Rada Warszawy: co z tunelem w Rembertowie?

Polityka Warszawska    2015-11-27 14:46:00

W czwartek odbyło się dokończenie XIX sesji Rady Warszawy oraz sesja nr XX. O ile ta druga była raczej zwykłą formalnością, na dokończeniu poprzednich obrad doszło do słownych przepychanek. Kością niezgody było stanowisko w sprawie budowy tunelu w Rembertowie.

Inwestycja miałaby umożliwić samochodom przejazd pod torami, dzięki czemu można by uniknąć oczekiwania na przejeździe kolejowym. Sprawa budzi kontrowersje, tunel jest w planach od 25 lat, jego brak bardzo doskwiera mieszkańcom. – W Rembertowie chyba nie ma większego problemu niż to, że nie można normalnie przejechać przez tory, gdyż przejazd ten zajmuje czasem 15, 30, a nawet 45 minut – mówił w czerwcu Robert Twardowski ze stowarzyszenia Rembertów Bezpośrednio. – Mamy zapowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz, kiedy to podpisywała zobowiązania wyborcze, że ten tunel zostanie zbudowany. Niestety, póki co nic z tego wyszło. Czekamy nadal, ale chyba już miarka się przebrała.

Polityczna sprawa?

W czwartek na sali obrad pojawili się rembertowanie, trzymający plansze z napisem „#chcemytunelu”. Radni wszystkich opcji byli zgodni, że sprawa wymaga uwagi. Nie mogli jednak dojść do porozumienia, jak ma wyglądać stanowisko, które mieli przedstawić prezydent miasta. Brzmiało ono: „Rada m.st. Warszawy (…) popiera działania Prezydenta m.st. Warszawy dążące do budowy tunelu drogowego pod torami PKP w ciągu u. Marsa i al. gen. A. Chruściela „Montera” na terenie Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy”. PiS chciał przeforsować zmianę jego treści. W tekście miał pojawić się apel do Hanny Gronkiewicz-Waltz o podjęcie działania w tej sprawie.

– Nie dajmy się poróżnić, wyraźmy stanowisko, że jesteśmy za – apelował Michał Bitner z Platformy Obywatelskiej. – Lista inwestycji jest długa. To dzisiejsze stanowisko mówi: chcemy, by ta inwestycja była realizowana szybciej, że jest ważna. Wszyscy razem zagłosujmy za stanowiskiem, pokażmy, że sprawa nie jest polityczna – zachęcał. Radni PiS oskarżali swych oponentów, że są bezkrytycznie oddani prezydent miasta, niezdolni do wywarcia jakiegokolwiek nacisku na nią. – Jesteśmy za, ale za konkretnymi działaniami – mówił Zbigniew Cierpisz (PiS). – Nie okłamujcie mieszkańców. PR to działania pozorowane, a nie realne. – Podobnie mówił nowy przewodniczący klubu Cezary Jurkiewicz. – Chcemy, żeby to stanowisko rzeczywiście wpłynęło na to, że otrzymamy informację o terminach, dokładnych ramach czasowo-finansowych – uzasadniał. – Platforma dzisiaj pokazała, że w pełni popiera działania pani prezydent, a za tym nie idą konkretne decyzje finansowe ani nie są pokazane rzeczywiste działania.

Spór szybko przerodził się w kłótnię z wielką polityką w tle. Jarosław Szostakowski (PO) zaznaczył, że współodpowiedzialna za inwestycję PKP jest spółką skarbu państwa, a więc za obecny stan rzeczy winić należy rządzącą partię. – PKP jest jeszcze w rękach bankierów rekomendowanych przez PO – ripostował Piotr Guział (WWS). – Wy przez osiem lat rządziliście Polską, mieliście PKP, a nas rozliczacie z dwóch tygodni – wtórował mu Cierpisz. – Takiego boomu inwestycyjnego jak w ciągu ostatnich ośmiu lat Warszawa nigdy nie widziała – broniła zarządu miasta Ewa Malinowska-Grupińska (PO). – Pokazali państwo fantastyczne tempo przemian, choćby wymianę sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Musimy mieć wsparcie ze strony PKP – dodała. – Widzieliśmy wasze standardy przez osiem lat i tu, gdzie macie bezwzględną większość – krytykował Dariusz Figura (PiS).

Tunel w trzy lata?

– Za dużo jest tu emocji – zauważała Olga Johann (PiS). – Ludzie głosujący na PO, PiS czy inne partie chcą tunelu. Mieszkańcy chcieliby wiedzieć, czy są zabezpieczone na ten cel pieniądze, jakie są plany, a nie, że się tylko kłócimy – mówiła. W podobnym tonie wypowiadał się Jurkiewicz. – Tunel w Rembertowie nie jest tunelem politycznym, nie jest ani PiS-u, ani Platformy, jest dla mieszkańców.

Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD) zaproponowała pięciominutową przerwę, żeby zwaśnione strony się dogadały. – Dyskusja w takiej formie nie ma sensu – uzasadniała, apelując o dopuszczenie do głosu zgromadzonych na sali mieszkańców Rembertowa. – Tunel musi być zrealizowany w ciągu trzech lat, bo PKP zamyka inwestycje na tej trasie – argumentował przedstawiciel mieszkańców dzielnicy Aleksander Lesiński. – Nie interesuje nas, czy tunel wybuduje PiS czy PO. Prosimy państwa o podjęcie konkretnych działań. Czy tunel zostanie wybudowany w trzy lata i czy miasto przesunie środki na ten cel? – pytał. – Tunel będzie – uspokajał Szostakowski. – Kiedy? – pytali rembertowianie.
– Nie możemy wspierać czegoś, co nie istnieje, a nie istnieje działanie pani prezydent w tej sprawie – podkreślał Guział. – Rzecz w tym, by wreszcie przestać gadać, a zacząć coś robić. Trzeba zaapelować do prezydent, by podjęła działania. Nie jest świetnie i o to chodzi w tej poprawce.

To jednak nie przekonało radnych Platformy. Próba wprowadzenia zmian w treści stanowiska zakończyła się fiaskiem (25 głosów za, 28 przeciw). W konsekwencji głosowano nad stanowiskiem w oryginalnym brzmieniu, przyjęto je jednogłośnie (52 głosów za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się).

Na sali tego dnia było wyjątkowo kolorowo: Radni PO, w odpowiedzi na decyzję premier Beaty Szydło, która postanowiła usunąć z konferencji prasowej flagi UE, przynieśli ich minaturki na posiedzenie.

Nowy przewodniczący

Warto zaznaczyć, że były to pierwsze obrady z nowym przewodniczącym klubu PiS. Cezary Jurkiewicz zastąpił na tym stanowisku Jarosława Krajewskiego, który przeprowadził się na Wiejską. – Przede wszystkim to jest kontynuacja, mamy jako zespół już sprawdzone metody działania – powiedział w rozmowie z „Polityką Warszawską”. Jednym z głównych celów jego kadencji ma być aktywizacja jak największej liczby radnych przy pracy zarówno w komisjach, jak i podczas sesji. – Ludzie mają swoje zdanie, mają swoje kompetencje – mówił. – Nasza rola w Radzie Warszawy jest bardzo konkretna, jest rolą opozycji. – Zwracał także uwagę na bezpieczeństwo w Warszawie. – Jak miasto jest przygotowane w obliczu tego, co się wydarzyło w Paryżu? Czy ktokolwiek w Warszawie wie, jakie są sygnały związane z zagrożeniem biologicznym i chemicznym? Jak działa obrona terytorialna? – pytał, dodając, że budżet miasta przewiduje jedynie 11,5 tys. zł rocznie na ten cel. Pokrywa to szkolenie pracowników urzędów, posiadających tylko jedną apteczkę na dzielnicę. – My nie jesteśmy przygotowani na takie sytuacje.

Cezary Andrzej Jurkiewicz urodził się w 1963 roku. Ukończył SGGW i Wyższe Metropolitarne Seminarium Duchowne. Jest członkiem PiS od 2010 roku, przewodniczącym zarządu partii w Wawrze, byłym radnym tej dzielnicy, członkiem warszawskiego zarządu i Rady Politycznej ugrupowania, Koordynatorem Służby Porządkowej ochraniającej Marsze Pamięci i wydarzenia organizowane przez PiS. Startował bez powodzenia w tegorocznych wyborach parlamentarnych, zdobył 3503 głosów, co przełożyło się na 11. wynik na warszawskiej liście stronnictwa. Poza polityką udziela się społecznie jako prezes Fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”. Współpracuje od lat z Polakami na Kresach, zwłaszcza na Białorusi. Ponadto pracuje jako zarządzający Domem Pielgrzyma Amicus przy parafii Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu przy grobie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Ma żonę i ośmioro dzieci.

Miejsce zwolnione przez Krajewskiego ma zająć Oskar Hejka, jednak w czwartkowej sesji jeszcze nie uczestniczył ze względów proceduralnych.

Tekst i zdjęcia: Jacek Stawiany
Napisz do autora: j.stawiany@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Mieszkańcy Rembertowa chcą tunelu pod torami

Rada Warszawy: likwidacja opłaty targowej

„Tak” dla rewitalizacji i dodatkowych funduszy na oświatę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...