Piotr Kazimierczak (PiS) nowym burmistrzem Śródmieścia

Adam Kielar    2015-12-10 08:31:45

W środowe popołudnie radni Śródmieścia wybrali nowy zarząd dzielnicy. Dotychczasowego burmistrza Mateusza Mroza zastąpił Piotr Kaźmierczak. Zarząd został rozszerzony o jedno miejsce, do ponownie wybranych Mateusza Siepielskiego oraz Pawła Suligi dołączyła Anna Sobolewska. Sesja rozpoczęła się z półtoragodzinnym opóźnieniem.

Planowo posiedzenie miało zacząć się o 16.30.  Jednak nie stało tak się, gdyż o tej godzinie na sali obecnych było zaledwie dwanaścioro radnych – klub Platformy Obywatelskiej oraz niezależny radny Jan Śpiewak. Czas mijał i mijał, a przedstawicieli klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Klubu Mieszkańców Śródmieścia wciąż nie było. W pewnym momencie pojawił się przewodniczący Rady Michał Sas, który poprosił jeszcze o „5 minut”  (które de facto trwało znacznie dłużej). Radni PO byli coraz bardziej zniecierpliwieni podobnie jak zgromadzeni na obradach mieszkańcy. Po upływie ponad godziny działacze Platformy postanowili napisać stanowisko klubu i przekazać je przewodniczącemu Sasowi. Kiedy zabierali się za jego pisanie, na salę wkroczyli radni PiS i KMŚ. Doszło do małej, ale burzliwej wymiany opinii na temat spóźnienia i wreszcie (po półtorej godziny) obrady się rozpoczęły.

Mateusz Mroz "przechodzi w inne miejsce"

Po szybkim przyjęciu porządku obrad (z jedną małą zmianą) oraz protokołu z poprzednich sesji można było przystąpić do głównych punktów posiedzenia – odwołania starego zarządu i powołania nowego. Odchodzący burmistrz Mateusz Mroz przyznał, że gdy został wybrany „panowała inna atmosfera” i nie spodziewał się, że jego kadencja będzie trwałą tak krótko. – Zostałem poproszony o przejście w inne miejsce – mówił o powodach swej decyzji. Radni PO podkreślali po tym wystąpieniu, że liczą na to, iż nowy zarząd będzie już na stałe.

Następnie radni przystąpili do głosowania nad odwołaniem. Wybrano komisję skrutacyjną w składzie Anna Lutek, Andrzej Kozicki i Patryk Palczewski (ten sam skład obowiązywał przy wszystkich głosowaniach tajnych). Burmistrz Mroz został odwołany przy wyniku głosowania 24 za i 1 wstrzymującym.

W następnej kolejności przegłosowano wniosek o powiększenie liczby członków zarządu do 4. Radny Grzegorz Rogólski pytał czy to rozszerzanie na pewno jest konieczne, skoro 2 miesiące wcześniej wybrano zarząd 3-osobowy. Wtórował mu radny Paweł Martofel. Przewodniczący klubu PiS Wojciech Chojnowski odpowiadał, że „doświadczenie uczy pokory” i niezbędne jest poszerzenie zarządu. Wniosek ten przeszedł w stosunku 13 głosów za, 12 przeciw.

Piotr Kazimierczak: Jestem na dłużej

Kolejnym punktem był wybór nowego burmistrza. Kandydatem PiS (jedynym, jaki został zgłoszony) był Piotr Kazimierczak, wieloletni radny i działacz Prawa i Sprawiedliwości i do niedawna przewodniczący klubu tej partii w Radzie Śródmieścia. Dyskusja nad jego kandydaturą była krótka. Kandydat zapewnił, że jest wybierany na dłużej niż jego poprzednik. Podkreślił też, że cele nowego zarządu będą takie same jak do tej pory. Ostatecznie za wyborem Piotra Kazimierczaka zagłosowało 13 radnych, przeciw 11 oraz był 1 głos wstrzymujący.

Następnie przyszła kolej na wybór zastępców. Ponieważ rozszerzono zarząd, zaprezentowana została nowa kandydatka Anna Sobolewska. Przedstawił ją radny Andrzej Kozicki. – Była między innymi konsulem w Odessie i we Lwowie, gdzie wdrażała Kartę Polaka – mówił. Dyskusja nad jej kandydaturą także trwała krótko. Padło w zasadzie jedno pytanie od radnego Rogólskiego, który pytał o zadania, jakimi zajmie się Sobolewska. Nowo-wybrany burmistrz zapowiedział, że nie będzie zmian w liczbie wydziałów, natomiast szczegóły kompetencyjne zostaną podane na kolejnej sesji. Wszyscy troje kandydaci otrzymali po 13 głosów za swoim kandydaturami oraz 8 głosów przeciw (nie wszyscy oddali głos).

*    *    *

Szybkie i sprawne przeprowadzenie obrad nie zatarło złego wrażenia, które pozostało po tak długim opóźnieniu. Z tego miejsca chyba warto postawić pytanie, czy naprawdę negocjacje koalicyjne (bo chyba ciężko mieć wątpliwości, że właśnie to było przyczyną opóźnienia) muszą się odbywać w dniu sesji? Przez wzgląd na szacunek do mieszkańców warto by uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Zdjęcie: Twitter.com/PKazi64

Zobacz także:

Sas i Suliga o reprywatyzacji: Dzielnica pozostawiona sama sobie

Miasto Jest Nasze chce konsultacji w sprawie placu Defilad. Rozpoczęto zbiórkę podpisów

Wojciech Turkowski odwołany. Mateusz Mroz nowym burmistrzem Śródmieścia

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...