Stołeczni politolodzy: Frekwencja będzie kluczowa

Daniel Nowak    2013-08-27 16:09:27

Pierwszy sondaż, po wyznaczeniu daty przeprowadzenia referendum w Warszawie, nie może nastrajać pozytywnie Hanny Gronkiewicz-Waltz. W badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska na zlecenie Wiadomości TVP 36 proc. badanych zadeklarowało udział w październikowym głosowaniu.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Badanie TNS Polska, które zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Warszawy z pewnością zaniepokoiło warszawską Platformę Obywatelską i to mimo tego, że większość badanych (42 proc.) zadeklarowało brak udziału w referendum. Jeżeli faktycznie 13 października 36% warszawiaków uda się do urn, zostanie spełniony warunek wymaganej frekwencji i wynik referendum będzie wiążący. O możliwe scenariusze w Warszawie oraz kwestię frekwencji zapytaliśmy warszawskich politologów:

Dr Olgierd Annusewicz:

Jednym z największych problemów wszystkich referendów jest to, że bardzo trudno uzyskać wystarczającą frekwencję. Ja bym przyjął założenie, że z tych 36 proc., które deklaruję udział w referendum, część poprzestanie tylko na deklaracjach. Z drugiej strony, gdyby Donald Tusk i Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wezwali do bojkotu referendum, to szanse na zgromadzenie odpowiedniej frekwencji byłyby niewielkie. Przekorność Polaków powoduje, że w momencie, kiedy są bardzo intensywnie namawiani, żeby do tego referendum nie pójść, to oni mogą zrobić na złość i pójść. Tak było na przykład w Częstochowie i w Łodzi. Ja cały czas uważam, że nie uda się zebrać tego kworum, chociaż może być bardzo blisko. Hanna Gronkiewicz-Waltz, po potknięciach z początku wakacji, zaczęła podejmować różne działania, które jej pomagają. Dodatkowo zmieniła się narracja, PO utrwaliła takie podejście, że jeżeli jesteś za Hanną Gronkiewicz-Waltz, to możesz nie iść na referendum i to jest forma oddania głosu. Jako politolog denerwuję się, kiedy ktoś wprost namawia do absencji wyborczej, natomiast z punktu widzenia pragmatyzmu politycznego działanie Platformy jest zrozumiałe. Poza tym partia Donalda Tuska już zmieniła akcenty. Już wprost nie mówi się o tym, że nie należy iść do referendum, bo jest ono hucpą. Teraz powtarza się, że nie pójście na referendum jest głosem poparcia dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. To wszystko może doprowadzić do tego, że frekwencja nie będzie wystarczająca. Podtrzymuje swoje zdanie sprzed kilku miesięcy, kiedy to mówiłem, że podpisy uda się zebrać, ale frekwencja będzie niewystarczająca, choć teraz jestem tego mniej pewien niż wtedy, właśnie przez to początkowe zniechęcanie do udziału w referendum i przekorność Polaków.

doc. dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz:

Jeszcze nigdy się tak nie zdarzyło, żeby wszyscy deklarujący wzięli udział w referendum. Frekwencja jest wypadkową ostatnich dni, pogody, ogólnych nastrojów społecznych. Ta prognoza jest o tyle ciekawa, że gdyby 36 proc. warszawiaków poszło do urn, to Hanna Gronkiewicz-Waltz to referendum by przegrała, ponieważ na referendum pójdą głównie te osoby, które chcą odwołania urzędującej Prezydent. Ten sondaż z pewnością jest niepokojącym sygnałem dla Ratusza, Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej. O wyniku warszawskiego referendum decydować będzie frekwencja i widać, że Hanna Gronkiewicz-Waltz liczy na to, że będzie ona niska. Warto też zwrócić uwagę na duży odsetek osób niezdecydowanych. Pani Gronkiewicz-Waltz jest wiceprzewodniczącą rządzącej partii i pewne, niepopularne ruchy w rządzie odbiją się również na jej popularności. Ogólnie niezadowolenie warszawiaków może poskutkować tym, że pójdą oni w październiku do urn. Hanna Gronkiewicz-Waltz może paść ofiarą niepopularności Platformy Obywatelskiej, jako całej formacji. Im wyższa będzie frekwencja w warszawskim referendum tym gorsze prognozy dla Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Komentatorzy i politycy są więc zgodni. Ostatnim bojem referendalnym będzie próba zachęcenia bądź zniechęcenia warszawiaków do udziału w referendum. Kto wygra tę potyczkę, ten najprawdopodobniej zostanie zwycięzcą 13 października.

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...