Platforma przeciwko „rozbiorowi Mazowsza”

Adam Kielar    2016-01-18 19:09:22

Platforma Obywatelska sprzeciwia się pomysłowi Prawa i Sprawiedliwości i nie zgadza się na podział województwa Mazowieckiego. Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Jan Grabiec, Andrzej Halicki oraz Marcin Kierwiński z PO wyjaśnili, dlaczego ich partia jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

O pomyśle PiS słychać od dłuższego już czasu. Temat przewijał się jeszcze w kampanii przed wyborami parlamentarnymi, ostatnio zaś wrócił do głównego obiegu medialnego, między innymi po tym wpisie na Twitterze Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego:

Z kolei  Andrzej Kosztowniak poseł PiS i były prezydent Radomia, powiedział w poniedziałek w Radiu Plus, że prace nad wydzieleniem Warszawy z Mazowsza już ruszyły. Według informacji radia, nowe wybory samorządowe miałyby się odbyć w czerwcu.

– Nie znamy jeszcze szczegółów, ale obawiamy się tego scenariusza – mówił poseł Marcin Kierwiński. Zdaniem Platformy, pomysł podziału województwa Mazowieckiego to dowód na to, że PiS chce obejść wyniki wyborów samorządowych oraz porządku prawnego w Polsce za pomocą „sztucznych zabiegów, niekorzystnych dla całego województwa”. – Dlaczego PiS chce rozbierać dobrze działający samorząd mazowiecki – pytał Kierwiński na konferencji. – Jesteśmy przekonani, że jest o akcja stricte polityczna, która ma na celu tylnymi drzwiami doprowadzić do nowych wyborów i zmienić demokratyczny wynik wyborczy – podkreślił.

Politycy PO wyjaśnili dlaczego pomysł podziału Mazowsza jest zły. – Po pierwsze, spowoduje to duży bałagan, jeśli chodzi o kwestie europejskie – zaznaczył Kierwiński. Chodzi między innymi o Regionalne Programy Operacyjne. – Negocjacja warunków dla nowych województw mogłaby zająć 3, a może i więcej lat – mówił poseł. W tym czasie mazowieccy samorządowcy nie mogli by korzystać z funduszy unijnych.

Poseł Jan Grabiec, zaznaczył jednak, że środki z UE to tylko dodatek do budżetów województw. – Zasadniczy problem pomysłu na podział Mazowsza to problem bieżącego funkcjonowania województwa. Gro dochodów woj. Mazowieckiego, pochodzi z Warszawy. – mówił polityka. Wskazał, że na przykład 88 proc. podatku CIT jest wytwarzanych w stolicy Jeśli odetniemy Warszawę od reszty województwa, pozostawimy organizm, którego dochody będą wynosiły od 12 proc (w przypadku CIT) do ok. 20-25 proc dzisiejszego stanu – wyliczał Grabiec. Podkreślił, że większość zadań pozostanie w „dużym powierzchniowo, ale słabym finansowo województwie”. Wymienił między innymi kwestię dróg wojewódzkich, szpitali czy ośrodków kultury. – Od 50 do 80 proc. kosztów pozostanie na Mazowszu – uważa Grabiec.

Trzecim argumentem przeciwko podziałowi województwa jest, według polityków PO, wzrost kosztów administracji. – To ponad tysiąc nowych etatów, które trzeba będzie utworzyć, z czego co najmniej 400 etatów kierowniczych – wyliczał Grabiec. Koszty roczne takiego przedsięwzięcia miałyby wynosić ok. 200 mln zł rocznie. Według PO, dodatkowym kosztem byłoby stworzenie kilku stolic nowego województwa. – Część zadań byłaby w Siedlcach, część w Radomiu, co powoduje, że urzędników musiałoby być kilku zamiast jednego – mówił Grabiec.

Zdaniem posła Andrzeja Halickiego, w tej sprawie PiS ma jeden cel – władzę. – W tych działaniach nie ma żadnej racjonalnej przesłanki – uważa były minister Administracji i Cyfryzacji. Jego zdaniem twierdzenie, że dzięki takiemu podziałowi zyskałyby biedniejsze rejony Mazowsza, jest błędne. – To tak, jakby pasażerom pociągu jadącego w dobrym kierunku wmówić, że po odłączeniu lokomotywy, będą jechać szybciej – kpił Halicki. Dodał, że wydzielenie Warszawy, dla samej stolicy także będzie niekorzystne. – Niezależnie od zamrożenia środków unijnych, to także kwestia współpracy przy inwestycjach czy też tworzenia związków metropolitalnych. I Warszawa, i Mazowsze na tym straci – przekonywał poseł. Zaprosił też posłów PiS oraz innych partii do zespołu na rzecz poprawy warunków życia na Mazowszu, który chcą w tym tygodniu powołać w parlamencie politycy PO. – Jednakże będzie miał on tytuł „dla jednego Mazowsza”. Taki zespół będzie miał swoje odpowiedniki w samorządach. – zapowiedział.

Politycy PO skrytykowali też brak współpracy rządu Beaty Szydło z samorządami. – Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, od powołania nowego rządu nie zebrał się ani razu, pomimo usilnych starań strony samorządowej – mówił poseł Halicki. Dodał, że podczas obchodów 35-lecia Europejskiej Karty Samorządu, Polska była stawiana za wzór działającego sprawnie samorządu. Poseł Grabiec dodał, że nie wyobraża sobie chaosu, jaki w wielu gminach spowodowałby podział Mazowsza.  Halicki wezwał mieszkańców by, „nie byli obojętni wobec tego pomysłu”, a samorządowców, by bronili „jednego, rozwijającego się, ale wspólne Mazowsze”.

Zdjęcie: "Mazowieckie-administracja" by Aotearoa - Licensed under CC BY 2.5 via Wikimedia Commons  

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz - nowi wicewojewodowie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...