GDOŚ uchyla częściowo decyzję ws. rozbudowy II linii metra

Adam Kielar    2015-11-24 19:41:09

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił częściowo decyzję dotyczącą budowy dalszych odcinków II linii stołecznego metra. Zawiadomienie GDOŚ zostało opublikowane w połowie listopada, jednak do dziś nie było ono przedmiotem publicznej debaty.

Oprócz opublikowania w Biuletynie Informacji Publicznej, zawiadomienie zostało umieszczone na tablicach kilku stacji podziemnej kolei. Sprawa dotyczy planowanych odcinków zachodniej części II linii metra, od ronda Daszyńskiego, aż do stacji Księcia Janusza. Mieszkańcy już w kwietniu zgłaszali zastrzeżenia do projektowanej trasy. Wskazywano wówczas między innymi zagrożenie drganiami, które mogłyby uszkodzić budynki, znajdujące się nad planowaną trasą. Eksperci oraz przedstawiciele Metra odpowiadali, że nie ma zagrożenia i mieszkańcy domów położonych nad przyszłą linią kolejki nie maja się czego obawiać. Temat został także poruszony podczas jednej z sesji rady dzielnicy Wola.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła w części decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Jest to skutek odwołań części mieszkańców od pierwotnej decyzji RDOŚ. Sama decyzja pozostała jednak w mocy. Jak przekonują przedstawiciele Metra, określenie „uchylenie” może brzmieć niepokojąco, jednak de facto chodzi o uzupełnienie i uszczegółowienie dokumentacji. Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra, cytowany przez TVN Warszawę mówi na przykład , że niezbędne jest doprecyzowanie, iż budowa metra nie będzie się odbywać w dni wolne oraz święta (oryginalnie wskazano tylko 6-22). Według przedstawiciela Metra, jednym z najważniejszych problemów, wskazanych przez GDOŚ jest uszczegółowienie raportu oddziaływania na środowisko we fragmentach dotyczących parametrów ekranów akustycznych czy wykładzin dźwiękochłonnych. Sam przebieg linii nie został zakwestionowany. Inną kwestią, wymagającą uzupełnienia jest sposób konserwacji 50 budek łęgowych dla ptaków, które muszą zostać zainstalowane. Całe zawiadomienie znajdziemy pod tym adresem.

Uzupełnienie wskazanych przez GDOŚ kwestii, według przedstawicieli Metra nie powinno zająć dłużej niż kilka tygodni. Sam harmonogram prac nie zostanie zakłócony przez to postanowienie.

Przypomnijmy, że drugi etap prac nad II linią metra obejmuje po trzy stacje po prawej i trzy po lewej stroni Wisły. Na Pradze i Targówku będą to Szwedzka oraz Targówek 1 i Targówek 2, natomiast na Woli powstaną stacje Wolska, Moczydło oraz Księcia Janusza. Pod koniec października zostali wybrani wykonawcy kolejnych odcinków. Ponownie będą to firmy: Gulemark  z Turcji (odc.z) oraz włoska Astaldi S.p.A, które wykona odcinek na prawym brzegu Wisły. Po rozbudowaniu linia liczyć będzie 13 stacji i 13,5 km długości. Zgodnie z planem, oddanie sześć nowych stacji powinno nastąpić w 2019 roku. Wykonawcy mają na budowę dokładnie 38 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Zdjęcie: Materiały Prasowe Metra - Stacja Księcia Janusza

Źródła: Polityka Warszawska, TVN Warszawa, WawaLove

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Niepokój o II linię metra i wolskie nieruchomości

Metro wybrało wykonawców. Nowe stacje w 2019 roku

IV Kongres Transportu Publicznego: Oddajmy miasto komunikacji miejskiej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...