Obywatele dla Demokracji

Adam Kielar    2015-12-12 18:54:05

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz "Obywatele dla Demokracji", organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Według władz miasta, wzięło w nim udział ok. 50 tysięcy osób. Uczestnicy zebrali się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, następnie udali się przed budynek Sejmu RP oraz Pałac Prezydencki. Na czele pochodu szli liderzy głównych partii opozycyjnych – PO, .Nowoczesnej, PSL oraz Zjednoczonej Lewicy.

Początek manifestacji zaplanowano na godzinę 12.00. Uczestnicy zbierali się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, mieszczącą się w al. Szucha. Widać było wiele biało-czerwonych oraz unijnych flag, uczestnicy mieli też trąbki, kołatki oraz różnego rodzaju transparenty.

Wśród manifestujących pojawił się między innymi Roman Giertych:

Organizatorzy Marszu, na czele z liderem Komitetu Obrony Demokracji Matuszem Kijowskim pojawili się na piętrowym autobusie, z którego przemawiali i zachęcali zgromadzonych do skandowania różnych haseł. Z nagłośnienia słychać też było muzykę – miedzy innymi utwory Jacka Kaczmarskiego czy Odę do Radości.

O godzinie 12.30 swoje przemówienia wygłosili liderzy partii politycznych, którzy wsparli organizację Marszu. Głos zabrali Ryszard Petru, Władysław Kosiniak-Kamysz, Sławomir Neumann oraz Barbara Nowacka. Wszyscy dziękowali za tak liczny udział w manifestacji oraz przypominali, po co tak naprawdę się tam zgromadzono. Mówiono o ataku na instytucje państwa, takie jak Trybunał Konstytucyjny, o „solidarności tylko ze swoimi” czy też o ograniczaniu demokracji i wolności. Krytykowano też zarówno Jarosława Kaczyńskiego, jak i prezydenta Andrzeja Dudę, którego nazywano „marionetką Prezesa PiS”. Odśpiewano też hymn państwowy.

Ok. 13.00 Marsz ruszył z alei Szucha w kierunku budynku Sejmu na Wiejskiej. Na czele pochodu pojawili się liderzy partii politycznych, którzy wcześniej przemawiali, ale też wielu innych, m.in. Ryszard Kalisz, ks. Wojciech Lemański czy… słynny „obrońca krzyża” Andrzej Hadacz.

Manifestacja szła Al. Ujazdowskimi, po czym skręciła w Piękną i w Wiejską. Pod Sejmem nastąpił krótki postój, po czym pochód ponownie ruszył, tym razem w kierunku Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu. Przez całą trasę słychać było okrzyki „obronimy demokrację”,  „wolna Polska, europejska” czy też „państwo prawa, nie prezesa”. Dostawało się także urzędującemu prezydentowi – „Andrzej Duda, przed trybunał”,

”Andrzej Duda to obłuda”, Andrzej Duda musi odejść” czy też „Andrzej Duda, się nie udał”. Niektóre okrzyki były na niezbyt (delikatnie mówiąc) wysokim poziomie, jak na przykład „wyrwać Kempę z korzeniami”, jednak były one stosunkowo rzadkie.

Przemarsz szedł przez Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat i zakończył się pod Pałacem Prezydenckim. Ponownie głos zabrali liderzy, odśpiewano hymn oraz wygłoszono wiele haseł pod adresem PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudy.  Czoło dotarło dość szybko pod Pałac, jednak cała kolumna jeszcze przez długi czas dochodziła do celu marszu – koniec pochodu był na miejscu po godzinie 15, czyli niecałą godzinę po dojściu liderów. Manifestacja zakończyła się ok. godziny 16.

Czoło dotarło dość szybko pod Pałac, jednak cała kolumna jeszcze przez długi czas dochodziła do celu marszu – koniec pochodu był na miejscu po godzinie 15.00, czyli niecałą godzinę po dojściu liderów. Manifestacja zakończyła się ok. godziny 16.00.

Na Marszu pojawiła się nawet Partia Kobiet

***

Trzeba przyznać – Komitet Obrony Demokracji odniósł sukces frekwencyjny. Nie spodziewano się raczej, że tyle osób pojawi się na manifestacji. Niezależnie od tego ile osób tak naprawdę na niej było (szacunki w mediach społecznościowych bardzo się różnią). Już w niedzielę się dowiemy, jaka będzie „odpowiedź” Prawa i Sprawiedliwości, które organizuje swój Marsz Wolności i Solidarności.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Spokojny Marsz Niepodległości

"Niskie podatki, zero imigrantów" - Marsz Wolności i Suwerenności

Marsz w obronie demokracji i wolnych mediów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...