"Zostawcie nam Kazika"

Adam Kielar    2016-01-13 17:10:39

Nauczyciele, uczniowie, okoliczni mieszkańcy, a także m. in. przedstawiciele lokalnego samorządu zgromadzili się we wtorkowy wieczór, by zaprotestować przeciwko likwidacji XLIII Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego przy ulicy Gandhiego 13 na Mokotowie. Pikieta odbyła się pod szkołą.

Manifestacja rozpoczęła się o 17. Z racji dość niskiej temperatury, na zgromadzonych szkoła przygotowała pączki oraz gorącą herbatę. Uczestników protestu powitała organizatorka protestu Bożenna Stanisławska. Na budynku zawieszono transparenty o treści m. in. „Zostawcie nam Kazika”, „Niełatwa to rzecz, na Kazika podnieść miecz”, „Kazik do boju, zostawcie go w spokoju” czy też „ruszę cegły, ruszę belki, nie ustąpię! Jestem wielki” na wydrukowanym obrazie Kazimierza Wielkiego. Wisiały też flagi oświatowej „Solidarności”.

Przedstawiciele szkoły (uczniowie, rodzice, nauczyciele) podkreślali, że szkoła jest w bardzo dobrym stanie, nauka odbywa się w miłej atmosferze, a wyposażenie klas jest na wysokim poziomie. Nie rozumieją oni decyzji, by przenieść młodzież do LXVIII Liceum im. Chałubińskiego przy ul. Narbutta, które jest w znacznie gorszym stanie. Dyrektor Bogumiła Wiatrak podkreślała, że szkoła zasługuje na swoje istnienie. Dziękował też za wsparcie dla placówki – Wspierają nas zupełnie nieznani ludzie, których zbliża do nas sposób myślenia o oświacie – mówiła. Podkreśliła też, że ponad 600 osób podpisało apel na stronie Akcja Demokracja o wstrzymanie likwidacji szkoły. Dyrektor wezwała też, by nie dzielić uczniów, szkoł oraz po prostu ludzi na lepszych i gorszych. W imieniu uczniów wypowiadali się Anna Pawłowska oraz Mateusz Szpakowski, którzy podkreślali przywiązanie do swojej szkoły. – Z przykrością i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o planowanym zamknięciu XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego na koniec roku szkolnego 2015/16 – mówili. Podkreślali też, że w szkole nigdy nie dochodziło do dyskryminacji i panuje tam przyjazna atmosfera. Głos zabierali także rodzice. Monika Wojnarowska, matka uczennicy z drugiej klasy mówiła, że do końca listopada w ogóle nie było wiadomo, jak jest sytuacja. Ponadto zarzuciła przedstawicielom władz dzielnicy brak wiedzy o placówce. – Większość osób obecnych na sesji rady dzielnicy i obradach komisji edukacji w ogóle nie była w szkole – podkreśliła.

Również przedstawiciele lokalnego samorządu, zarówno rady dzielnicy Mokotów, jak i rady osiedle Wierzbno sprzeciwiali się decyzji o "wygaszeniu" placówki. Podkreślali, że byłby to cios zarówno dla samej szkoły i jej społeczności, jak i całej okolicy. Radny Witold Wasilewski (PiS) podkreślał, że nie ma żadnych merytorycznych powodów do likwidacji LO im. Kazimierza Wielkiego. – Szkoła z powodzeniem wypełnia swoje zadania edukacyjne i wychowawcze – mówił. Podkreślił, że słyszał wiele dobrych opinii o szkole, także od przedstawicieli innych szkół czy też Straży Miejskiej. – Szkoła nie generuje problemów społecznych, a to jej wielki atut – zaznaczył. Dodał, że nie ma także ekonomicznych powodów do likwidacji. – Szkoła jest relatywnie w dobrym stanie – mówił radny. Na pikiecie był obecny także radny miasta z PiS, Jacek Cieślikowski, który zapowiedział, że jego klub będzie głosował za utrzymaniem liceum. – Uważam, że szkół nigdy za dużo, a obecne władze miasta powinny dbać o rozwój młodzieży – mówił.

