Gotowi na składanie projektów? Rusza nowy budżet partycypacyjny

Karolina Wiśniewska    2015-11-09 08:02:04

Już od 16 listopada warszawiacy mogą składać swoje projekty. Niektórzy po dwóch poprzednich edycjach są już pewnie zaprawieni w bojach, dla wielu być może będzie to pierwszy raz. I jedni, i drudzy muszą wiedzieć, że tegoroczny budżet różni się poprzednich. Czym? Przekonajcie się sami!

Trzech autorów

Nie ukrywam, że sama byłam zaskoczona tym, iż czas na składanie projektów rozpoczyna się już w listopadzie. I to właśnie pierwsza poważna zmiana w tegorocznym budżecie obywatelskim. Na pisanie wniosków warszawiacy będą mieli dokładnie dwa miesiące (do 15 stycznia 2016 roku), czyli o miesiąc dłużej niż rok temu. Nowy budżet to przede wszystkim nowy regulamin. Kolejną istotną zmianą jest liczba osób, które mogą tworzyć wspólne projekty. Teraz pojawia się możliwość, aby jeden wniosek miał aż trzech autorów, przy czym liczba podpisów, które muszą go poprzeć – tj. 30 podpisów – pozostaje bez zmian. Wnioskodawcy będą musieli tradycyjnie oszacować koszty swoich pomysłów i pamiętać, aby były możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku, a także zlokalizowane na ogólnodostępnym terenie należącym do Miasta. Projekty będzie można składać drogą internetową, listownie lub osobiście w urzędzie swojej dzielnicy.

Aby złożyć projekt nie trzeba być ani pełnoletnim, ani zameldowanym w Warszawie. Nie trzeba nawet posiadać polskiego obywatelstwa. W przypadku osób przed ukończeniem 18 roku życia ważna jest zgoda opiekuna prawnego.

Brak preselekcji

Kolejną ważną zmianą, mocno postulowaną przez wielu mieszkańców i organizacje miejskie, jest brak preselekcji. To oznacza, że nie ma żadnego ograniczenia jeśli chodzi o liczbę wniosków zgłoszonym w danym obszarze (np. 50 jak było do tej pory). Teraz wszystkie wnioski, które przejdą weryfikację formalną pozytywnie zostaną poddane pod głosowania. Zdaniem mieszkańców, taka korekta sprawia, że budżet będzie jeszcze bardziej obywatelski. Ważna jest również nowa procedura odwoławcza, zgodnie z którą w przypadku zastrzeżeń do wyniku weryfikacji projektu, autor będzie mógł poprosić o jej powtórzenie.

Podział dzielnic

W poprzednich latach podział dzielnic na mniejsze obszary nie był rzeczą obligatoryjną – od decyzji zespołów zależało czy dana dzielnica będzie dzielona, czy też nie. Teraz taki obowiązek istnieje pod warunkiem, że dzielnica przeznaczy na budżet partycypacyjny minimum 1 mln zł.

Większa rola zespołów dzielnicowych

Istotną zmianą jest również silniejsza pozycja dzielnicowych zespołów ds. budżetu partycypacyjnego, które oprócz dotychczasowych zadań będą oceniać ogólnodostępność (z jego efektów będą mogli korzystać wszyscy) poszczególnych projektów i decydować o tym, czy wspomniane już odwołania od wyniku weryfikacji zostaną uwzględnione. Wszystkie zespoły powstały mniej więcej na przełomie września i października. Mają za sobą około trzy spotkania (to zależy od wewnętrznego kalendarza), a przed sobą ważne wyzwanie dotyczące jak najskuteczniejszej promocji BP i zachęcania mieszkańców do aktywnego brania w nim udziału, a to może nie być takie proste.

Czas dla nas!

W poprzednich edycjach budżet partycypacyjny nie zawsze odnotowywał same powodzenia. Borykaliśmy się z wysoką liczbą odrzuconych projektów, licznymi protestami ze strony projektodawców i zarzutami, że urzędnicy złamali regulamin BP i zwyczajnie nie docenili wysiłku warszawiaków. Pamiętamy awanturę na spotkaniu w Państwomiasto czy listy pisane do władz Warszawy przez aktywistów. „Miasto nie jest przygotowane do takiego przedsięwzięcia” - grzmieli wówczas wnioskodawcy.

Z drugiej strony, wystarczy rozejrzeć się wokół, aby zobaczyć, że nasze najbliższe otoczenie się zmienia. Pojawiają się nowe ścieżki rowerowe, kwietniki, place zabaw – to wszystko właśnie dzięki naszej pracy i budżetowi partycypacyjnemu. Warto pamiętać, że jest to ciągle stosunkowo nowa inicjatywa, której uczą się zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy. Udało się zrobić wiele, a można jeszcze więcej. Nie zrażajmy się niepowodzeniami z poprzednich lat, ale dołóżmy wszelkich starań, aby w rozpoczynającej się właśnie edycji ich już nie było.

To co? Macie już swoje pomysły na to, jak zmieniać Warszawę? :)

Wiecej informacji na temat budżetu znajduje się na stronie: twojbudzet.um.warszawa.pl/

 

ZOBACZ TAKŻE:

Partycypacyjne pląsy na Żoliborzu

Obywatelski projekt niezgody w Śródmieściu

Budżet partycypacyjny 2016 – już wszystko jasne!

Zdjęcie: Facebook.com/budzetpartycypacyjnywarszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...