Alkohol pod chmurką na Ursynowie?

Adam Kielar    2016-01-04 18:02:50

W takie mroźne dni jak ostatnio, nieraz sięgamy wyobraźnią do ciepłej wiosny, lata czy wczesnej jesieni, kiedy to często spędzamy wolny czas na powietrzu. Szczególne popularnym miejscem spotkań warszawiaków jest wówczas nabrzeże Wisły, jednak w innych dzielnicach także znajdziemy tereny rekreacyjne. Przy takich spotkaniach często sięgamy po różne orzeźwiające trunki, jednak musimy pamiętać, że grozi to mandatem. Mieszkaniec Ursynowa chce, z pomocą Budżetu Partycypacyjnego, stworzyć w swojej dzielnicy kilka punktów, gdzie będzie można zrobić to legalnie.

Maciej Jednoralski, autor projektu „Botellon - piwo pod chmurką” chce, by w kilku miejscach na Ursynowie,  podobnie, jak na prawym brzegu Wisły, można było spożywać alkohol bez prawnych konsekwencji. – Projekt zakłada utworzenie na terenach zielonych specjalnych stref, gdzie legalne będzie spożywanie alkoholu w okresie letnim, podobnie jak ma to miejsce na plaży po prawej stronie Wisły. Miło jest położyć się na kocyku w gorący, letni wieczór i wypić kieliszek prosecco. W tej chwili oznacza to mandat w wysokości 100 PLN – pisze pomysłodawca we wstępie do projektu.

Miejsca, które Jednoralski wskazuje jako potencjalne strefy, gdzie spożywanie napojów wyskokowych nie wiązałoby się z mandatem to teren miedzy dzielnicowym Ratuszem a kościołem pw. Świętego Tomasza Apostoła na Imielinie, park Polskich Wynalazców przy ulicy Jana Rosoła, okolice Kopy Cwila oraz „inne tereny zielone na obszarze dzielnicy”. Założeniem projektu jest fakt, że będzie on realizowany jedynie w okresie letnim, w godzinach 13-23 w weekendy oraz 17-23 w tygodniu, nie będzie więc on zbyt mocno naruszał ciszy nocnej. Autor wskazuje także, że możliwość legalnego spożywania alkoholu skierowana jest do osób powyżej 18 roku życia, „posiadających podstawy kultury osobistej” oraz umiejących zachować umiar.

Jednoralski wskazuje, że takich stref brakuje nie tylko na Ursynowie, ale w całym kraju. – Nie tylko na Ursynowie, ale w całej Polsce brakuje miejsca (nie będącego kawiarnią), w którym latem moglibyśmy spotkać się z przyjaciółmi, rodziną i nie narażając się na otrzymanie mandatu wypić piwo bądź kieliszek prosecco czy białego wina. A te, jak wiemy, działają zbawiennie na nasze samopoczucie w upalne, letnie dni – czytamy w opisie projektu. Jak przekonuje, takie rozwiązania zdają egzamin w krajach takich jak Włochy, Portugalia czy Hiszpania. Pomysłodawca podkreśla, że jego projekt ma na celu także coś innego – Oprócz zapewniania możliwości wyboru ludziom, projekt ma na celu także zmianę kultury spożywania alkoholu w Polsce. Badania wykazują, że Polacy - jak już piją, to na umór. Nie o to chodzi. Pokażmy, że można bawić się i spożywać alkohol kulturalnie i z umiarem. Dajmy przykład innym! – wzywa. Przekonuje także, że istniejące przepisy to „przeżytek z poprzedniego systemu”, jak również że jest różnica pomiędzy „dwiema mamusiami sączącymi lekkie piwo podczas spaceru po parku, parą pijącą wino na randce, a rozwydrzoną pijaną młodzieżą, czy kloszardami zaczepiającymi przechodniów”.

Koszt realizacji projektu autor oszacował na 5 tys. zł. Tyle miałoby wynosić sezonowe sprzątanie terenów, na których spożywanie byłoby legalne. Wyznaczenie stref oraz pilnowanie w nich porządku zdaniem autora należy wliczyć w koszta oraz uznać za „Działania mieszczące się w zakresie podstawowych czynności innych instytucji.”. Wskazuje on też, iż „projekt może generować dodatkowe koszty, jeśli organizator zdecyduje się połączyć "Botellon" z kinem letnim, bądź inną formą rozrywki dla uczestników.”

Urzędnicy dzielnicowi oraz miejscy studzą jednak zapał autora. Cytowana przez „Gazetę Stołeczną” rzeczniczka Ursynowa, Bernadeta Włoch-Nagórny podkreśla, że projekt nie przeszedł jeszcze weryfikacji, a ponadto może być niezgodny z prawem. Wicperezydent Michał Olszewski dodaje, że istnienie takich stref byłoby możliwe tylko po zmianie ustawy.

                                                                               ***

Pomysł mieszkańca Ursynowa to dobry sposób na ponowne rozpoczęcie dyskusji w sprawie legalności spożywania alkoholi w miejscach publicznych. Pisaliśmy o tej sprawie w „Polityce Warszawskiej” wielokrotnie. W ubiegłe wakacje głośno było choćby o akcji „Legalnie nad Wisłą”. Niestety, Ustawa o wychowaniu w trzeźwości z czasów Stanu Wojennego (!) wciąż obowiązuje i szybko nie zanosi się na jej zmianę.

A przecież nie tylko na Ursynowie mamy wiele miejsc, w których można by utworzyć podobne strefy. Kępa Potocka na Żoliborzu, Błonia Elekcyjne na Kamionku, Pole Mokotowskie, Park Szymańskiego na Woli, Park Praski, Łazienki czy Ogród Krasińskich, nie mówiąc o wielu mniejszych parkach czy skwerach. Oczywiście wymagałoby to wprowadzenia odpowiedniego regulaminu i jego skutecznego egzekwowania. Nie sposób (przynajmniej z punktu widzenia autora) nie zgodzić się z autorem ursynowskiego projektu, że należy odróżnić miłe spotkanie przy piwie/winie od picia „na umór”.

Przykład nabrzeży Wisły, o które miasto dba miedzy innymi przez akcję Dzielnica Wisła pokazuje, że da się stworzyć dobre warunki dla wiosenno-letnich spotkań warszawiaków. Oczywiście, awantur, śmiecenia i innych patologii nigdy nie uda się w pełni wyeliminować, ale to nie znaczy, że należy zamykać się przed nowymi możliwościami. Niestety, póki na poziomie ustawowym nie dojdzie do zmianym, w tej kwestii raczej nie dojdzie do przełomu. Może czas, by władze centralne się zajęły sprawami nieco bliższymi obywatelom?

na zdj. Kopa Cwila/fot. Grzegorz Knor/domena publiczna

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Nasz Ursynów apeluje: wpiszmy transmisje on - line Rady do statutu!

(Nie)legalnie nad Wisłą | Kiedy strażnik "wlepi" mandat?

Legalnie nad Wisłą

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...