Komunikacyjny chaos na Zielonej Białołęce

Polityka Warszawska    2016-01-08 13:55:25

Mieszkańcy Zielonej Białołęki czują się odcięci od reszty Warszawy. Osiedli mieszkaniowych przybywa, dróg i linii autobusowych nie. Jazda przez jednopasmowe ulice wiążę się ze staniem w gigantycznych korkach, nieliczne autobusy są wiecznie przepełnione. Alternatywnych sposobów transportu brak.

Na Zielonej Białołęce przybywa osiedli mieszkaniowych i, tym samym, mieszkańców. Nie prowadzi to jednak do rozwoju infrastruktury drogowej i komunikacyjnej w tym rejonie. Dojazdy do pracy lub szkoły dla osób zamieszkujących dzielnicę są wyjątkowo problematyczne. Brakuje linii autobusowych, a wąskie drogi ograniczają przepustowość, co powoduje tworzenie się gigantycznych korków. Na Zielonej Białołęce próżno też szukać alternatyw dla transportu samochodowego bądź autobusowego, bo nie dojeżdżają tam tramwaje, a wizja stacji metra wciąż jest odległa.

O rozwój linii autobusowych, które ułatwiłyby dojazdy mieszkańcom i pozwoliły im zrezygnować z jazdy samochodem interpelowała do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz radna Aleksandra Gajewska. W wyniku jej starań i próśb mieszkańców 11 stycznia ruszy linia ekspresowa E-9 z osiedla Derby do metra Marymont. To jednak za mało by rozwiązać problemy komunikacyjne dzielnicy. Wielu mieszkańców dalej będzie zmuszonych poruszać się samochodem, co tylko napędza błędne koło powodując zakorkowanie i spowolnienie autobusów - na wydzielenie buspasów nie ma miejsca.

– Mieszkam przy Geodezyjnej, koło naszego osiedla kursuje tylko jedna linia - 112, która w dodatku jeździ bardzo okrężną trasą. Dzieci, które uczą się w szkole przy ulicy Głębockiej trzeba dowozić samochodem, bo autobus tam nie jedzie. – mówi Marusz Jałoszewski, jeden z mieszkańców. Ulica Głębocka, o której wspomina pan Mariusz, to też jedyna ulica przelotowa. Składa się ona z dwóch pasów, po jednym w każdą stronę. Na jej poszerzenie nie ma na razie co liczyć.

Z wymienionych wyżej powodów mieszkańcy Zielonej Białołęki czują się odcięci od reszty Warszawy. – Gdybym do pracy jeździła autobusem, a pracuję na Gocławiu, zajęłoby mi to ponad godzinę. Dodajmy, że byłaby to jazda maksymalnie przepełnionym autobusem. Potrzeba nam jakieś linii tramwajowej, komunikacji, która nie będzie dodatkowo zapychać ruchu drogowego. – opowiada mieszkanka, Sylwia Zajączkowska-Kowalczyk i dodaje: – Gdybyśmy kilka lat temu z mężem wiedzieli jak to będzie wyglądać, to nie wiem czy zdecydowalibyśmy się na kupowanie mieszkania akurat w tej dzielnicy.

Przy braku reakcji władz dzielnicy lub Zarządu Transportu Miejskich sytuacja będzie coraz bardziej napięta, a utrudnienia drogowe stawać się coraz bardziej uciążliwe. Mariusz Jałoszewski razem z innymi mieszkańcami jego osiedla od 6 lat wysyła petycje do ZTM-u. Odbyło się nawet spotkanie z pracownikami tej instytucji, nie przyniosło jednak żadnych efektów. – Czujemy się olani. Naprawdę na ten moment wystarczyłaby nam choćby jeszcze jedna dodatkowa linia z sensownie wytyczoną trasą. Kiedy słyszymy, że nie ma autobusów, a jednocześnie widzimy, że w innych dzielnicach są tworzone nowe linie to rodzi się w nas frustracja. – podkreśla pan Mariusz.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: Wikimedia Commons / Cezary Piwowarski

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Rozmaitości
2017-02-14 06:49:18
W poniedziałkowy wieczór w klubokawiarnii Państwo Miasto odbył się Ogólnow...
Rozmaitości
2017-02-08 07:30:23
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedziało na petycję Inicjat...
Ustrój Warszawy
2017-02-06 17:51:26
W poniedziałek miała miejsce specjalna sesja Rady Warszawy, zwołana z powodu ...
Dwa brzegi
2017-02-06 08:34:32
Kontrowersje wokół ustawy metropolitalnej dotyczącej Warszawy nie milkną. Z ...
Ustrój Warszawy
2017-02-04 18:02:45
Sala Ratuszowa Pałacu Kultury i Nauki gościła w sobotę samorządowców z oko...
Rozmaitości
2017-02-04 12:45:16
W piątkowy wieczór już siedemnasty raz przyznano nagrody dla najlepszych spor...
Ustrój Warszawy
2017-02-02 17:06:32
Nie milką echa projektu ustawy ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zak...
Ustrój Warszawy
2017-01-31 20:16:11
Do Sejmu wpłynął projekt zmieniający ustrój miasta stołecznego Warszawy. J...
Ratusz
2017-01-30 09:53:29
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek rano pięć osób w z...
Ratusz
2017-01-28 15:28:29
Od stycznia Warszawa ma pełnomocnika ds. dostępności. Prezydent Hanna Gronkie...