Kompromis ws. Mostu Krasińskiego?

Adam Kielar    2016-01-07 19:39:48

Spór w sprawie Mostu Krasińskiego wielokrotnie już opisywaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej”. W czwartek przedstawiciele miejskich stowarzyszeń – Forum Rozwoju Warszawy, PSM Michałów, Ruchu Sąsiedzkiego Targówek, Zacisze, Bródno, Miasto Jest Nasze oraz Stowarzyszenia Nowy Żoliborz wystosowali w tej sprawie oświadczenie, w którym przekonują, że kompromis jest możliwy.

Aktywiści wzywają do zaprzestania prac nad obecnym, kontrowersyjnym projektem. Jednocześnie przedstawili 15 postulatów, po których spełnieniu ich zdaniem możliwy jest konsensus ws. spornego mostu. – Jako mieszkańcy dzielnic, które mają zostać połączone mostem i trasą Krasińskiego, stanowczo sprzeciwiamy się obecnym działaniom władz miasta, które planują inwestycję nieprzystającą do potrzeb oraz budzącą gorące konflikty. Odrzucamy obecny, przeskalowany projekt, który zamiast łączyć dzieli. Jednocześnie uważamy, że kompromis w sprawie mostu jest możliwy, a zmodyfikowana inwestycja może przyczynić się do poprawy jakości życia warszawiaków ale tylko pod warunkiem wprowadzenia daleko idących zmian w projekcie – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem aktywistów, brak jest konsultacji z mieszkańcami szkodzi całemu projektowi i przyczynia się do eskalacji konfliktu między dzielnicami Warszawy. To nie wszystko. – Do radykalizacji nastrojów przyczyniły się dodatkowo: wznowienie prac nad projektem, którego skala nie zapewni lokalnego charakteru, nadanie inwestycji wyższego priorytetu niż kluczowe dla miasta obwodnica Pragi i metro na Bródno, brak zapewnienia finansowania całości inwestycji oraz opóźnienie rozpoczęcia konsultacji społecznych, pierwotnie zapowiadanych przez wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza na jesień 2015 roku – przekonują społecznicy. W ich opinii zaprezentowane przez nich rekomendacje pozwolą „na osiągnięcie kompromisu i realizację inwestycji możliwej do zaakceptowania dla wszystkich stron obecnego, niepotrzebnego i sztucznego konfliktu”.

Postulaty stowarzyszeń zostały podzielone według czterech kategorii: dla całej inwestycji oraz poszczególnych, zainteresowanych dzielnic. Według aktywistów, należy ograniczyć jej skalę projektu poprzez obniżenie klasy drogi z głównej do zbiorczej, a także zwiększyć liczbę skrzyżowań i przejść dla pieszych. Ponadto, priorytetem powinna być komunikacja zbiorowa, należy zapewnić ochronę przed hałasem (ale nie za pomocą ekranów dźwiękochłonnych, tylko między innymi przy użyciu cichego asfaltu, trawiastego torowiska i nasadzeń drzew i krzewów) oraz dostęp do nowoczesnej infrastruktury pieszej i rowerowej.

W kwestii Żoliborza, stowarzyszenia domagają się usunięcia ze Studium zagospodarowania przestrzennego planowego przedłużenia ulicy Krasińskiego do trasy Prymasa Tysiąclecia, zwężenia ulicy Krasińskiego (co pomogłoby także odzyskać „utracony blask” Pl. Wilsona) oraz budowy mniejszego skrzyżowania z Wisłostradą. Stowarzyszenia sprzeciwiają się także tranzytowemu charakterowi inwestycji przez Bródno – nie powinien on docelowo łączyć Radzymińskiej z Wisłostradą, a mieć jedyni po jednym pasie ruchu w każdą stronę, by nie wtłaczać nań zbyt dużego ruchu samochodowego. Aktywiści wzywają także do jednoczesnej budowy wiaduktu nad terenami kolejowymi (które powinny otrzymać plan zagospodarowania) oraz wygodnych przesiadek do SKM na stacji Warszawa-Praga. W przypadku Pragi-Północ, wzywają do przyspieszenia prac nad Obwodnicą Śródmieścia, stworzenia planów zagospodarowania dla Żerania (Pelcowizny), przy jednoczesnym zachowaniu zieleni w tej okolicy, na czele ze skwerem na Śliwicach przy ul. Kotisa.

Czy te postulaty spotkają się z pozytywnym odzewem ze strony miasta? Przekonamy się (miejmy nadzieję) wkrótce.

Zdjęcie: siskom.waw.pl

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Targówek chce Trasy Krasińskiego

DWA BRZEGI: Jędrzej Kunowski vs Tomasz Michałowski | Most Krasińskiego

Most Krasińskiego i 500 złotych dla Grubego Misia

Co dalej z Mostem Krasińskiego?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...