Fikcyjne szkoły, odpady i widmo przewrotu | Sesja na Pradze Północ

Polityka Warszawska    2015-11-17 20:07:33

XIV Sesja Rady Pragi Północ, z wyjątkiem niefortunnego rozpoczęcia przebiegała sprawnie. Najwięcej czasu poświęcono dyskusji o pracach Komisji Doraźnej, która sprawdzała szkoły Salomon, prawdopodobnie niezgodnie z prawem pobierające dotacje. Sporo rozmawiano także o systemie odbioru odpadów w dzielnicy. Mimo względnego spokoju, na sali da się wyczuć wiszące widmo przewrotu. Układ sił na Pradze Północ jeszcze może się zmienić.

Sesja Rady Pragi Północ rozpoczęła się od… problemów z policzeniem głosów. Na szczęście nie miało to już nic wspólnego z wyborami samorządowymi, gdzie dopiero po roku sądowych batalii udało się dojść do prawomocnego wniosku, że głosy zostały policznone źle. Tym razem, całą sytuację można nazwać drobną usterką, chodziło o przegłosowanie skargi złożonej na Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Praga Północ. Po kolejnych reasumpcjach głosowania w końcu nie przyjęto proponowanej uchwały. Skarga nie będzie przekazana dalej.

Po tym niefortunnym początku sesja przebiegała bez większych zakłóceń. Opowiedziano się za zmianami w budżecie. Przyjęto także rezygnację Patrycji Sondij z członkowstwa w Komisji Polityki Społecznej, wspomniana komisja zyskała jednak nową reprezentantkę, którą została Edyta Sosnowska. Radni wyrazili także zgodę na przedłużenie prac Komisji Doraźnej do końca stycznia 2016. Decyzja ta wzbudziła wątpliwości radnego Ireneusza Tondery. – Tę komisję powołaliśmy pół roku temu. W lipcu powływaliśmy się na jej opinię, jak zatem komisja mogła cokolwiek rekomendować skoro jeszcze nie zakończyła prac?  –  dopytywał radny Tondera. Z odpowiedzią pośpieszyła Katarzyna Jasińska, która pełni funkcję przewodniczącej tejże komisji. – Działamy od 9 kwietnia 2015 roku. Dostaliśmy dwa zadania. Pierwsze to zapoznanie się z wynikami kontroli w szkole Salomon, to o nich wydawaliśmy opinię (niekorzystną dla szkoły, która prawdopodobnie niesłusznie pobierała dotacje). Teraz zajmujemy się drugim zadaniem, czyli rewizją dotacji na szkoły niepubliczne. Poza tym, przez ten czas pojawiło się dużo nowych wątków, w sprawę została zaangażowana prokuratura. Musimy więc przedłużyć naszą pracę – tłumaczyła.

Radny Tondera miał w trakcie sesji więcej wątpliwości, resztą z nich podzielił się w części poświęconej interepelacjom i zapytaniom. Przede wszystkim wyraził swoje niezrozumienie dla decyzji zarządu dzielnicy, by w ramach planów związanych z budżetem partycypacyjnym podzielić dzielnicę na cztery części. Z propozycji komisji, której radny Tondera przewodził, jasno wynikało, że podział na dwie części i wydzielnie funduszy na wydatki ogólnodzielnicowe będzie bardziej korzystny. Jego oburzenie wzbudza także system odbioru odpadów w dzielnicy.

Burmistrz Lisiecki zapewnił, że szerszych wyjaśnień udzieli na piśmie, jednak już w trakcie posiedzenia zgodził się z opinią Ireneusza Tondery, co do odpadów. – To jak funcjonuje ten system i jak skonstuowana jest ustawa jego dotycząca jest rzeczywiście źle pomyślane. Z tą kwestią trzeba by jednak zapoznać radę miasta. W stosunku do burmistrza nie zabrakło też drobnej uszczypliwości, w wątpliwość poddano czy pozostanie na swoim stanowisku, czy też wybierze bycie posłem, póki co udaje mu się godzić obie funkcje.

Ta kwestia z kolei, przywraca pytanie o zmianę układu sił na Pradze Północ. Wszystko wciąż pozostaje w rękach Praskiej Wspólnoty Samorządowej i tego, z kim zechce tworzyć koalicję. Przewrót był spodziewany w trakcie dzisiejszej sesji, przebiegła ona jednak bardzo spokojnie, a w kuluarach mówiło się o czasowym zawieszeniu broni. Na jak długo? Nie wiadomo.

Autorka: Karolina Rogaska

Zdjęcie: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiany na Pradze Północ. PO traci mandat na rzecz PWS

PiS (nie)traci Pragi Północ

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na wystawę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...