2015 – jaki był?

Adam Kielar    2015-12-31 18:59:57

Rok 2015 w stołecznej polityce był pełen różnych interesujących wydarzeń. Był to roku wyborczy, więc wiele wydarzeń było podporządkowanych kampaniom: prezydenckiej na wiosnę i parlamentarnej na przełomie lata i jesieni. Jednak nie wszystko było związane z wyborami. Zapraszamy na krótkie, subiektywne podsumowanie 2015 roku.

Był to de facto pierwszy rok nowej kadencji władz samorządowych, które wybraliśmy pod koniec 2014. Z tego miejsca po raz kolejny pragnę zauważyć, że na stronie Państwowej Komisji Wyborczej nadal nie znajdziemy wyników tych wyborów w Warszawie oraz do sejmiku Mazowieckiego. (Więcej „szczegółów” pod tym adresem). Na szczęście warszawiacy mają możliwość zapoznania się z rezultatem głosowania w Warszawie, dzięki stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze, które uruchomiło specjalny portal z wynikami.

Nowe-stare władze Warszawy musiały zmierzyć się z kilkoma poważnymi problemami, z których największym było zdecydowanie spalenie Mostu Łazienkowskiego. Konieczność zorganizowania szybkiej odbudowy (co się na szczęście udało!) czy też wytyczenia objazdów dla autobusów (które akurat najszczęśliwsze nie było – wąskie gardło pod Mostem Poniatowskiego często było zakorkowane) na pewno nie ułatwiło pracy urzędnikom.  Z drugiej strony do tej pory nie znaleziono odpowiedzialnych za ten pożar – śledztwo w tej sprawie zostało umorzono, gdyż nikomu nie postawiono zarzutów… Pewnym odciążeniem dla mieszkańców na pewno okazało się też otwarcie II linii metra (czy raczej jej centralnego odcinka). Dzięki niemu przejazd z Pragi do Centrum i w kierunku Woli stał się znacznie szybszy i wygodniejszy.

Więcej o pierwszym roku kadencji samorządów znaleźć można w tym podsumowaniu.

Wybory

Mimo wszystko, dla obserwatora polityki najważniejszymi wydarzeniami w 2015 będą wybory – zarówno prezydenckie, jak i parlamentarne. W obydwu zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość – kandydat tej partii pokonał Bronisława Komorowskiego i został prezydentem, a w jesiennych wyborach PiS po raz pierwszy w historii III RP zdobył samodzielną większość w Sejmie. Nie będziemy się rozwodzić, czy działania ekipy Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło to „koniec demokracji”, „dobra zmiana” czy coś jeszcze innego. Jedno natomiast trzeba podkreślić – wyniki wyborów jeszcze bardziej utrwaliły podział dużej części Polaków na dwa obozy i tę tzw. „wojnę polsko-polską”, czego efektem były choćby niedawne manifestacje Komitetu Obrony Demokracji oraz Marsz Wolności i Solidarności Nie wygląda na to, by szybko udało się zasypać rów dzielący tę część narodu. Warto jednak w tym miejscu pamiętać o dwóch postaciach, które wyrosły w cieniu już dziesięcioletniego sporu PO-PiS. Mowa o Pawle Kukizie oraz Ryszardzie Petru – można powiedzieć, że bohaterach pierwszego (Kukiz) oraz drugiego półrocza (Petru).

Były lider zespołu „Piersi” nigdy nie stronił od politycznych treści w swojej muzyce, jednak przez długi czas nie angażował się zbyt mocno w bieżącą politykę. Niedawno został radnym Sejmiku Dolnośląskiego, był działaczem na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, ale dopiero w tym roku poważnie zaistniał na scenie politycznej. Trzecie miejsce w wyborach prezydenckich, ponad 20 proc. poparcia to ogromny sukces. Kukiz nie potrafił go wykorzystać i osiągnąć podobnego wyniku w wyborach do Sejmu, ale tak czy inaczej stał się ważną postacią polskiej polityki.

Ryszard Petru z kolei nie jest zupełnie nowy na scenie politycznej. Działał w Unii Wolności, współpracował z Leszkiem Balcerowiczem, gdy ten był jeszcze aktywnym politykiem. Mimo to, na długie lata zrezygnował z działalności politycznej, skupiając się na ekonomii. W 2015 zdecydował się jednak wrócić do polityki, założył partię .Nowoczesną i osiągnął spory sukces wyborczy. Jednak to aktywność sejmowa wykreowała go na lidera opozycji. Podzielona Platforma Obywatelska (choć ten okres pewnie szybko się skończy, w skutek pozostania na ringu tylko jednego kandydata na szefa partii – Grzegorza Schetyny)  nie była w stanie zjednoczyć wokół  siebie przeciwników PiS, co od razu wykorzystał Petru. Miało to natychmiastowe odzwierciedlenie w sondażach (do których jednak warto podchodzić z lekkim dystansem), w których .Nowoczesna usadawia się już na drugim miejscu, a w niektórych nawet przegania PiS, osiągając nawet 30 proc. Czas pokaże, czy ten kapitał ekiap Ryszarda Petru będzie w stanie utrzymać i za jakiś czas przekuć w sukces wyborczy.

***

Oby przyszły, 2016 rok przyniósł nam jeszcze więcej ciekawych wydarzeń w polityce zarówno stołecznej, jak i ogólnopolskiej. Mogę z tego miejsca zapewnić, że „Polityka Warszawska” dalej będzie się starała rzetelnie relacjonować to, co najważniejszego dzieje się w stolicy. Życzę też naszym czytelnikom szczęśliwego nowego roku i samych sukcesów.

                                                                                            Adam Kielar

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

zdjęcie: wikimedia commons/Marcin Białek

  

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...