Targówek chce Trasy Krasińskiego

Polityka Warszawska    2015-12-04 13:58:31

Czwartkowa sesja Rady Dzielnicy Targówek dotyczyła jednej uchwały, zawierającej apel do władz miasta o jak najszybsze rozpoczęcie budowy Mostu i Trasy Krasińskiego. Mieszkańcy i radni tej dzielnicy znaleźli wiele argumentów mających popierać tę decyzję. Nie dali się przekonać przedstawicielom Żoliborza, którzy prosili o przemyślenie działań – uchwała została przegłosowana jednogłośnie.

Trasa Krasińskiego elektryzuje mieszkańców Warszawy po obu stronach Wisły. Stała się zarzewiem sporu pomiędzy dwoma dzielnicami, Targówkiem i Żoliborzem. W zeszłym tygodniu żoliborzanie wyrazili stanowczy sprzeciw wobec budowy Trasy, poparło ich Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które w inwestycji widzi układ władz miasta z jednym z deweloperów, Zbigniewem Jakubasem, który ma wybudować przy Trasie duże osiedle mieszkaniowe. Podejście radnych i mieszkańców dzielnicy Targówek różni się o 180 stopni, są zdecydowanie za budową i widzą w niej nadzieję na odkorkowanie dzielnicy, według nich postawa żoliborzan jest wyrazem egoizmu.

– Spotkaliśmy się 7 października razem z radnymi z dzielnicy Żoliborz i Praga Północ, nie zgadzaliśmy się, co do szczegółów, ale główny przekaz był taki, że wszyscy chcemy powstania Mostu. Mieliśmy potem się jeszcze spotykać w celu kontynuacji dyskusji. Czekaliśmy na zaproszenie z Żoliborza, nie dostaliśmy go. W zamian za to otrzymaliśmy cios, kiedy 25 listopada okazało się, że na Żoliborzu została przegłosowana uchwała przeciwko inwestycji – mówił radny Michał Jamiński (PO). Pan Jamiński podkreślał też, że właśnie z tego powodu już następnego dnia w dzielnicy rozpoczęto działania, mające pokazać wsparcie dla inwestycji. W ciągu kilku dni zebrano 23,5 tys. podpisów pod petycją za budową Mostu i Trasy.

Burmistrz Targówka Sławomir Antonik zaznaczał, że w dzielnicy powstanie w najbliższych latach wiele nowych osiedli mieszkaniowych, więc ta inwestycja jest konieczna. – Argumenty, że za tą cenę mogłoby powstać kolejne Muzeum Powstania Warszawskiego, nie mają sensu. W ten sposób tę kwotę 700 mln możemy przeliczyć na wszystko. Inne inwestycje i tak będą realizowane, niezależnie od budowy Trasy – podkreślał burmistrz. Istotną kwestię, z punktu widzenia mieszkańców Targówka, poruszył Andrzej Bittel (PiS) – zwrócił uwagę by forsować jednoetapową realizację inwestycji. W tej chwili jest ona rozpisana na dwa etapy, gdzie pierwszy etap zaczyna się na Żoliborzu i kończy na Pradze Północ, a istotne by od razu realizowano Trasę aż do końca czyli do ulicy Matki Teresy z Kalkuty.

Wspomniana dwuetapowość inwestycji była jednym z argumentów przedstawicieli Żoliborza, którzy pojawili się na sesji, mającym prowadzić do wstrzymania decyzji radnych Targówka. Żoliborzanie podkreślali, że Targówek nic nie zyska, bo władze miasta będą odwlekać realizację drugiego etapu budowy, a na zrobienie wszystkiego za jednym zamachem nie ma co liczyć. – Poza tym Żoliborz jest perłą na mapie Warszawy, którą trzeba chronić. To nasze wspólne dobro, Trasa je zniszczy – mówił Tomasz Michałowski (KWW Moje Miasto Żoliborz). Jego przemowa wzbudziła jednak tylko oburzenie radnych Targówka, którzy stwierdzili, że to samolubne traktować Żoliborz wyjątkowo i chronić go kosztem innych dzielnic.

Wymiana zdań między Żoliborzem, a Targówkiem zdecydowanie rozgrzała atmosferą wczorajszej sesji. Wzajemne wytykanie sobie błędów, egoizmu czy słowa kierowane ad personam, na pewno nie poprawiły, ostatnio mocno napiętych, stosunków pomiędzy dzielnicami. Zresztą zdecydowane postawy pokazują same wyniki głosowań. Na Żoliborzu radni jak jeden mąż, byli przeciwko Trasie, z kolei rada Targówka opowiedziała się jednogłośnie za budową. Ostateczna decyzja pozostaje w rękach władz miasta i to właśnie je będą teraz uważnie śledzić oczy mieszkańców obu dzielnic.

Autorka: Karolina Rogaska | krogaska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Most Krasińskiego i 500 złotych dla Grubego Misia

Czarne chmury nad "zielonymi płucami" Białołęki

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...