Komunikacyjny chaos na Zielonej Białołęce

Polityka Warszawska    2016-01-08 13:55:25

Mieszkańcy Zielonej Białołęki czują się odcięci od reszty Warszawy. Osiedli mieszkaniowych przybywa, dróg i linii autobusowych nie. Jazda przez jednopasmowe ulice wiążę się ze staniem w gigantycznych korkach, nieliczne autobusy są wiecznie przepełnione. Alternatywnych sposobów transportu brak.

Na Zielonej Białołęce przybywa osiedli mieszkaniowych i, tym samym, mieszkańców. Nie prowadzi to jednak do rozwoju infrastruktury drogowej i komunikacyjnej w tym rejonie. Dojazdy do pracy lub szkoły dla osób zamieszkujących dzielnicę są wyjątkowo problematyczne. Brakuje linii autobusowych, a wąskie drogi ograniczają przepustowość, co powoduje tworzenie się gigantycznych korków. Na Zielonej Białołęce próżno też szukać alternatyw dla transportu samochodowego bądź autobusowego, bo nie dojeżdżają tam tramwaje, a wizja stacji metra wciąż jest odległa.

O rozwój linii autobusowych, które ułatwiłyby dojazdy mieszkańcom i pozwoliły im zrezygnować z jazdy samochodem interpelowała do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz radna Aleksandra Gajewska. W wyniku jej starań i próśb mieszkańców 11 stycznia ruszy linia ekspresowa E-9 z osiedla Derby do metra Marymont. To jednak za mało by rozwiązać problemy komunikacyjne dzielnicy. Wielu mieszkańców dalej będzie zmuszonych poruszać się samochodem, co tylko napędza błędne koło powodując zakorkowanie i spowolnienie autobusów - na wydzielenie buspasów nie ma miejsca.

– Mieszkam przy Geodezyjnej, koło naszego osiedla kursuje tylko jedna linia - 112, która w dodatku jeździ bardzo okrężną trasą. Dzieci, które uczą się w szkole przy ulicy Głębockiej trzeba dowozić samochodem, bo autobus tam nie jedzie. – mówi Marusz Jałoszewski, jeden z mieszkańców. Ulica Głębocka, o której wspomina pan Mariusz, to też jedyna ulica przelotowa. Składa się ona z dwóch pasów, po jednym w każdą stronę. Na jej poszerzenie nie ma na razie co liczyć.

Z wymienionych wyżej powodów mieszkańcy Zielonej Białołęki czują się odcięci od reszty Warszawy. – Gdybym do pracy jeździła autobusem, a pracuję na Gocławiu, zajęłoby mi to ponad godzinę. Dodajmy, że byłaby to jazda maksymalnie przepełnionym autobusem. Potrzeba nam jakieś linii tramwajowej, komunikacji, która nie będzie dodatkowo zapychać ruchu drogowego. – opowiada mieszkanka, Sylwia Zajączkowska-Kowalczyk i dodaje: – Gdybyśmy kilka lat temu z mężem wiedzieli jak to będzie wyglądać, to nie wiem czy zdecydowalibyśmy się na kupowanie mieszkania akurat w tej dzielnicy.

Przy braku reakcji władz dzielnicy lub Zarządu Transportu Miejskich sytuacja będzie coraz bardziej napięta, a utrudnienia drogowe stawać się coraz bardziej uciążliwe. Mariusz Jałoszewski razem z innymi mieszkańcami jego osiedla od 6 lat wysyła petycje do ZTM-u. Odbyło się nawet spotkanie z pracownikami tej instytucji, nie przyniosło jednak żadnych efektów. – Czujemy się olani. Naprawdę na ten moment wystarczyłaby nam choćby jeszcze jedna dodatkowa linia z sensownie wytyczoną trasą. Kiedy słyszymy, że nie ma autobusów, a jednocześnie widzimy, że w innych dzielnicach są tworzone nowe linie to rodzi się w nas frustracja. – podkreśla pan Mariusz.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: Wikimedia Commons / Cezary Piwowarski

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...