Urząd Miasta, Zieloni i Narodowcy – sprawdź kto i jak świętować będzie 11 listopada

Karolina Wiśniewska    2015-11-10 17:06:05

Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, defilada historyczna, Bieg Niepodległości, obchody organizowane przez Zielonych czy Marsz Niepodległości narodowców – tak Warszawa obchodzić będzie święto odzyskania niepodległości.

Uroczystości i wydarzenia organizowane z okazji obchodów 11 listopada w znacznej mierze są nam dobrze znane z poprzednich lat. Mimo to, za każdym razem mają w sobie coś wyjątkowego, tak jak wyjątkowe jest samo święto. W tym roku wszyscy powinni znaleźć coś dla siebie. Zarówno zwolennicy tradycyjnych uroczystości, entuzjaści marszów, a także fani aktywności sportowej.

Jedyna taka lekcja historii

Dzień 11 listopada to idealna okazja, aby nadrobić ewentualne braki wiedzy historycznej lub utrwalić tą, którą już posiadamy. W tym roku Miasto stwarza nam ku temu nietypowe możliwości i zaprasza na niecodzienną lekcję historii – defilada historyczna, w której przemaszeruje ponad 400 rekonstruktorów w mundurach dawnych formacji wojskowych.

Defilada wyruszy około godziny 13.00 z placu Piłsudskiego. Następnie przejdzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi aż do Muzeum Wojska Polskiego, w którym odbędzie się piknik. Organizatorzy zapowiadają, że wrażeń nie zabraknie – zarówno dla najstarszych, jak i najmłodszych. Podczas przemarszu zobaczymy ponad 400 rekonstruktorów w mundurach m.in. powstańców listopadowych, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 r., armii ochotniczej z 1920r., szwadronu kolarzy, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie czy powstańców warszawskich.

Bieg Nieodległości

Najlepszą propozycją dla patriotów, którzy wyjątkowo cenią sobie aktywność fizyczną jest 27 Bieg Niepodległości. Już dziś wiemy, że wystartuje w nim aż 15 tys. osób. Szykuje się więc zacięta konkurencja i nowe rekordy. – To doskonały pretekst, by wyjść na ulice i pokazać swoje przywiązanie do historii, ale w sposób radosny i pokojowy – mówił dla RDC Marcin Kuriata z warszawskiego OsiR-u. – Biegacze to taka grupa ludzi, którzy cieszą się tym co robią. Nie da się przebiec 10 km i się z tego nie cieszyć – dodał.

Biegacze ruszą dokładnie o godzinie 11.11, ze skrzyżowania al. Jana Pawła II z ulicą Stawki. Dalej będą przemieszczać się ulicami: Tytusa Chałubińskiego i al. Niepodległości. Zawrócą przy ul. Rakowieckiej i pobiegną na północ jezdnią zachodnią („pod prąd”).

W związku z tym, warto pamiętać o utrudnieniach komunikacyjnych. Od godziny 10.00 zamknięte będą obydwie jezdnie al. Jana Pawła II (na odcinku od ul. M. Anielewicza do al. „Solidarności”), zaś w godz. 10.30-13.00 – pozostała część trasy.

Marsz narodowców

Wydarzeniem, o którym już dziś mówi się zdecydowanie najczęściej (i który z reguły przyciąga największą liczbę uczestników) jest Marsz Niepodległości organizowany przez Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny, pod patronatem Związku Żołnierzy NSZ. W tym roku pod hasłem „Polska dla Polaków – Polacy dla Polski”. Jak co roku, tak i teraz Narodowcy najpierw spotkają się na mszy świętej, która odbędzie się o godz. 12.00 w kościele parafii św. Barbary. Właściwy marsz rozpocznie się dwie godziny później (14.00) tradycyjnie na Rondzie Dmowskiego w centrum miasta. Trasa przemarszu wyznaczona jest przez Al. Jerozolimskie, Most Józefa Poniatowskiego, al. Józefa Poniatowskiego, Rondo J. Waszyngtona, al. Zieleniecka i na błonia Stadionu Narodowego.

„Tegoroczny Marsz Niepodległości jest dla mnie szczególny ponieważ moja kadencja jako Prezesa Stowarzyszenia MN dobiegła końca” – zapowiada na stronie wydarzenia prezes stowarzyszenia Witold Tumanowicz i dodaje, że nowy szef zostanie wybrany pewnie jeszcze w tym roku: „Wierzę, że będzie to lider, który sprawnie poprowadzi kolejne Marsze”. Marsz wystartuje już po razy piąty. Jak co roku, organizatorzy spodziewają się tłumów. W informacji przekazanej do warszawskiego ratusza mowa o liczbie 50 tys. uczestników. Czy będzie więcej, czy mniej – przekonamy się już w środę po południu.

Świętowanie z Partią Zieloni

Środowiska lewicowe z kolei na wspólne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości zapraszają przedstawiciele Partii Zieloni, którzy przekonują, że nie chcą, aby święto 11 listopada było zawłaszczone przez środowiska narodowe i konserwatywne. Początek zaplanowany jest na godzinę 11.00 przed Bramą Straceń Cytadeli warszawskiej. Miejsce oczywiście nieprzypadkowe. Organizatorzy przekonują, że ludzie, których nazwiska wmurowano w ścianę Cytadeli to w większości ludzie lewicy. „Oddamy hołd pamięci kobiet i mężczyzn, którzy poświęcili życie, by Polska mogła być niepodległa – aby była krajem ludzi otwartych, wolnych i solidarnych.” – zapowiadają organizatorzy.

11 listopada to dla nich nie tylko odzyskanie niepodległości, ale też szereg innych fundamentalnych zmian wprowadzonych przez Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej premiera Ignacego Daszyńskiego. Zmian wśród których wymieniają m.in. powszechne prawo wyborcze dla kobiet i mężczyzn, wolność wyznania i równouprawnienia dla mniejszości narodowych czy ubezpieczenia społeczne. Zakończenie uroczystości planowane jest na godz. 14.00.

Prezydent na placu Piłsudskiego

W tym roku nie będzie marszu ”Razem dla Niepodległej” organizowanego w poprzednich latach przez Bronisława Komorowskiego, choć oczywiście obecny prezydent Andrzej Duda w uroczystościach warszawskich obecny będzie. O godz. 9.00 weźmie udział w mszy świętej w intencji ojczyzny w Kościele Św. Krzyża. Zaraz potem złoży kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze i w Belwederze wręczy też odznaczenia państwowe. Andrzeja Dudę zobaczymy także na oficjalnych uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie o 12.00 odbędzie się uroczysta zmiana wart oraz przemówienie prezydenta.

*     *     *

Wyjątkowy dzień i wyjątkowe święto, które warto upamiętniać. Możliwości, jak widać, nie brakuje.

My będziemy wszędzie!

ZOBACZ TAKŻE:

"Niskie podatki, zero imigrantów" - Marsz Wolności i Suwerenności

Ratusz nie zgadza się na manifestacje ONR, wojewoda uchyla zakaz

 

Zjęcie główne: Wikimedia Commons, autorstwa Patryk Matyjaszczyk - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...