Nasz Ursynów apeluje: wpiszmy transmisje on - line Rady do statutu!

Rafał Osiński    2015-12-22 12:23:52

Ankieta zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ursynów, dotycząca możliwości rezygnacji z transmisji on – line posiedzeń ursynowskiej Rady wywołała niemałe zamieszanie. Działacze Naszego Ursynowa chcą, by zapis o transmisjach znalazł się w statucie dzielnicy.

Motywy, jakie kierowały przedstawicielami stowarzyszenia przedstawili na konferencji prasowej Piotr Skubiszewski, radny NU w latach 2002 – 2014 oraz Paweł Lenarczyk, obecny szef klub radnych w Radzie Ursynowa. – Transmisje chcieliśmy rozpocząć już w kadencji 2006 – 2010 roku. Wtedy jednak ówczesny i zarazem obecny wiceburmistrz, Piotr Zalewski argumentował, że technicznie nie jest to możliwe. Już jednak w kwietniu kolejnego roku podczas naszych rządów udało się ten pomysł zrealizować. Byliśmy drugą dzielnicą po Wilanowie, w której mieszkańcy uzyskali możliwość śledzenia obrad Rady przez Internet – podkreślił Piotr Skubiszewski. Działacze NU proponują także, by obok obligatoryjnych transmisji pojawił się zapis, że w ciągu 3 dni roboczych nagranie z posiedzenia udostępniane był w Internecie. – Chcemy by powstała swego rodzaju ochrona przed doraźnymi działaniami politycznymi zmierzającymi do zlikwidowania internetowego przekazu z obrad. I to niezależnie od tego, kto by akurat rządził – dodał Skubszewski.

Jak podkreślił, ankietę dotyczącą ewentualnej likwidacji transmisji stowarzyszenie przyjęło z niedowierzaniem. Dlatego też pojawił się projekt uchwały w sprawie wystąpienia do Rady Warszawy z inicjatywą zmiany statutu dzielnicy na taki, który gwarantowałby transmisje internetowe. – Argument, że roczny koszt transmisji to 30 tys. PLN jest nie na miejscu. Transmisje są konieczne dla rozpowszechniania idei samorządu terytorialnego oraz dla zwiększenia jawności działań władz dzielnicy – argumentowali Skubiszewski oraz Lenarczyk. Zdaniem Naszego Ursynowa, koszt ten nie jest wysoki – stanowi on 0,01% budżetu dzielnicy. Co więcej, w samym wrześniu równowartość połowy tej kwoty została na przykład wydana na poczęstunki dla radnych, czyli na rzeczy dużo mniej istotne. Ankiecie zarzucono także tendencyjność oraz taką konstrukcję, która umożliwia wypaczenie wyników – istniała możliwość wielokrotnego oddawania głosu z tego samego komputera.

Jak się jednak okazuje, w poniedziałek władze Ursynowa zapowiedziały już, że transmisje sesji będą kontynuowane. Ankieta, w której ok. 90% głosujących poparło ten pomysł, została zakończona przed czasem. – Zadawanie takich pytań to narażanie autorytetu burmistrza dzielnicy. Nie zostało ono przecież zadane bez powodu. Sposób traktowania mieszkańców na posiedzeniach Rady jest często nie do zaakceptowania i stąd zapewne pomysł, by utrudnić mieszkańcom dostęp do obrad – stwierdził Piotr Skubiszewski. – Nigdy nie spotkaliśmy się z pomysłem rodziców ze SP 303, by zaoszczędzone pieniądze przesunąć na finansowanie drugiego języka w tej szkole – dodał z kolei Paweł Lenarczyk na argument, że inicjatywa ankiety wyszła ze strony mieszkańców.

Przedstawiciele Naszego Ursynowa zamierzają również przesłać informacje o swoich działaniach do innych dzielnic. – Chcemy, by w innych częściach Warszawy transmisje stały się również standardem – stwierdzili.

Jak podają władze dzielnicy, internetowe transmisje z obrad Rady Dzielnicy nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem. W 2015 roku średnia ilość internautów wyniosła 9525 osób.  – To nie dowód na konieczność ich likwidacji. To dowód na to, że władze dzielnicy robią bardzo niewiele, by upowszechniać zainteresowanie samorządem terytorialnym wśród mieszkańców – stwierdził na zakończenie Paweł Lenarczyk.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy także Teresę Jurczyńską – Owczarek, przewodniczącą Rady Ursynowa. – Pomysł jak każdy inny może być brany pod uwagę. Musimy jednak pamiętać, że dzielnica to jednostka pomocnicza i osobiście wątpię, by Rada Warszawy chciała podejmować decyzje dla jednej dzielnicy. Nie jesteśmy przecież samotną wyspą – podkreśliła Teresa Jurczyńska – Owczarek. – Osobiście nie mam nic przeciwko temu pomysłowi. Żyjemy przecież w epoce nowych technologii i nowoczesnych mediów. Proszę jednak pamiętać, że to jest obosieczny miecz. Panowie z Naszego Ursynowa po prostu popisują się sesjach i tworzą szambo. Dzięki takim nagraniom nie będą mogli twierdzić, że ja coś powiedziałam, jeśli tego nie powiedziałam – dodała. Przypomniała także, że pomysł ankiety zrodził się w wyniku postulatów rodziców uczniów SP 303, którzy proponowali, by z zaoszczędzonych pieniędzy finansować drugi język w szkole. Stwierdziła również, że od wielu mieszkańców otrzymuje wyrazy wsparcia. – Ludzie mi mówią, żebym się nie dawała, gdyż już wielu osobom np. Margaret Thatcher, którą za życia opluwano, historia po czasie przyznawała rację. Dlatego też z żelazną konsekwencją będę robić to, co robię i nie mam zamiaru się denerwować – dodała na zakończenie.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Co się dzieje na Ursynowie?

Rada Dzielnicy Ursynów i awantura o szkoły

Warszawa inwestuje w oświatę

Zdjęcia: Nasz Ursynów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...