Nielegalna zabudowa burzy miejską estetykę

Polityka Warszawska    2015-12-28 15:52:15

Na zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej na działce będącej fragmentem parku powstają nowe obiekty, a właściwie budy mające służyć drobnym przedsiębiorcom. Są one stawiane nielegalnie, ponieważ mimo, że teren jest prywatny, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zabrania budowania czegokolwiek w tej okolicy. Właściciel działki chce jednak zarabiać, bez względu na to czy jego działania prowadzą do zaburzenia estetyki miasta czy nie.

Na terenie, o którym mowa, jeszcze w latach 50-tych stała kamienica. Teraz jest to część parku przy Pałacu Kultury i Nauki. Tadeusz Koss, właściciel terenu, jest spadkobiercą osób do których należała kamienica i tym samym działka na której była postawiona. Odzyskał ją w 2008 roku, po 14 latach batalii z miastem. – Mnie te budy też się nie podobają, ale doszedłem do wniosku, że wszystko, co daje mi jakikolwiek dochód, jest dobre. – mówił Koss kilka miesięcy temu "Gazecie Stołecznej". Po to by zarobić, wynajął działkę firmie Braughman, która z kolei podnajmuje jej fragmenty drobnym przedsiębiorcom.

O problemie, z którym urzędnicy zmagają się już od kilku lat, przypomniało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. – Najprościej byłoby gdyby miasto odkupiło tę działkę. Z tego co wiem w budżecie nie ma na to jednak pieniędzy. Tak więc teraz muszą się zmagać z tym, co robi właściciel działki, czyli ze szpeceniem miasta. – mówi nam Jan Śpiewak, przewodniczący MJN i dodaje: – W Warszawie w ogóle jest problem z planowaniem przestrzennym. To jak choroba, której efekty widać w wielu miejscach. Dziś wrzuciliśmy na swój profil na facebook'u zdjęcie z Tarchomina, gdzie plac zabaw został ulokowany pośrodku parkingu. Wygląda to strasznie.

Na facebook'owym profilu Miasto Jest Nasze możemy też przeczytać deklarację naczelnika wydziału estetyki przestrzeni publicznej, Wojciecha Wagnera: "Po raz kolejny będziemy interweniować w nadzorze budowlanym". Dzwonimy więc do wydziału, by dowiedzieć się, co udało się zrobić w sprawie. – To co dzieje się na tej działce to ewidentne łamanie prawa. Miejscowy plan zagospodarowania zakazuje tam stawiania jakichkolwiek obiektów. My mamy związane ręce, jednak, tak jak pisałem, będziemy kolejny raz prosić o reakcję nadzór budowlany. Nie ma innego rozwiązania. – tłumaczy Wagner. To inne rozwiązanie widzi jednak Jan Śpiewak, który podpowiada: – Może warto by spróbować się dogadać z właścicielem, i po prostu ustalić jak mają wyglądać stawiane budynki, tak żeby całość spełniała standardy estetyczne. Zawsze to coś, inaczej ta walka będzie trwała bez końca, a w centrum ciągle będzie brzydko.

Na ten moment pozostaje jednak tylko nadzieja na decyzję o rozbiórce, jeśli takowa w ogóle się pojawi. Od Wojciecha Wagnera dowiadujemy się, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wystosował już nakaz rozbiórki. Został on jednak uchylony przez Inspektorat Wojewódzki według którego źle została określona strona postępowania, pozwanym nie powinna być firma wynajmująca działkę, a konkretni przedsiębiorcy, którzy podnajmują jej fragmenty, bo to oni nielegalnie zabudowują teren. Powiatowy Inspektorat musiał więc rozpocząć swoje działania od początku. Chcieliśmy dowiedzieć się na jakim etapie jest obecnie postępowanie, niestety osoba odpowiadająca za nadzór nad tą częścią Warszawy przebywa na urlopie i nikt inny nie ma wglądu do jej dokumentów.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: FB Miasto Jest Nasze

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...