Komunikacyjny chaos na Zielonej Białołęce

Polityka Warszawska    2016-01-08 13:55:25

Mieszkańcy Zielonej Białołęki czują się odcięci od reszty Warszawy. Osiedli mieszkaniowych przybywa, dróg i linii autobusowych nie. Jazda przez jednopasmowe ulice wiążę się ze staniem w gigantycznych korkach, nieliczne autobusy są wiecznie przepełnione. Alternatywnych sposobów transportu brak.

Na Zielonej Białołęce przybywa osiedli mieszkaniowych i, tym samym, mieszkańców. Nie prowadzi to jednak do rozwoju infrastruktury drogowej i komunikacyjnej w tym rejonie. Dojazdy do pracy lub szkoły dla osób zamieszkujących dzielnicę są wyjątkowo problematyczne. Brakuje linii autobusowych, a wąskie drogi ograniczają przepustowość, co powoduje tworzenie się gigantycznych korków. Na Zielonej Białołęce próżno też szukać alternatyw dla transportu samochodowego bądź autobusowego, bo nie dojeżdżają tam tramwaje, a wizja stacji metra wciąż jest odległa.

O rozwój linii autobusowych, które ułatwiłyby dojazdy mieszkańcom i pozwoliły im zrezygnować z jazdy samochodem interpelowała do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz radna Aleksandra Gajewska. W wyniku jej starań i próśb mieszkańców 11 stycznia ruszy linia ekspresowa E-9 z osiedla Derby do metra Marymont. To jednak za mało by rozwiązać problemy komunikacyjne dzielnicy. Wielu mieszkańców dalej będzie zmuszonych poruszać się samochodem, co tylko napędza błędne koło powodując zakorkowanie i spowolnienie autobusów - na wydzielenie buspasów nie ma miejsca.

– Mieszkam przy Geodezyjnej, koło naszego osiedla kursuje tylko jedna linia - 112, która w dodatku jeździ bardzo okrężną trasą. Dzieci, które uczą się w szkole przy ulicy Głębockiej trzeba dowozić samochodem, bo autobus tam nie jedzie. – mówi Marusz Jałoszewski, jeden z mieszkańców. Ulica Głębocka, o której wspomina pan Mariusz, to też jedyna ulica przelotowa. Składa się ona z dwóch pasów, po jednym w każdą stronę. Na jej poszerzenie nie ma na razie co liczyć.

Z wymienionych wyżej powodów mieszkańcy Zielonej Białołęki czują się odcięci od reszty Warszawy. – Gdybym do pracy jeździła autobusem, a pracuję na Gocławiu, zajęłoby mi to ponad godzinę. Dodajmy, że byłaby to jazda maksymalnie przepełnionym autobusem. Potrzeba nam jakieś linii tramwajowej, komunikacji, która nie będzie dodatkowo zapychać ruchu drogowego. – opowiada mieszkanka, Sylwia Zajączkowska-Kowalczyk i dodaje: – Gdybyśmy kilka lat temu z mężem wiedzieli jak to będzie wyglądać, to nie wiem czy zdecydowalibyśmy się na kupowanie mieszkania akurat w tej dzielnicy.

Przy braku reakcji władz dzielnicy lub Zarządu Transportu Miejskich sytuacja będzie coraz bardziej napięta, a utrudnienia drogowe stawać się coraz bardziej uciążliwe. Mariusz Jałoszewski razem z innymi mieszkańcami jego osiedla od 6 lat wysyła petycje do ZTM-u. Odbyło się nawet spotkanie z pracownikami tej instytucji, nie przyniosło jednak żadnych efektów. – Czujemy się olani. Naprawdę na ten moment wystarczyłaby nam choćby jeszcze jedna dodatkowa linia z sensownie wytyczoną trasą. Kiedy słyszymy, że nie ma autobusów, a jednocześnie widzimy, że w innych dzielnicach są tworzone nowe linie to rodzi się w nas frustracja. – podkreśla pan Mariusz.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: Wikimedia Commons / Cezary Piwowarski

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Rozmaitości
2017-03-23 07:56:54
Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza w przyszł...
Rozmaitości
2017-03-20 18:59:01
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zmianami w ustawie o partnerstwie publiczno-pry...
BLOGI
2017-03-16 07:28:08
O czym dzisiaj? Trochę o tym co ostatnio się dzieje – o dalszym zamieszaniu ...
Ustrój Warszawy
2017-03-14 21:56:14
Jak można było się spodziewać, nie brakowało emocji w czasie zwołanej na w...
Praga Południe
2017-03-10 17:18:43
We wtorek 7 marca, Sąd Rejonowy nakazał wstrzymanie zrzutu ścieków do Kanał...
Ustrój Warszawy
2017-03-09 18:00:14
Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera podjął decyzję o unieważnieniu decyzji...
BLOGI
2017-03-09 07:53:57
Partie polityczne, przynajmniej w założeniu, powinny reprezentować jakieś id...
Ratusz
2017-03-08 07:42:32
Według raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, do którego udało się dotr...
BLOGI
2017-03-02 07:46:12
Wraca cotygodniowy cykl tekstów Adama Kielara, redaktora naczelnego naszego por...
Ustrój Warszawy
2017-02-27 18:18:42
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera skierował do Rady Warszawy pismo, w któr...