PKiN w „Wiadomościach” bez licencji

Jan Kunert    2016-01-20 07:31:27

Znów kontrowersje wokół czołówki „Wiadomości”. Warszawski Pałac Kultury i Nauki pojawił się w niej rok temu, ale bez wymaganej licencji. Zarząd PKiN interweniował.

Ponad rok temu TVP zaprezentowała nową czołówkę „Wiadomości”. Jest to animowane wideo wykonane w techonologii 3D. Kamera z lotu ptaka prezentuje charakterystyczne dla Polski miejsca. Na koniec jest pokazany Pałac Kultury i Nauki oraz jego wieża zegarowa. Na jej tle stoją później prezenterzy serwisu. Od Nowego Roku „Wiadomości” będą wyróżniać się jedną z najnowocześniejszych czołówek i tym samym wyznaczą nowe standardy także dla innych programów informacyjnych Telewizji Polskiej, a z czasem zapewne i dla innych polskich stacji telewizyjnych  reklamowała wieczorny program wówczas TVP. 

Skopiowany pomysł?

Jednak niemal od razu pojawiły się zarzuty o plagiat. Internauci odkryli, że nowa czołówka jest łudząco podobna do czołówki brytyjskiego serwisu „News at Ten” stacji ITV z lat 2008-2009. Teraz z kolei okazuje się, że TVP prezentowała stołeczny Pałac Kultury i Nauki także bez koniecznej licencji. „Polityka Warszawska” przeanalizowała pisma, jakie między sobą wymieniały obie instytucje. 

Zastrzeżony Pałac

„Zarząd PKiN z zadowoleniem przyjął fakt, iż TVP (…) zdecydowała się skorzystać z wizerunku i znaków towarowych PKiN w Warszawie. (…) Zapewne wykorzystano je w celu uatrakcyjnienia szaty graficznej oraz wizualizacji Warszawy” czytamy w piśmie do TVP, podpisanym przez Renatę Kaznowską, prezes zarządu PKiN. Rzeczywiście. Od 2010 roku wizerunek Pałacu oraz jego wieży zegarowej to należące do spółki, a zastrzeżone w Urzędzie Patentowym, znaki towarowe. Posługiwanie się nimi w celach reklamowych wymaga zgody zarządu. Sprawa stała się głośna w 2012 roku, kiedy poprosił on o  wyjaśnienia wydawnictwo ZYSK i S-ka. Na okładkach książek "Wieża komunistów" Witolda Gadowskiego oraz "Zgred" Rafała Ziemkiewicza pojawił się Pałac Kultury i Nauki, bez zgody jego władz. Jak się teraz okazuje, również o taką zgodę nie występowała TVP. Wiosną 2015 roku zwracała na to uwagę władzom telewizji Renata Kaznowska i prosiła o uregulowanie tej sprawy. TVP odpisywała lakonicznie, że „działa w dobrej wierze i nie narusza praw wyłącznych do znaków towarowych zarejstrowanych na rzecz spółki PKiN”.

Wódka „Pałacowa”?

Sebastian Wierzbicki, członek zarządu PKiN, nie widzi nic dziwnego w tym, że wizerunek Pałacu jest zastrzeżony. Podkreśla, że nie chodzi o zdjęcia, które robią mieszkańcy czy pocztówki. Ochrona znaku i wizerunku ma ochronić przed ich nadużywaniem w działności handlowej mówi „Polityce Warszawskiej”. Tłumaczy, że chodzi o dbałość o pozytywny wizerunek Pałacu. Przypomina, że jeden z producentów chciał go umieścić na etykietach od wódki. Mówi, że wiele budynków na świecie jest w ten sposób chronionych.  Każdy wniosek o udzielenie licencji jest indywidualnie i wnikliwie analizowany zapewnia Wierzbicki i podkreśla, że zarząd zawsze daje zgodę, kiedy chodzi o cele społeczne. Te argumenty nie przekonują Jacka Kurskiego, nowego szefa TVP, który kwituje je krótkim „absurd”.

Zamek Królewski zamiast PKiN

Wymiana pism między zarządami TVP oraz Pałacu nie zaowocowała podpisaniem umowy licencyjnej na korzystanie z wizerunku PKiN, ale od 10 stycznia br. prezentujący „Wiadomości” stoją na tle wieży Zamku Królewskiego, a ekspozycja PKiN jest niemal niezauważalna. Czołówka programu zmieniła się zaledwie dwa dni po tym, jak szefem TVP został Jacek Kurski. Zaprzecza, kiedy pytamy go, czy zmiana była podytkowana problemami licencyjnymi. Zdecydowało meritum. PKiN to dar ZSRR i symbol dominacji odpowiada Prezes TVP.

Fot. Wirtualne Media.

Zobacz także:

Pałac Kultury i Nauki. To już 60 lat!

Miasto Jest Nasze chce konsultacji w sprawie placu Defilad. Rozpoczęto zbiórkę podpisów

DWA BRZEGI: Jan Śpiewak vs Marcel Andino Velez | Plac Defilad

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...