Komisja ładu przestrzennego przeciw projektowi planu zagospodarowania na Śródmieściu Południowym

Adam Kielar    2016-01-26 07:44:40

Śródmiejska komisja ładu przestrzennego zaopiniowała negatywnie kontrowersyjny projekt planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Emilii Plater, Chałubińskiego, Wspólnej i Nowogrodzkiej. Głosowanie odbyło się na podziałowym posiedzeniu komisji.

Na sali obrad zgromadziło się wielu mieszkańców, społeczników i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przysłuchiwali się oni drugiej części obrad komisji na temat spornego planu zagospodarowania przestrzennego. Najbardziej kontrowersyjnym jego elementem jest planowana budowa 5 wieżowców, w rejonie skrzyżowania Nowogrodzkiej oraz Emilii Plater oraz podwyższenie drapacza chmur Elektrim do wysokości 160 m. Jeden z nowych budynków chce wybudować warszawska kuria. Pomysł budzi liczne kontrowersje, między innymi dlatego, że wieżowce miałyby powstać na terenach byłej szkoły im. Hoffmanowej. Swe uwagi miał także jeden z operatorów komórkowych, którego zdaniem takie zagęszczenie wysokościowców może powodować problemy z zasięgiem. Szczegóły planu znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej.

W poniedziałek miła miejsce druga część dyskusji nad kontrowersyjnym planem. Już na samym początku debaty, przewodniczący klub PiS w radzie dzielnicy, Wojciech Chojnowski zgłosił wniosek o negatywną opinię dla planu. – W tej sprawie musimy działać zerojedynkowo – mówił. Wezwał także do wnikliwej analizy projektu. W podobnym tonie wypowiadał się radny Jan Śpiewak. – To ważny głos, przychylam się do wniosku radnego Chojnowskiego – mówił. Podkreślił także problem likwidacji szkoły im. Hoffamnowej oraz fakt, że w sprawie kontrowersyjnego projektu konsultacje społeczne nie były na odpowiednim poziomie. Za projektem opowiedziała się radna Katarzyna Wiśniewska (PO). – Będę głosować za pozytywnym zaopiniowaniem, natomiast niezbędne jest przyjrzenie się kontrowersyjnym zapisom – mówiła. Dodała, że każdy plan jest lepszy niż jego brak, gdyż pozwala to uniknąć chaosu. Tego samego zdania był przewodniczący komisji, Aleksander Ferens (PO). – Można zatrzymać w ten sposób reprywatyzację kilku terenów – zaznaczył. Ostatecznie tylko jedna osoba głosowała przeciwko negatywnej opinii dla projektu.

W sprawie planu wypowiedział się także wiceburmistrz Paweł Suliga. Podkreślał on, że plany zagospodarowania przestrzennego musza być, natomiast powinny one być przyjmowane w drodze konsensusu. – Powinny być zachowane właściwe procedury – uważa Suliga. Jak dodał, najbardziej niejasne są decyzje konserwatora zabytków, a wiele budynków w Śródmieściu podlega jego jurysdykcji.

Głos w dyskusji zabrał także prof. Krystyna Gruszecka, która przygotowała plan zagospodarowania przestrzennego. Podkreślał ,że autorem pomysłu „doklejania” wysokościowców jest osoba, która zaprojektowała zarówno Mariott, jak i Elektrim – architekt Jerzy Skrzypczak. – Ten projekt w latach 70. Był wyjątkowy i również w drugiej dekadzie XXI wieku taki będzie – mówiła. Przypomniała też, że do projektu zgłoszono 490 uwag, które były rozpatrywane. – Wszystkie elementy konsultacji, przewidziane prawem, były przeprowadzone – zaznaczyła.  Radny Śpiewak zaproponował, by plan zagospodarowania Śródmieścia Południowego podzielić na kilka etapów. Jak mówił dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Marek Mikos, procedura taka jest możliwa, jednak wydłużyła by znacznie czas jego uchwalenia.

Wizualizacja planu zagospodarowania - fot. Orange

W dyskusji głos zabierali także goście, zgromadzeni na sali obrad. Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena w długim przemówieniu podkreślał, że najważniejszym jest, by zachować „społeczny charakter” planu. – Wieżowce nie pełnią takiej funkcji. Ile czasu spędzają państwo w drapaczach chmur, a ile w parkach czy szkołach? – pytał retorycznie. Dodał, że budowa wysokościowców powoduje „pustynnienie” tkanki miejskiej. Wiesztort podkreślił także, iż w Warszawie znajduje się więcej nieużywanych biur, niż całej przestrzeni biznesowej w Krakowie. – Budowa takich wieżowców świadczy o zakompleksionej tożsamości Warszawy – uważa społecznik.

Za planem opowiedział się Bogdan Żmiejwski, były miejski radny z ramienia AWS, a także współwłaściciel i członek firmy Lewant, zajmującej się „kompleksową obsługą nieruchomości inwestycyjnych na rynku warszawskim” (cytat ze strony firmy). Dziękował on prof. Gruszeckiej za przygotowanie planu i pytał krytykujących go czy „wolą by planu nie było i wszystko dyktowały warunki zabudowy?” – Ja preferuję transparentność niż omnipotencję – mówił. Z sali padały pytania kogo Żmijewski reprezentuje. – Siebie – odpowiedział.

Przewodniczący komisji radny Ferens przestrzegał dyscypliny czasowej oraz tego, by nie poruszać przedyskutowanych tematów. Dlatego kilka osób nie zostało dopuszczonych do głosu, między innymi przedstawiciel dewelopera BBI Investment, Krzysztof Tyszkiewicz. Podczas obrad wypowiadali się także mieszkańcy innych części Śródmieścia, które miałby objąć plan, między innymi budynku przy Marszałkowskiej 53. Przedstawiciel wspólnoty pytał o kwestię  przejścia na dziedziniec budynku, które miałoby otrzymać charakter przejścia publicznego. Jego zdaniem już teraz nocne życie uprzykrza życie okolicznym mieszkańcom i taka zmiana tylko je pogorszy. Poruszono także temat minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, skrzyżowania Al. Jerozolimskich z Emilii Plater oraz rozdzielni gazu przy tej ulicy.

Następnie odbyło się głosowanie. Ponieważ wniosek radnego Chojnowskiego, opiniujący projekt negatywnie, był „najdalej idący” głosowano go jako pierwszy. Za taką opinią opowiedziało się 8 radnych, 1 osoba była przeciw a 2 się wstrzymały. W czwartek sprawą zajmie się cała rada dzielnicy Śródmieście.

Zdj. główne – Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Piotr Kazimierczak (PiS) nowym burmistrzem Śródmieścia

Sas i Suliga o reprywatyzacji: Dzielnica pozostawiona sama sobie

Miasto Jest Nasze chce konsultacji w sprawie placu Defilad. Rozpoczęto zbiórkę podpisów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...