Odżył spór o ogród Szarytek

Polityka Warszawska    2016-01-05 15:38:08

Plan zagospodarowania miejscowego rejonu ulicy Foksal miał być gotowy w lutym 2015 roku. W związku ze zmianami w przepisach przeciwpowodziowych należało go zmienić. Z tego powodu odżył spór o ogród Szarytek na Powiślu. Zakonnice wniosły o poprawki do nowego planu, chcą mieć możliwość zabudowania tego terenu. Działania te budzą sprzeciw sporej części mieszkańców.

Obszar ogrodu jest fragmentem znajdującego się tam kiedyś pola uprawnego. W praktycznie  nienaruszonej formie przetrwał ponad 300 lat. Liczy sobie 4 ha wielkości. Prawie trzy lata temu Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (Szarytki), wystąpiło z wnioskiem o możliwość zabudowy terenu przyległego do ich klasztoru. Miał tam powstać budynek biurowo-usługowy, jakiś czas potem w planach było osiedle mieszkaniowe. Pomysł miał zostać zatrzymany przez plan zagospodarowania miejscowego, który, jak zapowiadał wiceprezydent Wojciechowicz, winien być gotowy w lutym zeszłego roku. W planie miał pojawić się zapis o całkowitym zakazie zabudowy ogrodu.

Obecnie, w związku ze zmianami w przepisach przeciwpowodziowych, plan konstruowany jest na nowo. Szarytki wniosły o poprawki, ich przyjęcie pozwoliłoby im na współpracę z deweloperami i, tym samym, rozpoczęcie przygotowań do budowy. – Plan i uwagi daliśmy do wglądu publicznego. Po tym powtórnym publicznym wyłożeniu nastąpi rozstrzygnięcie. Myślę, że gdzieś na przełomie stycznia i lutego. Jeżeli zaakceptowane uwagi nie będą mocno ingerować w plan to liczymy, że w połowie roku zostanie on przedstawiony do uchwalenia Radzie Miasta. – tłumaczy Agnieszka Kłąb, rzeczniczka prasowa urzędu miasta. Na ten moment nie można więc orzec czy pojawi się możliwość ingerencji budowlanej na terenie ogrodu.

Wizja zabudowy spotyka się ze sprzeciwem ze strony części mieszkańców i działaczy społecznych. – To jedyny taki zachowany kawałek pola uprawnego w środku miasta. Z powodu tradycji miejsca i widoku na skarpę warszawską zasługuje na szczególną ochronę. – mówił Wyborczej Andrzej Chmiel, prezes stowarzyszenia Ogród Warszawa.

Innego zdania jest Anna Lutek (PiS), śródmiejska radna: – Ogród nie powinien tak interesować mieszkańców ponieważ, proszę zauważyć, jest terenem prywatnym do którego nigdy nie mieliśmy dostępu. Na Powiślu mamy wiele terenów zielonych, z których możemy korzystać. Siostry chcą zagospodarować fragment ogrodu, wybudować domy opieki, świetlice, co należy docenić. Nie możemy ingerować w prawo własności.

Pomimo tego, że ogród leży w granicach pomnika historii, czyli terenu, który ma szczególną wartość historyczną, naukową i artystyczną, nie jest chroniony. Nie ma go w krajowym rejestrze zabytków. Miał być wpisany na tę listę, ale Szarytki wywalczyły w Ministerstwie Kultury by tak się nie stało. Wychodzi więc na to, że to jaki ostateczny kształt przyjmie plan miejscowego zagospodarowania ma decydujące znaczenie dla losów tego terenu.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: Wikimedia Commons

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...