Mistrzowie Żoliborza. MJN promuje lokalne rzemiosło

Karolina Wiśniewska    2015-11-30 16:21:13

Szewc, optyk, tapicer czy krawcowa – pomoc prawdziwego fachowca na Żoliborzu znajdzie każdy, lecz pewnie nie każdy o tym wie. Deficyt ten postanowili zlikwidować aktywiści z dzielnicowego oddziału Miasto Jest Nasze. W poniedziałek zapoczątkowali akcję pod hasłem „Mistrzowie Żoliborza”, w której przekonują, że żoliborscy fachowcy są i są gotowi na wszystko.

Przejrzysta mapa, konkretna legenda i dokładne adresy najlepszych żoliborskich mistrzów. Cel całego przedsięwzięcia jest prosty, ale przy okazji bardzo ważny – promocja lokalnych pracowni rzemieślniczych i poinformowanie mieszkańców o tym, gdzie i jakie zakłady na terenie dzielnicy można znaleźć. Aktywiści Miasto Jest Nasze przekonują też, że dzięki takim działaniom chcą zwrócić uwagę na trudną sytuację rzemieślników i zrobić wszystko, aby owy niekorzystny trend zmienić. Na mapie znajdziemy m. in. dwóch kaletników, cztery pracownie krawieckie, trzech zegarmistrzów i wiele innych (łącznie 27 punktów) przydatnych na co dzień adresów. – Tym samym rozpoczynamy nowy, ekscytujący projekt "Mistrzowie Żoliborza" – informują działacze i zapowiadają, że wkrótce możemy spodziewać się kolejnych odsłon. – Przez następne tygodnie będziemy prezentować sylwetki żoliborskich rzemieślników, prawdziwych mistrzów w swoim fachu – czytamy dalej.

A jeśli już o mistrzach mowa, warto nadmienić, że nazwa projektu nie jest przypadkowa. Ma nawiązywać do najwyższej rangi możliwej do zdobycia w cechach – stopnia mistrzowskiego, chociaż z drugiej strony – jak informują sami twórcy akcji – ma charakter symboliczny, bo obejmuje również osoby nieposiadające tego tytuły, ale będące niewątpliwie mistrzami w swoim fachu.

Pierwsze komentarze pokazują, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. Żoliborzanie chwalą przedsięwzięcie: „Chętnie dostałabym coś takiego w formie ulotki”, „Bardzo pomocna grafika. Zwłaszcza, że ostatnio szukałam krawca” – komentują w mediach społecznościowych, a przy okazji chętnie dodają nowe lokalizacje. O ulotkach na razie nic nie wiadomo. Wiadomo jednak, że mapa wkrótce zawiśnie we wszystkich zakładach, słupach Rady Dzielnicy oraz w kawiarniach i restauracjach.

Sytuacja rzemieślników nie jest najlepsza. Do praktyków – zarówno starszych, jak i młodszych, którzy przejmują fach po swoich przodkach – trudno dotrzeć. Część ma co prawda strony internetowe, innych jednak wciąż reklamuje tylko szyld na drzwiach. W ostatnich miesiącach i tak widać pewien trend, który sygnalizuje dobrą zmianę w tym zakresie. Rzemieślnikami (a przy okazji wielkimi pasjonatami) interesuje się więcej osób. Oprócz Miasto Jest Nasze podobną akcję organizowała także Fundacja Lokalny Certyfikowany w porozumieniu z CKS oraz uczniowie warszawskich liceów pod nazwą „Projekt Tradycja”.

Miasto Jest Nasze, które na razie skupia się wyłącznie na Żoliborzu zapowiada, że w przyszłości podobne mapy być może powstaną także w innych dzielnicach. To dobry sygnał – im więcej takich akcji, tym lepiej. 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

MJN wyręcza PKW i ogłasza wyniki wyborów samorządowych

Miasto Jest Nasze chce konsultacji w sprawie placu Defilad. Rozpoczęto zbiórkę podpisów

Reprywatyzacja, wolność słowa i sąd | Śpiewak vs Marcinkowski

Źródło: Facebook.com/MJN.Zoliborz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...