Warszawa coraz bliżej Wisły

Sławomir Bielański    2013-08-27 10:14:20

Czy warszawskie nabrzeża mogą się zmienić w prawdziwe bulwary? Czy mieszkańcy mogą współżyć z bywalcami kawiarni oraz miłośnikami plenerowej rozrywki nad Wisła? To główne kwestie poruszane podczas debaty o bezpieczeństwie warszawskich nadbrzeży jaka odbyła się w czerwcu na Cyplu Czerniakowskim.

Źródło zdjęcia: .um.warszawa.pl

Przywracanie stołecznej rzeki miastu i jego mieszkańcom trwa od lat 90. Wtedy to na warszawskim bulwarze funkcjonowało wiele pawilonów, które były nazywane potocznie „budkami z piwem” pełniąc rolę miejskiego centrum życia przestępczego. Po likwidacji tych punktów handlowych w połowie lat 90. życie nad Wisłą w dużej części zamarło stając się miejscem wypoczynku dla średnio-starszego pokolenia warszawskich wędkarzy.

Przez następne kilkanaście lat nie było kompleksowego pomysłu na zagospodarowanie Wisły, pojedyncze dzielnice starały się odnowić plaże popularne w latach 50 i 60 ubiegłego wieku, aczkolwiek i ten pomysł okazał się lepszy w zamyśle niż w realnym wykonaniu.

Pierwsze próby stworzenia spójnej koncepcji dla zabudowy bulwarów pojawiły się w ratuszu po zwycięstwie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, de facto prace ruszyły po 2010 roku wraz z aktywizacją Marka Piwowarskiego, pełnomocnika prezydent miasta stołecznego ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły. Plan zakładał rewitalizację nadbrzeża oraz tworzenie bulwaru, na którym swoje miejsce znalazłyby zarówno kluby muzyczne jak i kawiarnie. Jednocześnie jednak z uwagi na problemy finansowe miasta, spowodowane kryzysem gospodarczym zakładane działania nie zostały znacząco ograniczone w stosunku do pierwszych zapowiedzi.

Dziś nad Wisłą (jej lewym brzegiem) funkcjonuje kilka kawiarni oraz klubów często o alternatywnym charakterze, w okresie letnim otwierane są także bary zwane potocznie przez mieszkańców powiśla „ogródkami piwnymi”. Jednocześnie nad samą Wisłą pojawiają się coraz większe grupy studentów i licealistów, którzy najczęściej z przyczyn ekonomicznych preferują „piwo pod chmurką”.

Takie zagospodarowanie stołecznej rzeki powoduje naturalny konflikt pomiędzy mieszkańcami, którzy oczekują bardziej świętego spokoju niż weekendowych rozrywek związanych z głośnymi bywalcami Wisły. Ten problem, spójnej koncepcji dla Wisły był głównym tematem debaty, która miała miejsce na Cyplu Czerniakowskim 12 czerwca br.

Uczestnicy spotkania spierali się o to jaki kierunek powinno obrać miasto. Przedstawiciele wspólnot i spółdzielni krytykowali służby porządkowe za zbyt małe ich zdaniem zaangażowanie w skuteczną prewencję na nadbrzeżu, z kolei młodsi uczestnicy debaty zwracali uwagę na to, że Wisła nie powinna stać się miejscem zupełnie wymarłym.

Przedstawiciele miasta, w tym Michał Olszewski podkreślali, że akcje prewencyjne są ciągle realizowane przez straż miejską, zaś działania miasta, przy np. rozbudowie miejsc w których można spożywać alkohol są ściśle określone przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości.

W wypowiedzi dla „Polityki Warszawskiej” śródmiejski radny PO, Daniel Łaga podkreśla, że „Monitoring na Śródmieściu jest najbardziej rozbudowany, w porównaniu do innych dzielnic.”, jak stwierdza radny ważne jest zrównoważone działanie włodarzy miasta oraz służb prewencyjnych „Jeżeli chodzi o Straż Miejską jestem za większą ilością patroli, ale tylko doraźnie – największą wartością będzie skłonienie ludzi do kulturalniejszego zachowania.”

Daniel Łaga podkreśla ponadto, że warszawskie bulwary wymagają dalszych inwestycji oraz wypracowania warszawskich standardów oddzielając dobrą zabawę od zwykłego rejwachu. W swojej koncepcji widzi miejsce nad Wisłą zwłaszcza dla małych, klimatycznych knajpek, tak by dobra zabawa gości nadbrzeża Wisły nie kolidowała z komfortem mieszkańców Śródmieścia.

Podobną koncepcję popiera Marcin Rzońca, radny miasta stołecznego reprezentujący Ruch Palikowa, a w latach 2006-2010 wiceburmistrz Śródmieścia. Zwraca on przede wszystkim uwagę na konieczność kompleksowego podejścia do zagospodarowania stołecznej rzeki Rozsądny i pomysłowy operator przestrzeni miejskiej (podmiot, który wie, że Miasto  to z jednej strony przestrzeń dla rozrywki, ale z drugiej miejsce stałego zamieszkania). Liczne zróżnicowane propozycje dla gości (nie tylko bary piwne, ale też restauracja z panoramą Wisły, niewielkie kameralne sceny i koncerty, może kino pod chmurką). Dobrym pomysłem wydaje się podzielenie nabrzeża na czytelne strefy np. muzyczne czy subkulturowe. Tam, gdzie do najbliższych zabudowań jest dość daleko, może być trochę głośniej. Tam, gdzie większa przestrzeń (np. Podwale) – imprezy plenerowe – tak jak dziś. Miasto było wiele lat odwrócone od Wisły, teraz nie wystarczy wyremontować bulwary, by wypracować formułę życia „z rzeką obok rzeki.” Jednocześnie radny zwraca uwagę, że polityka bezpieczeństwa będzie skuteczna tylko wtedy gdy reakcja na zachowania chuliganów będzie szybka i zdecydowana.

Zupełnie inne podejście do kwestii rozbudowy bulwarów ma Marek Matczak, lokalny działacz Partii Zielonych a prywatnie mieszkaniec Powiśla. Zwraca on uwagę na kwestie poczucia prywatności w związku z rozrastającym się monitoringiem miejskim. Jak podkreśla Matczak „Jestem przeciwnikiem tych wszystkich monitoringów, za wiele tych kamer. Uważam, że wystarczające będą patrole straży miejskiej czy też lepiej policji. Częste patrole prewencyjne o wiele więcej dają niż raptowne naloty całymi uzbrojonymi oddziałami.” Marek Matczak podkreśla, że miasto powinno stworzyć bulwary, które nie tylko spełnią swoją kawiarnianą rolę, ale będą także służyły młodzieży i rodzicom z małymi dziećmi. Według niego ważnym elementem podejmowania wszelkich inwestycji nad Wisłą powinny być konsultacje społeczne oraz odpowiednie zaangażowanie Komisji Dialogu Społecznego.

Jaki obraz przybierze wiślane nadbrzeże cały czas do końca nie wiadomo, w samym ratuszu koncepcje prezentowane przez pełnomocnika Piwowarskiego rozbijają się o kwestie finansowe. Dziś pewnym elementem wydaje się włączenie w działania lokalnych animatorów z organizacji pozarządowych co podkreślał podczas spotkania wiceprezydent Olszewski.

 

Współpraca Jakub Witek 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...