DWA BRZEGI: Piotr Żbikowski i Marek Borkowski | Świetlica dla narkomanów

Polityka Warszawska    2015-11-08 09:48:29

Świetlica dla narkomanów, która ma znaleźć się na warszawskim Grochowie budzi wśród jego mieszkańców coraz większe kontrowersje. Organizują się, piszą petycję i deklarują jasno: nie ma na to naszego przyzwolenia. Władze uspokajają i przekonują, że wynajęte pomieszczenie ma jedynie usprawnić biurowe pracę Fundacji. Czy świetlica dla narkomanów stanowi zagrożenie dla mieszkańców? O tym w kolejnej odsłonie naszego cyklu, pt. „Dwa brzegi” piszą: Piotr Żbikowski – wiceburmistrz Pragi Południe oraz radny tej dzielnicy Marek Borkowski.

PIOTR ŻBIKOWSKI, zastepca burmistrza dzielnicy Praga Południe

Uzależnienie od narkotyków jest jedną z najcięższych chorób cywilizacyjnych dotykających w znacznym stopniu także naszą społeczność. Po narkotyki i dopalacze sięgają ludzie w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Niestety także coraz młodsi. W Warszawie jednym z obszarów szczególnie kryzysowych pod tym względem jest Grochów.

Skuteczność leczenia osób uzależnionych jest mała – mierzona utrzymywaniem abstynencji po roku od zakończonej terapii mniejsza niż 10 proc. Z danych polskich wynika, że większość uzależnionych nie zgłasza się do placówek pomocowych i pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. Zaradzić temu ma oferta pomocy i wsparcia, dzięki której chorzy mogą zacząć korzystać z systemu leczenia. Osoby, trafiające do placówki, otrzymują wszechstronną pomoc – począwszy od opieki prawnej, terapeutycznej, pomocy w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych, a skończywszy na asystowaniu przy wychodzeniu z nałogu, detoksykacji, umieszczeniu w ośrodku terapii uzależnień lub na programie substytucyjnym. Takie działania, co pokazują rozliczne badania polskie i zagraniczne, są skuteczne i znacząco wpływają na poprawę funkcjonowania chorych, ich bliskich i szeroko rozumianej społeczności lokalnej.

Dyskusji na temat form wsparcia dla osób uzależnionych na terenie Grochowa towarzyszą silne emocje, wywołane lękiem przed domniemanymi zagrożeniami, jakie narkomani stanowią dla społeczności lokalnej. Dzisiaj na terenie Pragi-Południe nie ma przyzwolenia społecznego dla powstania świetlicy dla osób uzależnionych. A oni tu są. Aby oddalić obawy mieszkańców dzielnicy, należałoby znaleźć lokalizację dla świetlicy, znacznie oddaloną od budynków mieszkalnych oraz obiektów oświatowych. W tej chwili nie dysponujemy taką lokalizacją. Ograniczyliśmy się jedynie do udostępnienia Fundacji Redukcji Szkód lokalu na jej siedzibę, czyli wyłącznie na działalność biurową. Bez podejmowania w tej lokalizacji osób uzależnionych. Fundacja potwierdziła to zobowiązanie w oficjalnym oświadczeniu. Wolontariusze fundacji będą docierać do uzależnionych w miejscach ich zamieszkania/bytowania. Fundacja będzie miała u nas biuro przez 6 miesięcy. To czas potrzebny na to, aby samorząd Warszawy, znalazł stosowną lokalizację na świetlicę po prawej stronie Wisły, gdzie takich ośrodków nie ma.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MAREK BORKOWSKI, radny dzielnicy Praga Południe 

Od kilku tygodni codziennie otrzymuję po kilkanaście telefonów i maili od mieszkańców Grochowa z wyrazami dezaprobaty wobec pomysłu władz Pragi Południe zlokalizowania na terenie dzielnicy punktu dla czynnych narkomanów, w którym miałaby być dokonywana m.in. wymiana igieł i strzykawek dla osób uzależnionych od heroiny.

O całej sprawie zarówno ja jak i mieszkańcy dowiedzieliśmy się z prasy. Burmistrz i zarząd dzielnicy nie uznali za stosowne skonsultować i przedyskutować tego pomysłu ani z radami osiedli, ani z radnymi dzielnicy, ani nawet przedstawić go na komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. W efekcie zrodziło to imponującą akcję protestacyjną, którą zainicjowali sami mieszkańcy już następnego dnia po pojawieniu się informacji prasowej na ten temat.

W ciągu zaledwie kilku dni w okolicy ulicy Kickiego, wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami rozwiesili ogłoszenia i zebrali kilkaset podpisów, pod petycją sprzeciwiającą się zlokalizowaniu tego punktu, gdzie tuż obok mieści się przedszkole i słynne akademiki.

Podobna sytuacja ma także miejsce przy ulicy Grenadierów i Chrzanowskiego, gdzie planuje się umieścić biura i punkt fundacji.

Czy takie miejsce stanowi zagrożenie dla mieszkańców Grochowa? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie skontaktowałem się z radnymi dzielnicy Wola, gdzie dotychczas działała fundacja. Dowiedziałem się o licznych skargach mieszkańców, problemach z osobami korzystającymi z usług fundacji, igłach i strzykawkach, które znajdowano w otoczeniu tego punktu oraz wielu niebezpiecznych sytuacjach, jak choćby handel narkotykami czy interwencje policji. Czy wobec tego faktu, że z lokalizacji tego punktu zrezygnowały władze Woli, a nie zgodziła się na niego Praga Północ ktokolwiek może mówić, że nie stanowi on zagrożenia dla najbliższej okolicy?

Wobec pojawiających się czasami głosów, że ludziom należy pomagać, pragnę dodać, że na Pradze Południe przy ulicy Zgierskiej znajduje się jeden z największych w Warszawie SPZOZ „Centrum Odwykowe” gdzie leczą się osoby uzależnione nie tylko od narkotyków i alkoholu, ale także hazardu, internetu itp. Nie dotarły jak dotąd do mnie żadne skargi na jego działalność i chyba intencja władz winna iść w kierunku wzmacniania takich właśnie placówek pomagającym osobom uzaleznionym. A ja swój mandat otrzymany od mieszkańców widzę we wspieraniu ich we wszelkich oddolnych inicjatywach, takich jak właśnie opisany powyżej protest do którego maja w moim odczuciu pełne prawo obawiając się po prostu o zdrowie swoje i swoich najbliższych.  

www.marekborkowski.pl

Zdjęcie główne: pixabay.com

 

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: Magdalena Roguska vs Piotr Basiński

DWA BRZEGI: Jan Śpiewak vs Marcel Andino Velez | Plac Defilad

ZOBACZ WSZYSTKIE ODSŁONY "DWÓCH BRZEGÓW"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...