Pożar „Pekinu” na Woli. Sprawa już w prokuraturze

Karolina Wiśniewska    2015-11-16 13:43:54

Kilka tygodni temu informowaliśmy o serii pożarów wolskich kamienic na ulicy Łuckiej. Dziś kolejny pożar i kolejny zabytek – Kamienica Korongolda, czyli tzw. „Pekin”, doskonale znany mieszkańcom Woli (i nie tylko) w niedzielę wieczorem stanął w płomieniach. Przyczyny zajścia zbada prokuratura.

Ogień pojawił się w niedzielę późnym wieczorem. Kamienica przy ulicy Złotej 83 jest budynkiem sześciokondygnacyjnym, pożar nastąpił na ostatniej kondygnacji. Zapaliła się konstrukcja dachu i nieużytkowane rzeczy pozostawione w budynku. Na miejscu łącznie pojawiło się szesnaście zastępów straży pożarnej, która przez blisko pięć godzin usiłowała uporać się z ogniem. Okolice skrzyżowania Złotej i Żelaznej zostały też zablokowane dla ruchu. Nie była to łatwa akcja, ponieważ budynek ocieplany jest m.in. łatwopalnym igliwiem. Oprócz strażaków, na miejscu szybko pojawił się także stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki. „Jestem na miejscu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze udział 9 jednostek Straży. Pożar objął poddasze i na razie nie przemieszcza się na dolne kondygnacje” – informował w mediach społecznościowych. Niedługo potem dodał też, że oprócz dachu nic więcej się nie spaliło, nawet stropy nie zostały uszkodzone ale niestety zalane wodą w czasie akcji gaśniczej. Krasucki dziękował i gratulował Straży Pożarnej oraz przedstawicielom Biura Zarządzania Kryzysowego, dzięki którym udało się zminimalizować szkody.

Dlaczego doszło do pożaru? Poszukiwaniem odpowiedzi na to pytanie zajmie się prokuratura. Konserwator Michał Krasucki chwilę po godz. 13.00 w poniedziałek poinformował, że zgłosił całą sprawę do prokuratury i wysłał monit do inwestora. Wiadomo, że w kamienicy nie było żadnej instalacji, dlatego też coraz częściej mówi się, że jedną z przyczyn mogło być podpalenie.

Hitoryczna kamienica w rejestrze zabytków

W pożarze na szczęście nikt nie ucierpiał. Kamienica od dawna nie jest zamieszkiwana przez nikogo. Mieszkańcom Woli i całej Warszawy jest jednak znana doskonale i dla wielu z nich informacja, że „Pekin płonie” była ogromnym zaskoczeniem. Popularny budynek to w końcu kawał świetnej historii. Kamienica Wolfa Krongolda (z jego inicjatywy powstała i tak do dziś brzmi jej prawdziwa nazwa) sięga końcówki XIX wieku, a dokładnie 1899 roku. Przed laty była pięknym zadbanym budynkiem z licznymi dekoracjami na fasadzie i ozdobnymi balustradami, a wewnątrz – równie pięknymi klatkami schodowymi. Skąd nazwa Pekin? Odpowiedź jest prosta. Po II wojnie światowej kamienica zamieszkiwana była przez nadzwyczaj dużą liczbę lokatorów.

Kamienica przetrwała II wojnę światową, choć nie wyszła z niej bez szwanku. Prawdziwa dewastacja budynku zaczęła się jednak już po wojnie. Zniszczono ozdobne balustrady, zerwano dekoracje, a całość budynku zalano szarym i brzydkim tynkiem. Zmienili się również (i to było jedną z przyczyn dewastacji) lokatorzy budynku. O ile przed wojną byli to ludzie o różnym stopniu zamożności, tak po – w znacznej mierze przesiedlano tam ludzi z tzw. marginesu społecznego: prostytutki, alkoholików, byłych więźniów, itp.

Mimo wszystko, w latach osiemdziesiątych – a dokładnie w 1988 roku – kamienica została wpisana do rejestru zabytków. W 2003 roku wszyscy lokatorzy musieli się z niej wyprowadzić, głównie ze względu na zły stan techniczny budynku, pojawiły się także pierwsze plany dotyczące jego sprzedaży, lecz chętnych nabywców nie było zbyt wielu.

Przez długie lata o kamienicy raczej rzadko się mówiło, aż do początku tego roku, kiedy to firma „Czerwone Maki” będąca częścią międzynarodowej grupy deweloperskiej AFI Europe Poland, kupiła „Pekin” za 21 mln zł. Zapowiedziano generalny remont budynku. Nowy inwestor deklarował m.in. przywrócenie dawnych zdobień na kamienicy, budowę podziemnego parkingu oraz budowę lokali mieszkaniowych i usługowych. W związku z ostatnimi wydarzeniami, remont może się znacznie opóźnić.

Powtórka z ulicy Łuckiej?

„Oby zaraz za Pekinem nie było następnych” – piszą mieszkańcy w komentarzach na forach i w mediach społecznościowych przypominając serie podobnych zdarzeń dotyczących zabytkowych kamienic na ulicy Łuckiej, najstarszych kamienic na Woli. Trzy pożary w ciągu trzech dni i dziewięć interwencji w ciągu miesiąca. – Trudno mówić o przypadkach, w tym budynku nikt nie mieszka, nie ma żadnej instalacji ani gazowej, ani elektrycznej – mówił wówczas st. asp. Leszek Borlik (o sprawie pisaliśmy wówczas na naszym portalu).

Na Facebooku pojawiło się także wydarzenie pod hasłem: „Chcemy kar dla podpalaczy warszawskich kamienic!”. Jego organizatorzy, w tym m.in. znany Portal Warszawski przekonują, że „mają dość barbarzyństwa i chcą wziąć sprawy we własne ręce”. Zapowiadają petycję w sprawie ratowania płonącego wczoraj „Pekinu” oraz innych warszawskich zabytkowych kamienic. „To będzie właśnie kara dla podpalaczy. Muszą zobaczyć, że mieszkańcy interesują się miastem” – czytamy na stronie wydarzenia.

Mamy nadzieję, że tym razem nie powtórzy się sytuacja z ulicy Łuckiej, nie będziemy mieli do czynienia z serią pożarów, a jednostkowy wypadek zabytkowego „Pekinu” uda się szybko wyjaśnić.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: zabytki.um.warszawa.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Niepokój o II linię metra i wolskie nieruchomości

Warszawskie pomniki do renowacji

Kamienica przy Strzeleckiej 8. Konserwator wstrzymuje remont

Źródła: tvnwarszawa.pl, zabytki.um.warszawa.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...