Manifestacja KOD w obronie wolnych mediów

Adam Kielar    2016-01-09 17:47:04

Komitet Obrony Demokracji nie ustaje w organizowaniu manifestacji sprzeciwiających się działaniom nowej władzy. Tym razem w ponad 20 miastach w Polsce i zagranicą protestowano przeciwko nowej ustawie medialnej i „porządkom” przeprowadzonych przez PiS w mediach publicznych. W stolicy manifestanci zgromadzili się na pl. Powstańców Warszawy.

Szefów mediów publicznych będzie teraz mianować minister skarbu. Dziennikarze zwracają uwagę, że usunięcie gwarancji niezależności publicznej telewizji i radia, jest „naruszeniem norm Rady Europy i danego przez polską konstytucję niezależnemu organowi (KRRiT) mandatu do stania na straży szeroko pojętego interesu publicznego w radiofonii i telewizji” – pisali organizatorzy na stronie KOD. Ich zdaniem, „Telewizja Polska i Polskie Radio staną się stacjami nie publicznymi, a rządowymi. Wrócą czasy Komitetu d/s Radia i Telewizji”.

– Spotkajmy się razem pod hasłem WOLNE MEDIA w sobotę o 14.00 w Warszawie na Pl. Powstańców Warszawy albo w innych miastach. Nieważne czy oglądamy TVP albo słuchamy Polskiego Radia. Nieważne czy lubimy tych czy innych dziennikarzy. Chodzi o zasadę – niezależne media to jedna z gwarancji demokratycznego państwa. Bądźmy w sobotę z nimi!!! – wzywali na swojej stronie.

Początek stołecznej manifestacji miał miejsce ok. godziny 14, ale uczestnicy pojawiali się na placu już wcześniej. Manifestanci mieli polskie oraz unijne flagi oraz różnego rodzaju transparenty. Popularne były także trąbki oraz wuwuzele.

Na platformie, z której przemawiano, tym razem nie było polityków (jednym wyjątkiem był Janusz Onyszkiewicz, który już od dłuższego czasu jest poza czynną polityką). Oprócz organizatorów z Komitetu Obrony Demokracji, przemawiali także dziennikarze i publicyści, którzy sprzeciwiają się działaniom obecnej władzy. Głos zabierali między innymi Seweryn Blumsztajn, Renata Kim, Jacek Żakowski, Ewa Wanat, Sławomir Sierakowski, Roman Kurkiewicz, Ryszard Holzer, Paulina Młynarska czy też Dorota Warakomska. Podkreślali oni, że wolne media to fundament demokracji, a niektórzy, jak na przykład Ewa Wanat wzywali ludzi kultury i sztuki, by bojkotowali obecne media publiczne.

Seweryn Blumsztajn

Renata Kim

Z kolei Jacek Żakowski skrytykował działania mediów publicznych przez całe 26 lat po 89 roku. – One wcześniej nie pełniły swojej roli, gdyby to robiły, PiS nie rządziłby w Polsce – uważa publicysta.

Jacek Żakowski

Jarosław Kurski, wiceredaktor naczelny „Gazety Wyborczej” podkreślał, że nie zgadza się na „łamanie kręgosłupów i charakterów”. Swoją przemowę zaczął w podobny sposób, jak Tomasz Lis na poprzedniej demonstracji KOD. – Witajcie kochani rowerzyści, wegetarianie, komuniści i złodzieje. Nie ma takich słów, które mogłyby nas obrazić, bo oni nie mogą nas obrazić – mówił wicenaczelny „GW”. Swą wypowiedź zakończył stwierdzeniem, że „nie wszyscy Kurscy są do kitu”, odnosząc się do faktu, że nowym prezesem Telewizji Publicznej został jego brat, Jacek.

Jarosław Kurski

Dorota Warakomska

Organizatorzy wznosili różne hasła antyrządowe – „wolne media, wolna Polska”, „wasze gabinety, nasze piloty”, „wolne media obronimy” czy „ustawa medialna – irracjonalna”. Cały czas słychać było trąbki oraz wuwuzele. Organizatorzy odtwarzali też pro-wolnosciowe piosenki. Można było usłyszeć miedzy innymi „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy też „Hej czy nie wiecie” Kultu. Podczas manifestacji zbierano też podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Na pikiecie pojawił się (ale tym razem nie w pierwszych rzędach) Andrzej Hadacz, słynny "obrońca krzyża".

Na koniec odegrano hymn państwowy. Chwilę wcześniej, dziennikarka Newsweeka Renata Kim powiedziała, że otrzymała od pracowników TVP SMS-a o treści „jesteśmy z wami”.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak poinformował na Twitterze, że według Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w manifestacji wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

93. rocznica śmierci Gabriela Narutowicza

Marsz Wolności i Solidarności

Obywatele dla Demokracji

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...