Koniec z kolejkami w urzędach? Miasto usprawnia internetowy system rezerwacji

Karolina Wiśniewska    2015-11-23 17:35:28

Wymiana systemu kolejkowego w urzędach na Pradze Północ, Pradze Południe, Śródmieściu i Wawrze plus wprowadzany po raz pierwszy internetowy system dla Rembertowa – rozpoczęte w poniedziałek prace potrwają do 11 grudnia. Uda się usprawnić dostęp do urzędników?

Długie kolejki, niecierpliwe oczekiwanie i kłótnie o to, która z pań była pierwsza... Wizyty w urzędach nigdy nie należały do naszych ulubionych czynności. Wpadaliśmy niby na pięć minut, a koniec końców okazywało się, że musimy odstać swoje znacznie dłużej. Takie incydenty w wielu stołecznych urzędach odchodzą już jednak do przeszłości. Teraz wizyty można rezerwować przez Internet. Wybieramy dany dzień, konkretną godzinę i załatwiamy swoje sprawy bez niepotrzebnych nerwów.

Internetowy system rezerwacji dostępny jest jednak tylko w kilku placówkach (pełna lista poniżej). Spośród najbliższych nam – urzędów dzielnicowych – skorzystać z niego możemy m. in. na Bemowie, Białołęce, Ochocie czy Ursynowie. Niemniej jednak, stale jest rozbudowywany i dołączają do niego kolejne miejsca. W poniedziałek Miasto rozpoczęło wymianę systemu kolejkowego w pięciu dzielnicach: Praga Północ, Praga Południe, Wawer, Śródmieście i Włochy. Po raz pierwszy zostanie za to wprowadzony w Rembertowie. Montaż potrwa do 11 grudnia i przez ten czas mieszkańcy mogą spodziewać się pewnych utrudnień w sprawnym jego funkcjonowaniu (jak chociażby przerwy w wydawaniu numerków do konkretnych stanowisk obsługi). Urzędnicy zapewniają jednak, że dołożą wszelkich starań, aby proces przygotowawczy następował bez większych kłopotów. Zaś tam, gdzie one się pojawią – pracownicy danych urzędów będą pomagać i kierować do odpowiednich stanowisk. Celem prac jest ujednolicenie systemu kolejkowego we wszystkich Wydziałach Obsługi Mieszkańców w Warszawie.

Nawet jeśli ewentualne niedogodności chwilowo się pojawią, warto uzbroić się w cierpliwość. Internetowy system rezerwacji wizyt to duże udogodnienie dla mieszkańców. Umożliwia nie tylko zajęcie sobie miejsca w kolejce, ale też sprawdzenie aktualnego ich stanu. Aby tego dokonać, wystarczy wejść na stronę: rezerwacje.um.warszawa.pl i spośród placówek znajdujących się na liście wybrać tą, która nas interesuje. Naciskając hasło „Rozwiń” wyświetli nam się tabela z liczbą aktualnie oczekujących i liczbą stanowisk, aktualnie obsługiwanym numerem oraz średnim czasem obsługi danego interesanta. Warto też podkreślić, że system wyświetla dane dotyczące stanów kolejek nie starsze niż sprzed 5 minut.

W celu rezerwacji wizyty, należy kliknąć zakładkę „Rezerwuj wizytę”. Po chwili wyświetli nam się kalendarz na którym musimy zaznaczyć wybrany dzień i godzinę. Następnie wypełnić odpowiedni formularz i na koniec – potwierdzić informacje. System jest bardzo prosty w obsłudze, wszystkie instrukcje, którymi trzeba się kierować są proste, czytelne i nie powinny sprawiać większych kłopotów nawet osobom starszym.

W dniu naszej wizyty należy pojawić się w urzędzie pięć minut przed wyznaczoną godziną. Na klawiaturze numerycznej (znajdującej się obok automatu biletowego), trzeba wpisać swój numer identyfikacyjny i potwierdzić klikając „ENTER”. Jeśli tego nie zrobimy – nasza rezerwacja zostanie anulowana. Urzędnicy doradzają też, aby przed wizytą zapoznać się z informacjami dotyczącymi potrzebnych nam w danej sprawie dokumentów. Wszystkie wymogi znajdziemy na stronie Urzędu Miasta.

Internetowy system rezerwacji dostępny jest w:

–  Biurach Urzędu m.st. Warszawy: Administracji i Spraw Obywatelskich (Aleje Jerozolimskie 28), Geodezji i Katastru (ul. Sandomierska 12), Ochrony Środowiska, Ogólnomiejski Punkt Obsługi Mieszkańców (OPOM), Terenowy Punkt Paszportowy (pl. Starynkiewicza 7/9)

–  w urzędach dzielnic: Bemowo, Białołęka, Bielany, Ochota, Targówek, Ursus, Ursynów, Wesoła, Wilanów, Wola, Żoliborz

–  wybranych wydziałach Urzędu Cywilnego: I Wydział Rejestracji Stanu Cywilnego i Obrotu Zagranicznego (ul. Władysława Andersa 5), Wydział Rejestracji Stanu Cywilnego III (ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego 1/3), Wydział Rejestracji Stanu Cywilnego V (ul. Falęcka 10).

--------------------------------------------------------------------------------------

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Drugie urodziny 19115!

Awaria systemu. Problem z zaświadczeniami o prawie głosowania poza miejscem zamieszkania

Źródła: zw.com.pl, rezerwacje.um.warszawa.pl

Zdjęcie: WIKIPEDIA/MAREK I EWA WOJCIECHOWSCY/CC BY-SA 3.0
 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...