność słuchania innych, bo bez tego nie da się zbudować w XXI wieku nowoczesnego i sprawnie działającego stowarzyszenia – przekonywał jego szef. Dziś członkowie deklarują, że celów do zrealizowania jest bardzo dużo. Jedne mniejsze i możliwe do szybkiego wdrążenia, inne większe i bardziej perspektywiczne. Podstawowym zadaniem jednak jest dla nich zrobienie wszystkiego, aby (cyt.) "za 30 lat ci, którzy po nas przyjdą byli dumni z tego miejsca i mogli powiedzieć, że Ursynów jest stolicą Warszawy".

Czas na Bonda!

Po oficjalnej prezentacji Projektu Ursynów, jego ludzi, działań i planów inicjatorzy zaprosili wszystkich gości na premierowy pokaz filmu „Spectre”. Co wspólnego ma James Bond z nowym stowarzyszeniem? Nie da się ukryć, że w jakimś stopniu miał działać profrekwencyjnie (i to się udało), ale jak zapewniają członkowie PU, nie był to jedyny powód. – James Bond jest synonimem najwyższej jakości, klasy i odwagi, te wartości będą również przyświecać pracy Stowarzyszenia Projekt Ursynów – przekonywał Orzeł.

IMU istnieje nadal

Nowe stowarzyszenie w części składa się z osób, które do tej pory kojarzone były z szyldem Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa (z ramienia której zresztą radny Orzeł startował w ostatnich wyborach samorządowych). Jak zapewnia nas Kamil Orzeł, powstanie Projektu Ursynów wcale nie oznacza końca Inicjatywy.  IMU jest oddziałem ogólnomiejskiej Inicjatywy Mieszkańców Warszawy i istnieje nadal. Chcieliśmy powołać nowy bardziej niezależny podmiot – mówi i przekonuje, że jest otwarty na współpracę i z IMW, i z innymi stowarzyszeniami.

Dobry początek

Twórcy Projektu długo trzymali w tajemnicy szczegółowe informacje na temat swojego działa i starannie pilnowali, aby przed oficjalną prezentacją było wokół nich wyjątkowo cicho. Sama inauguracja niewątpliwie została zorganizowana sprawnie i ciekawie. Pojawiło się na niej około 170 osób z bardzo różnych środowisk – byli nie tylko mieszkańcy Ursynowa, ale również wielu innych dość odległych dzielnic (chociażby z Białołęki). Nie zabrakło reprezentantów różnych opcji naszej lokalnej warszawskiej sceny politycznej. Dostrzegliśmy radnych z Prawa i Sprawiedliwości, reprezentantów Platformy Obywatelskiej i przedstawicieli wielu miejskich organizacji.

Projekt Ursynów ma dobry początek, lecz największe wyzwanie dopiero przed nimi, bo im ciekawiej się zaczyna, tym większe oczekiwania pojawiają się w przyszłości. Po pierwsze – muszą zachować tych którzy już zainteresowali się nową inicjatywą, po drugie – zmobilizować nowych, a po trzecie – udowodnić, że słowa o „nowej jakości” i „Ursynowie 2.0” to nie tylko deklaracje. Pierwszy sprawdzian? Już w najbliższy czwartek w Gospodzie pod Młynem (zaraz obok stacji metra Ursynów), kiedy to odbędzie się pierwsze otwarte spotkanie z mieszkańcami. Z ciekawością będziemy się temu przyglądać.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Facebook.com/Projekt-Ursynow

 

ZOBACZ TAKŻE:

Łukasz Ciołko: Kultura świadczy o tożsamości [WYWIAD]

Porozmawiajmy o ul. Jeżewskiego | Ursynów

Ursynów świętuje 25 lat

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...