Manifestacja KOD „w obronie Twojej Wolności”

Adam Kielar    2016-01-23 18:12:10

Kolejna manifestacja, organizowana przez Komitet Obrony Demokracji miała miejsce w Warszawie. Tym razem uczestnicy zgromadzili się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, po czym przeszli Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki. Według Ratusza, w marszu wzięło udział ok. 10 tysięcy osób.

Początek zgromadzenia miał miejsce ok. godziny 12 pod siedzibą KPRM w al. Ujazdowskich. Mimo niskiej temperatury, słoneczna pogoda zachęciła wielu warszawiaków do udziału w manifestacji. Niemal przez godzinę cały czas zbierali się oni pod Kancelarią Premiera. Tam też miały miejsce pierwsze przemówienia. Rozpoczął lider Komitetu Obrony Demokracji, Mateusz Kijowski, który podkreślał, że KOD nie dąży do rewolucji – My nie burzymy państwa tak jak rząd – mówił. Dodawał, że Komitet borni wolności i protestuje przeciwko działalności rządu. – Nie jesteśmy w stanie robić manifestacji na każdy temat, bo byśmy musieli codziennie stać na ulicach – uważa Kijowski. W jego opinii rząd zagraża prywatności obywateli, odnosząc się między innymi do nowej ustawy o policji. – Zagrożona jest nasza prywatność, nasza intymność, możemy być śledzeni, inwigilowani zarówno w naszych domach, jak i w Internecie – przekonywał.

Głos zabrał także między innymi Jarosław Kurski, wicenaczelny „Gazety Wyborczej”. Przestrzegał on przed „węgierskim scenariuszem całkowitego zagarnięcia państwa”, który zagraża Polsce. – Władza liczy na to, że się zmęczymy, ze popadniemy w apatię. My naprawdę zwyciężymy i oni maja powód, żeby się nas bać! Nie damy się podzielić ani zniszczyć! – wzywało jedności brat prezesa Telewizji Publicznej.

Swoje wystąpienia mieli także węgierscy opozycjoniści, między innymi jeden z liderów protestów przeciwko Viktrowi Orbanowi, Balazs Gulyas. Jego zdaniem, Jarosław Kaczyński chce iść drogą węgierskiego premiera, co może skończyć się „autokratycznymi rządami, gospodarczym zapóźnieniem, kurczeniem się klasy średniej oraz wzrostem ubóstwa”. W podobnym tonie już Pałacem Prezydenckim wypowiadał się jeden z organizatorów niedawnego wiecu poparcia dla KOD w Budapeszcie.

Marsz ruszył po godzinie 13. Na czele pojawił się Mateusz Kijowski, który wznosił różne hasła, które skandowali uczestnicy marszu – „obronimy demokrację”, „wolne media, wolna Polska”, „niezawisłość Trybunału”, „Enter, spacja – nasza racja” czy też „Polską flagę mamy w sercu”. Trasa Marszu wiodła Al. Ujazdowskimi, przez Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat aż pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Z nagłośnienia, podobnie jak na poprzednich manifestacjach, kilkykrotnie rozbrzmiewała wolnościowa muzyka, między innymi "Mury" Jacka Kaczmarskiego, "Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni czy "Freedom" George'a Michaela.

Obok Uniwersytetu Warszawskiego kordon policji otaczał niewielką kontrmanifestację:

Ok. 14.30 liderzy Marszu dotarli pod Pałac Prezydencki. Odśpiewano hymn państwowy (w całości) a głos ponownie zabrał Mateusz Kijowski, który dziękował za udział wszystkim uczestnikom. – Cieszę się że nas tyle było, dziękuję wam wszystkim, że wytrwaliście na mrozie – mówił. – Mam nadzieję, że będziemy się jeszcze spotykać, choć oczywiście chciałbym, abyśmy nie musieli - powiedział na zakończenie lider Komitetu. Zapowiedział też zbiórkę podpisów na rzecz inicjatywy ustawodawczej ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceprezydent Warszawy, Jarosław Jóźwiak poinformował, że według danych Ratusza, w Marszu wzięło udział ok. 10 tysięcy osób.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Manifestacja KOD w obronie wolnych mediów

Obywatele dla Demokracji

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...