Zieloni uczcili Święto Niepodległości na Cytadeli

Rafał Osiński    2015-11-11 16:58:42

Święto Niepodległości jest okazją do obchodów patriotycznych również dla środowisk lewicowych. O godzinie 11.00, przed Bramą Straceń na warszawskiej Cytadeli przedstawiciele Zielonych na czele z przewodniczącym Adamem Ostolskim złożyli kwiaty upamiętniające osoby, które poniosły w tym miejscu śmierć w czasach Królestwa Kongresowego.

Spotkanie rozpoczął Marek Matczak, sekretarz Zielonych. – Spotykamy się tu, gdyż chcemy wspólnie uczcić pamięć osób, które oddały życie za to, by Polska była nie tylko niepodległa ale i tolerancyjna, i solidarna – podkreślił.

– To miejsce jest najwłaściwsze do tego, by uczcić ten dzień. Tu znajdują się prochy osób, które walczyły nie tylko o to, by Polska była na mapie świata, ale także, aby należała do jego obywateli – stwierdził z kolei Adam Ostolski, współprzewodniczący partii. – Tu zginęły takie osoby jak Henryk Baron, Stefan Okrzeja czy Marcin Kasprzak. Oni reprezentowali Polskę sprawiedliwą społecznie, taką, w której robotnicy nie byliby wyzyskiwani, a kobiety miałyby równe prawa – dodał Ostolski.

Głos zabrała również Izabela Zygmunt, współprzewodnicząca warszawskich Zielonych. – Chcemy uczcić pamięć lewicy patriotycznej, której przedstawicielami kierowały takie wartości jak równość, demokracja i walka z wyzyskiem. Dziś co prawda Polska jest niepodległa, ale walka o równość wciąż trwa – podkreśliła Zygmunt. Jej zdaniem, nad suwerennością wciąż trzeba się pochylać, gdyż siły współczesnego kapitalizmu wciąż naruszają prawa obywatelskie i odbierają obywatelom wpływ na władzę.

– Chcemy zaprotestować przeciw kłamstwu. Przeciw polityce historycznej prawicy, która wycina całe fragmenty historii oraz ludzi zasłużonych. Nie ma naszej zgody na życie w wykluczeniu i w kłamstwie – stwierdził z kolei Marek Kossakowski, drugi współprzewodniczący stołecznych struktur partii.

Wśród osób, które pojawiły się na uroczystości spotkać można było również Danutę Kuroń, wdowę po Jacku Kuroniu i działaczkę opozycyjną z czasów PRL. Podkreśliła ona, że Cytadela to miejsce kaźni wielu Polaków, którzy stracili życie w wyniku chorób i tortur. Reszta została zesłana na Syberię. Wspomniała również 11-letniego Sławomira Jachurę, najmłodszego powstańca zamordowanego w tym miejscu. – Cieszę się, że dziś się wspólnie spotkaliśmy, by uczcić ten dzień – dodała na koniec Danuta Kuroń.

Następnie przedstawiciele Zielonych złożyli kwiaty w bramie straceń, które w imieniu członków partii oraz osób o lewicowych poglądach upamiętnić miały osoby, które w walce o niepodległą Polskę poniosły śmierć w tym miejscu.

Końcowym akcentem było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Zieloni apelują: Promujmy zieleń, nie samochody

Zieloni protestują przeciw polityce Węgier ws. uchodźców: "Macie tak krótką pamięć?"

Marek Kossakowski na czele warszawskich Zielonych

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...