Kultura i dziki na Ursynowie

Polityka Warszawska    2016-01-21 19:10:30

W środę, 20 stycznia, na Ursynowie dyskutowano o kulturze i narastającej populacji dzików. Sprawdzano jakie preferencje kulturalne mają mieszkańcy dzielnicy i rozważano, co zrobić by dziki nie niszczyły okolicznych upraw i nie straszyły przebywających na Ursynowie ludzi.

Komisja Kultury

Wydział kultury ursynowskiego urzędu zdecydował się zbadać potrzeby i opinie mieszkańców na temat oferty kulturalnej w dzielnicy. Badanie zlecił koncernowi Millward Brown, który przeprowadził je na reprezentatywnej próbie obejmującej 400 mieszkańców Ursynowa.

– Chcieliśmy się dowiedzieć jak mieszkańcy zdobywają informacje o wydarzeniach kulturalnych, jakie mają preferencje, co im się podoba i czego oczekują. Badanie to traktujemy jako wstęp do szerzej zakrojonych konsultacji społecznych, które będą dotyczyły oferty Domu Kultury na ulicy Kajakowej. – wyjaśniał Łukasz Ciołko, wiceburmistrz Ursynowa.

Z badań wynika, że mieszkańcy dzielnicy chętnie biorą udział w wydarzeniach kulturalnych - 81% z nich przynajmniej raz w roku. Na terenie dzielnicy swoje potrzeby najczęściej realizują osoby powyżej 60 roku życia. Są one szczególnie zadowolone z festynów i koncertów.

Najlepiej rozpoznawalnymi wydarzeniami są Dni Ursynowa, Muzyczne Lato i Zima w Mieście. Co najmniej 60% mieszkańców skorzystało z oferty kulturalnej dzielnicy. Z kolei 29% respondentów uważa, że to co oferuje im urząd przewyższa poziom innych dzielnic, 45% uważa, że ta oferta jest zbliżona.

Propozycje rozrywki jakie ma dla mieszkańców urząd w większości zadowalają ich gusta, a to czego oczekują pokrywa się znacząco z dotychczasową ofertą kulturalną. Co ciekawe jest duże zapotrzebowanie na wystawy historyczne i to właśnie m.in. na nie wydział kultury chce postawić w tym roku.

Na wiosnę można się spodziewać tzw. kalejdoskopu teatralnego - pierwszego takiego wydarzenia w dzielnicy. Urząd chce zaangażować artystów nie tylko z okolicy ale i z całej Polski, by zafundować miłośnikom teatru możliwość kilkudniowego obcowania z tą formą sztuki. – Wierzę, że wydarzenia kulturalne są bardzo ważne. Wzbogacają wewnętrznie ludzi i pozwalają się rozwijać intelektualnie. My chcemy ten rozwój stymulować. – podsumował Łukasz Ciołko.

 

Komisja Zielonego Ursynowa

Kilka godzin później w urzędzie, tym razem pod przewodnictwem Pawła Lenarczyka, nastąpił powrót do korzeni czyli ursynowskiej natury. Od kilku lat na terenie dzielnicy można zaobserwować wzrost populacji dzików, obawiają się ich mieszkańcy, a okoliczni rolnicy, mówiąc wprost, zwyczajnie ich nie lubią. Dzikie świnie doszczętnie niszczą uprawy.

Do omówienia problemu zaproszeni zostali przedstawiciele Lasów Miejskich, Straży Miejskiej oraz mieszkańcy. – Na Ursynowie działa 7 odłowni, z których staramy się regularnie przewozić dziki poza teren miasta. W roku 2015 odłowiliśmy około 80 sztuk. – tłumaczyła Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich. Dziki odradzają się jednak bardzo szybko, locha potrafi urodzić w jednym miocie nawet do 12 młodych. Liczebność dzika w samym Lesie Kabackim ocenia się na 80 osobników, chociaż okoliczni mieszkańcy twierdzą, że jest ich dużo więcej. Na całym Ursynowie ta liczba spokojnie przekracza setkę.

Powiększający się teren aglomeracji wkracza na naturalne siedliska tych zwierząt, więc spotkanie z nimi jest nieuniknione. Z drugiej strony miasto jest atrakcyjnym terenem dla dzików, ponieważ znajdują tam dużo wyrzucanego przez ludzi jedzenia. Jak podkreślali przedstawiciele Lasów Miejskich, dziki nie są z natury agresywne i dopóki nie czują się zagrożone to nie atakują człowieka. W przypadku trafienia na osobnika lub watahę, najlepiej stać spokojnie, ewentualnie klaskać w ręce, tak by dzik mógł oddalić się od źródła dźwięku - na pewno nie będzie chciał się do niego zbliżać.

Strażnicy Miejscy donieśli, że w zeszłym roku mieli 171 zgłoszeń dotyczących dzików. W wypadku takiego zgłoszenia ich zadaniem jest zabezpieczyć miejsce, odseparować je od ludzi i wezwać Lasy Miejskie by mogły zabrać zwierzęta.

W najbliższym czasie, poza odłowem, planowany jest też odstrzał dzików - w całej Warszawie zostało wydane pozwolenie na usunięcie 80 sztuk. Ma to pozwolić na przywrócenie równowagi biologicznej, którą, swoją nadmierną ekspansją, dzikie świnie mogą zaburzać. Dodatkowo, Paweł Lenarczyk zapowiedział, że będzie się starał o nabycie kolejnych terenów, które mogłyby służyć za odłownie. Trzeba być jednak gotowym na to, że te silne ssaki staną się stałym elementem ursynowskiego krajobrazu.

 

 

 

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska, Wikimedia Commons/ Filip Dąbrowski

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...