Hanna Gronkiewicz-Waltz podsumowuje pierwszy rok III kadencji

Rafał Osiński    2015-12-02 15:19:58

W tym tygodniu mija pierwszy rok trzeciej kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz na stanowisku prezydenta Warszawy. Czas zatem na pierwsze oceny i podsumowania. Podczas środowej konferencji w stołecznym ratuszu pani prezydent przedstawiła to, co jej zdaniem, udało się dokonać podczas mijających dwunastu miesięcy.

Przez około 45 minut Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz jej zastępcy wyliczali to, co ich zdaniem przez ostatni rok udało się osiągnąć. Pierwszym wątkiem, który został poruszony były sprawy społeczne. – W ciągu minionego roku przeznaczyliśmy ok. 110 mln zł na wybudowanie mieszkań na wynajem. Udało się wybudować 444 nowe mieszkania komunalne. Z kolei 45 lokali wybudowanych zostało przez miejskie spółki TBS – poinformowała pani prezydent.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła także uwagę na działania w sferze edukacji, służby zdrowia oraz sportu.                    – Wybudowaliśmy jedno przedszkole, przeprowadziliśmy 83 remonty oraz ponad 200 modernizacji. Powstały także nowe szkoły podstawowe – wyliczała. Podkreśliła jednocześnie, że w mijającym roku zbudowano 11 nowych oddziałów szpitalnych oraz oddano trzy nowe przychodnie. Wsparcie dla osób starszych zostało również udzielone poprzez dofinansowanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz tworzenie dzielnicowych rad seniorów. Na przyszłość z kolei obiecano modernizację basenów na Inflanckiej oraz na Moczydle.

Władze Warszawy zwróciły też uwagę na coraz lepiej dostępne porady zarówno prawne jak i psychologiczne, i zawodowe dla mieszkańców stolicy. Udzielono ich w ostatnim roku około 130 tysięcy.

Nie zabrakło oczywiście odniesień do inwestycji w infrastrukturę miejską. – Mimo problemów udało się nam zbudować centralny odcinek drugiej linii metra. Potwierdzamy, że cała inwestycja skończy się w 2022 roku. Poradziliśmy sobie sprawnie  z Mostem Łazienkowskim. Kupiliśmy nowe autobusy i tramwaje. Słuchamy także mieszkańców – utworzyliśmy zgodnie z ich sugestiami 10 nowych linii autobusowych. Ukończyliśmy również budowę torowisk na Bemowie i Tarchominie – chwaliła się prezydent miasta.

Ważnym tematem była również przedsiębiorczość i aktywność lokalna. Jak poinformowano, Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce miast na świecie, które tworzą najlepsze warunki do rozwoju start-upów. W ostatnim roku udzielono także pomocy w kwocie 10 mln zł na zakładanie własnej działalności gospodarczej. Przypomniano, że od 2016 roku zniesiona będzie opłata targowa. Zapowiedziano również kontynuację budżetu partycypacyjnego, oraz budowę miejskich plaż.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy pojawiły się również informacje dotyczące projektów, które od wielu lat są już opóźnione w realizacji. – Czekamy obecnie na sądowe rozstrzygnięcie sporu firm, ubiegających się o budowę Szpitala Południowego. Jest to niestety sprawa niezależna od nas – powiedział Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy. Poinformował również, że miasto nie ma planów bodowy tunelu pod Doliną Służewiecką. – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie budować w tych okolicach obwodnicę. To wymusza zmiany naszych planów – dodał.

Zapytany z kolei o kontrowersje w sprawie Mostu Krasińskiego odpowiedział, że miasto jest otwarte na konsultacje.          – Jesteśmy otwarci, by zmieniać projekt. Istnieje on jednak od 2007 roku  i do tej pory protestów nie było. Sprawa jest trudna, bo gdy budowa była przesuwana, to pretensje zgłaszał Targówek. Obecnie pojawiają się one po stronie Żoliborza. Będziemy jednak szukać kompromisu – obiecał Wojciechowicz.

– Na obwodnicę śródmiejską mamy pieniądze. Z kolei o dalszą rozbudowę Bulwarów Wiślanych rywalizuje obecnie 15 firm. Za około 2 – 3 miesiące będziemy znać wykonawcę – obiecał Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

– Największa porażka to brak ustawy reprywatyzacyjnej. To jednak sprawa niezależna od nas – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz zapytana o to, co się nie udało. – Zasadniczo wszystkie obietnice realizujemy. Problem dotyczy najwyżej przesunięć w czasie – zakończyła.

Dzisiejsza konferencja potwierdziła, że Hanna Gronkiewicz-Waltz próbuje zerwać z wizerunkiem osoby koncentrującej się na rozbudowie twardej infrastruktury, a lekceważącej sprawy społeczne. Tym drugim poświęcono znacznie więcej czasu. To czego zabrakło to przede wszystkim omówienie problemu stanu powietrza w stolicy i podjętych działań w tym zakresie. Obok kilku ogólników nie dowiedzieliśmy się w tej sprawie niczego.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Rok po wyborach samorządowych

Barometr Warszawski 2015: lepsza służba zdrowia i edukacja

Warszawa patrzy w przyszłość

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...