Zmiany na Pradze Północ. PO traci mandat na rzecz PWS

Karolina Wiśniewska    2015-11-14 08:43:03

Głosy wyborców w komisji 365 na Nowej Pradze zostały policzone błędnie – tak orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. Sześć głosów uznane jako głosy „za” Platformą Obywatelską, pięć za Prawem i Sprawiedliwością i jeden dla Nowej Prawicy były bowiem głosami nieważnymi. Co to zmienia w praskim układzie sił?

Rozprawa dotycząca nieprawidłowości dotyczących liczenia głosów na Pradze Północ odbyła się w piątek. Z jej wyniku cieszą się przede wszystkim przedstawiciele Praskiej Wspólnoty Samorządowej, bo to właśnie oni powiększają w radzie dzielnicy swój klub. Mandat, kosztem Platformy Obywatelskiej, zyskuje Krystyna Ambroziak. – Sąd potwierdził, że mieliśmy rację. Oddano nam to, co zabrano rok temu – mówi przewodniczący PWS Jacek Wachowicz. – Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku – dodaje.

Z radą żegna się natomiast Piotr Pietruszyński z Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy, że zmiany dotyczą dokładnie komisji 365 na Nowej Pradze, gdzie walka o mandat była wyjątkowo zacięta i zgodnie z ustaleniami jakie poczyniono zaraz po wyborach, pani Ambroziak przegrała tylko jednym głosem. Dziś szczęście ponownie sprzyja PWS. Jacek Wachowicz, mimo pozytywnego dla siebie wyroku zapewnia, że to nie koniec starań o sprawiedliwy wynik na Pradze. – Musimy złapać tych, którzy dokonali nieprawidłowości, a do wyjaśnienia jest jeszcze cały okręg trzeci, w których dochodziło do licznych nieprawidłowości – przekonuje.

Potrzebne nowe wybory?

Przypomnijmy, że o możliwych błędach konieczności ponownego liczenia głosów informowaliśmy w „Polityce Warszawskiej” już w maju. Wtedy bowiem sąd uznał, że sposób w jaki przeprowadzono głosowanie i liczono głosy nie był prawidłowy. Radni Praskiej Wspólnoty Samorządowej, na czele z cytowanym radnym Jackiem Wachowiczem przekonywali, że doszło do zdublowania około 60 nazwisk na listach wyborczych, wydawania więcej kart do głosowania, niż było to przewidziane i nieodpowiedniego zabezpieczania urn wyborczych. Kiedy urzędnicy zaczęli przygotowywać materiały na zlecenie sądu, okazało się, że brakuje aż 164 głosów, w związku z czym sprawa jeszcze bardziej się skomplikowała. – To już nie są przelewki, tylko sprawa kryminalna. Ktoś zniszczył głosy, to jest ewidentne – mówił w czerwcu Jacek Wachowicz który dziś potwierdza swoje słowa. – To, że ktoś zabrał 164 głosów, kiedy dowiedział się, że będą liczone ponownie to nie przypadek – twierdzi i zapewnia, że najlepszym sposobem na rozstrzygnięcie całego sporu byłyby po prostu nowe wybory. – Nie widzę innego rozwiązania – podsumowuje.

Platforma przejmie Pragę?

Na mocy ustaleń sądowych, swój stan posiadania w radzie zwiększa Praska Wspólnota Samorządowa. Czy wpłynie to jakoś na koalicję rządzącą? Teoretycznie powinno ją jedynie umocnić bowiem to właśnie PWS wraz z Prawem i Sprawiedliwością zarządzą Pragą Północ. Praktycznie wiadomo jednak, że od kilku tygodni Platforma Obywatelska robi dużo, aby przejąć władzę w tej dzielnicy. Pisaliśmy o porozumieniu PO i SLD w sprawie odwołania przewodniczącego rady Ryszarda Kędzierskiego z PiS. – Też nie jesteśmy zadowoleni z organizacji pracy rady – mówił wówczas „Polityce Warszawskiej” Jacek Wachowicz, który podkreślał, że nie podoba mu się m.in. fakt, iż Kędzierski oddał komisję bezpieczeństwa w ręce SLD bez aprobaty PWS. Konkretnych informacji o zerwaniu dotychczasowej koalicji jednak nie było.

Dziś Wachowicz potwierdza jedynie, że rozmowy z Platformą na temat „dobra Pragi Północ” trwają, bo – co wyjątkowo w rozmowie z nami podkreśla – dobro Pragi jest dla niego najważniejsze. Jaki będzie ich efekt? Na razie nie chce zdradzać. Informuje jednak, że nie wyobraża sobie łączenia funkcji burmistrza dzielnicy z funkcją posła, co zamierza czynić Paweł Lisiecki, przynajmniej „do momentu odwołania z funkcji przez Radę Dzielnicy”, jak informuje w liście do Marszałka Sejmu nowo wybrany poseł.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Paweł Lisiecki: „Burmistrz nie jest załatwiaczem spraw”

Na Pradze Północ głosy policzą ponownie?
 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...