Rok po wyborach samorządowych

Adam Kielar    2015-11-19 12:34:58

W gąszczu informacji na temat nowego rządu i parlamentu ucichła trochę pierwsza rocznica wyborów samorządowych. Na poziomie Warszawy władzę utrzymała Hanna Gronkiewicz-Waltz (choć potwierdziło się to dopiero po 2 tygodniach, w drugiej turze) oraz Platforma Obywatelska, w dzielnicach natomiast sytuacja potrafiła wyglądać różnie. Zapraszamy na krótkie podsumowanie tego roku.

Co zapamiętamy z samych wyborów? Przede wszystkim duże opóźnienia, problemy z liczeniem głosów oraz oskarżenia o fałszerstwa. Niemal od razu po głosowaniu Państwowa Komisja Wyborcza znalazła się w ogniu krytyki, czego najmocniejszym wyrazem była pikieta pod jej siedzibą, zakończona między innymi zatrzymaniem dwóch dziennikarzy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że do tej pory, na stronach PKW nie znajdziemy wyników ze stolicy ani z Mazowsza. Dopiero w ostatnich dniach, dzięki stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze, możemy znaleźć w sieci rezultaty głosowania w Warszawie. Platforma Obywatelska zwyciężyła w wyborach do Rady Warszawy, gdzie uzyskała samodzielną większość, a Hanna Gronkiewicz-Waltz utrzymała fotel Prezydenta, pokonując w II turze wyborów posła Jacka Sasina.

Rada Warszawy

W Radze stolicy doszło do kilku ciekawych dyskusji oraz sporów. Jednym z pierwszych, który miał miejsce w styczniu był temat budżetu oraz Wieloletniej Perspektywy Finansowej. Opozycyjni radni mocno go krytykowali, wnieśli 30 poprawek, jednak nie przyniosło to większego rezultatu, gdyż wszystkie poza jedną zostały wówczas odrzucone. Dwa miesiące po tamtym głosowaniu, budżet został znowelizowany. Tu również nie obyło się bez sporów, przede wszystkim o kwestię rewitalizacji Pragi oraz opóźnienia w budowie Trasy Siekierkowskiej i Szpitala Południowego. Niedawno doszło do kolejnej nowelizacji, tym razem obcięto 300 milionów zł na wydatki. Między pierwszymi „budżetowymi” sesjami odbyła się także między innymi ta dotycząca zdecydowanie najpoważniejszego do tej pory wydarzenia, jakie miało miejsce w czasie kadencji – pożaru mostu Łazienkowskiego. Kontrowersje wzbudziły także sprawy wyboru Honorowych Obywateli Warszawy czy też pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

fot. Polityka Warszawska

Metro, nowy Łazienkowski

Wreszcie udało się otworzyć II linię metra. Po kolejnych opóźnieniach, pociągami z Pragi na Wolę pojechaliśmy 8 marca 2015 roku. To, że wreszcie się to udało można uznać za sukces, choć jak sobie przypomnimy szumne zapowiedzi, że II linią dojedziemy na mecze Euro 2012 to mina pewnie nieco zrzednie. Niewątpliwym sukcesem zaś jest fakt, że Most Łazienkowski udało się odbudować w tak szybkim tempie – spłonął on 14 lutego, a ponownie otwarto go tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, co zresztą skutkowało przegraną w zakładzie między radnym Jarosławem Krajewskim (dziś już posłem) i wiceprezydentem Jackiem Wojciechowiczem.

fot. Youtube

Śródmieście jest… kogo?

Jednak Warszawa to także jej dzielnice. I tu doszło do kilku niespodzianek. Przede wszystkim bardzo dobry wynik w Śródmieściu uzyskał komitet Miasto Jest Nasze. Wejście do rady czworga radnych oznaczało, że komitet Jana Śpiewaka będzie języczkiem u wagi. Jednak manewr trójki radnych (Ewy Czerwińśkiej, Andrzeja Kozickiego oraz Michała Sasa), który lider MJN nazwał wprost zdradą, spowodował, że de facto to oni stali się głównymi rozgrywającymi w dzielnicy. Niedawno ponownie zmienili front, doprowadzając do odwołania burmistrza Turkowskiego.

„Bemowo to stan umysłu”

Drugim „punktem zapalnym” było Bemowo. Zwycięski komitet Jarosłąwa Dąbrowskiego, usuniętego z PO byłego burmistrza, doszedł do władzy również dzięki sprytnemu manewrowi. Wszystko wskazywało na to, że w dzielnicy do władzy dojdzie koalicja PO-PiS. Tymczasem pięcioro radnych opuściło klub PO i stworzyło własny, popierający Dąbrowskiego oraz burmistrza Krzysztofa Zygrzaka. Doprowadziło to do istnej wojny, w której pojawił się wątek… Władimira Putina, do języka samorządowego weszło pojęcie „radmistrza”, doszło dozmieniania zamków w drzwiach do gabinetów oraz finalnego odwołania zarządu przez Radę Warszawy.

fot. Polityka Warszawska

Zmiany na Białołęce

Ciekawie w ostatnim czasie dzieje się na Białołęce. Przez większość dotychczasowej kadencji trwała współpraca Platformy Obywatelskiej oraz Wspólnoty Samorządowej Gospodarność. Jednak pod koniec września sytuacja się zmieniła. Przewodnicząca Rady Dzielnicy Anna Majchrzak została odwołana, a WS Gospodarność opuściła koalicję. Sytuacja w dzielnicy jest dynamiczna i ciężko na razie przewidywać jej finał.

***

Oczywiście wspomniane tu wydarzenia to ledwie wierzchołek góry lodowej – przez ten rok miało miejsce wiele innych, interesujących sytuacji - choćby zniknięcie Tęczy z Placu Zbawiciela czy też Pomnika "Czterech Śpiących", który nie powrócił już na pl. Wileński. Liczę, że sytuacja w mieście dalej będzie tak dynamiczna i zarówno mieszkańcy, jak i obserwujący stołeczną politykę będą zadowoleni.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

 

Zdj. Główne: PixaBay.com

Zobacz także:

Rada Dzielnicy Ursynów i awantura o szkoły

MJN wyręcza PKW i ogłasza wyniki wyborów samorządowych

Fikcyjne szkoły, odpady i widmo przewrotu | Sesja na Pradze Północ

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...