Sprawę "Kazika" wsparło także dwoje posłów Prawa i Sprawiedliwości - Ewa Tomaszewska, która była na pikiecie oraz Artur Górski, który ze względu na stan zdrowia nie mógł pojawić się na manifestacji. Skierował on list do protestujących, który odczytał Remigiusz Grodecki, dzielnicowy radny. Tomaszewska mówiła, że nie widzi żadnych powodów ekonomicznych by likwidować tę szkołę, między innymi dlatego, że subwencja oświatowa nie została zmniejszona. – Ponadto, trwają konsultacje ws. zmian strukturalnych w edukacji, polegających na wydłużeniu nauki w liceum. To znaczy, że będzie więcej klas – mówiła posłanka.

fot. fanpage szkoły.

Pod szkołą pojawił się także przedstawiciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Piotr Tubelewicz oraz Tomasz Piątek stołecznego oddziału partii Razem. Aktywista MJN przypomniał, że ostatnie wizyty przedstawicieli Biura Edukacji w szkole miały miejsce w… 2004 oraz już po podjęciu uchwały o likwidacji. – Urzędnicy i radni nie wiedzieli naw et co likwidują – mówił. Zapowiedział też, że stowarzyszenie będzie walczyć o „sensowną strategię edukacyjną na Mokotowie”. Z kolei Okręg Warszawski Partii Razem przyjął w sprawie „Kazika” specjalną uchwałę. – Partia Razem sprzeciwia się planowanej przez władze Mokotowa likwidacji szkoły. Apelujemy do Rady Warszawy o odrzucenie uchwały rady dzielnicy, gdyż sprzeciwiamy się temu, aby obarczać konsekwencjami niżu demograficznego tylko jedną szkołę – mówił Tomasz Piątek. Wezwał też miasto do „zarządzania warszawskimi szkołami w sposób solidarny”.  Głos zabierali także Andrzej Sosnowski – przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność pracowników Oświaty i Wychowania Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa, Dagmara Misztela - przewodnicząca Rady Osiedla Wierzbno oraz Ewa Matusik - wiceprezes Stowarzyszenia Kupców Targowiska „Jedność Kupiecka”.

Sama pikieta przebiegała spokojnie, do momentu gdy głos zabrali Burmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński oraz przedstawicielka Biura Edukacji, Joanna Gospodarczyk. Mieszkańcy zaczęli w głośny sposób reagować na uzasadnienie decyzji że strony urzędników. Podkreślali oni, że z racji tego iż szkoła jest mała, koszt utrzymania ucznia jest znacznie wyższy od przeciętnego, a wyniki edukacyjne nie są zbyt wysokie. – Niestety, ale tak nieliczna szkoła oznacza koszt tzw. ucznia przeliczeniowego w wysokości 11 tysięcy złotych, kiedy średnia warszawska wynosi ok. 6 tysięcy – mówiła Gospodarczyk. Odnosząc się do kwestii ograniczania naboru, dodała, że w ubiegłym roku szkolnym jako pierwszy wybór LO Kazimierza Wielkiego wybrało kilkunastu uczniów. Podkreśliła także, że dzielnica nie planuje sprzedaży terenu developerom, a charakter edukacyjny placówki zostanie zachowany. – Plany są takie: po podjęciu uchwały o zamiarze likwidacji, chcemy przenieść tu Zespół Szkół Specjalnych z ul. Różanej – powiedziała przedstawicielka Biura Edukacji.

Burmistrz Olesiński ubolewał, że komunikacja pomiędzy radą pedagogiczną a rodzicami jest słaba, gdyż o planach likwidacji informowano już w marcu. – Na tym spotkaniu byłą obecna także Pani Dyrektor – podkreślił. Dodał, że budynek zachowa charakter oświatowy. – Nie mamy żadnych innych planów z tym związanych. Dodam jeszcze, że zabezpieczyliśmy możliwość kontynuacji nauki przez uczniów tej szkoły w Liceum Chałubińskiego – zaznaczył. Burmistrz zapewnił także, iż dzielnica ma propozycje dla wszystkich nauczycieli uczących w „Kaziku”. – Wszyscy, którzy będą chcieli skorzystać z naszej oferty, znajdą pracę – zadeklarował Olesiński.

W obecnej sytuacji sprawa XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego jest w gestii Rady Warszawy. Uczniowie, nauczyciele i rodzice zapowiadają dalsze protesty - KAZIK WALCZY DALEJ !!! NIE DLA LIKWIDACJI KAZIKA !!! – czytamy na fanpage’u szkoły.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Co się dzieje na Ursynowie?

Miasto pomaga młodym zrozumieć samorząd

Rada Dzielnicy Ursynów i awantura o szkoły

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...