Nowe centra aktywności lokalnej na Woli

Adam Kielar    2015-12-29 17:15:08

Wola w 2016 roku wzbogaci się o trzy Centra Aktywności lokalnej. Mieszkańcy będą mogli tam podyskutować o inicjatywach sąsiedzkich, spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych czy też różnego typu instytucjami i grupami nieformalnymi. Centra będą zlokalizowane przez ul. Młynarskiej, Górczewskiej oraz Piaskowej.

Dwa pierwsze centra zostaną otwarte na przełomie stycznia oraz lutego. Zarządzać nimi będzie Wolskie Centrum Kultury. – Jednym z naszych priorytetów jest budowa programu kulturalnego razem z mieszkańcami. Tego typu miejsca doskonale wpisują się w te założenia niejako stymulując zaangażowanie lokalnych społeczności sąsiedzkich – mówi  Anna Podłucka, Dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.

Obecnie kończy się remont klubu, znajdującego się przy ulicy Młynarskiej 35A. Projekt aranżacji zakłada, że sąsiedzki dom kultury zostanie stworzony przy współpracy mieszkańców. Według zapewnień wykonawców remontu, użyto takich materiałów, które „dadzą możliwość czynnego udziału w kreowaniu sąsiedzkiej tożsamości już na poziomie warstwy wizualnej”. Dzięki temu powstanie swoisty patchwork, symbolizujący różnorodność mieszkańców Woli oraz funkcji, jakie powinien pełnić sąsiedzki dom kultury. Zarządzający zapowiadają międzypokoleniowe spotkania, a także działania animacyjno-kulturalne. Liczą też na dobrą współpracę z organizacjami pozarządowymi.        

Druga siedziba, pozyskana przez WCK znajduje się przy ul. Górczewskiej 15. - Miejsce jest szczególne gdyż lokal znajduje się na terenie Kolonii Wawelberga, dlatego będzie to nie tylko przestrzeń aktywności lokalnej, otwarta na realizację projektów kulturalnych, ale także tych nawiązujących do historii Woli – zapewnia dyrektor  centrum. Urzędnicy chcą zaprosić do współpracy mieszkańców, instytucje, organizacje pozarządowe oraz twórców. – Chcemy stworzyć miejsce, które będzie tętniło życiem i integrowało okolicznych mieszkańców. Będzie to również okazja do propagowania niezwykłej historii Kolonii Wawelberga – mówi a z kolei Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.

Trzecie centrum aktywności lokalnej znajdzie się na Powązkach, przy Piaskowej 7. Wyremontowany lokal o powierzchni blisko 50 mkw znajduje się na parterze budynku mieszkalnego. Co ważne, pomieszczenie jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Chcemy pobudzić ruch sąsiedzki oraz umożliwić integrację okolicznym mieszkańcom. W tym miejscu prowadzone będą działania animacyjne, których charakter będzie wynikiem porozumienia z mieszkańcami. To mieszkańcy będą współdecydować o formule prowadzenia tego miejsca. Przy Piaskowej 7 będą mogły spotykać się również różnego rodzaju grupy nieformalne – podkreśla Mariusz Budziszewski, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola. W przypadku powązkowskiego lokalu, w styczniu zostanie ogłoszony konkurs na jego prowadzenie. – Obecnie założenia konkursu są w konsultacjach, które potrwają do 4 stycznia przyszłego roku. Składane projekty konkursowe, które powinny zawierać m.in. koncepcję zagospodarowania lokalu oraz jego funkcjonowania powinny być przygotowane w oparciu o rozmowy z okolicznymi mieszkańcami – mówi Budziszewski. Dzielnica na to centrum chce przeznaczyć ok. 140 tys. Złotych w budżecie na 2016 rok.

Źródło oraz zdjęcie: wola.waw.pl

Zobacz także:

Nielegalna zabudowa burzy miejską estetykę

Nasz Ursynów apeluje: wpiszmy transmisje on - line Rady do statutu!

O przyszłości ulicy Kondratowicza zdecydują mieszkańcy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...