Spór o odwołanie przewodniczącej rady dzielnicy Ursynów

Polityka Warszawska    2016-01-27 12:24:49

Wtorkową sesję rady dzielnicy Ursynów zdecydowanie zdominował pomysł odwołania przewodniczącej rady Teresy Jurczyńskiej-Owczarek i kontrowersje, które wokół tego pomysłu narosły. W trakcie obrad kipiało od emocji.

Wniosek by odwołać przewodniczącą złożyła opozycja złożona z Naszego Ursynowa i PiSu. Pomimo, że głosowanie nad odwołaniem było ostatnim punktem obrad, to spór o przewodniczącą zaczął się już przy omawianiu kwestii edukacji. NU i PO złożyło projekt stanowiska, który obligowałby zarząd do analizy możliwości wprowadzenia nauki dwóch języków nowożytnych w ursynowskich szkołach. Radni spierali się o to, kto pierwszy wpadł na ten pomysł. Koalicja twierdziła, że jako pierwsza przedstawiła go Teresa Jurczyńska-Owczarek, zdaniem Naszego Ursynowa to oni dzierżą palmę pierwszeństwa. Ostatecznie jednak przegłosowano projekt PO.

Przy kolejnym punkcie obrad, dotyczącym odwołania, zawrzało. Najpierw wystąpił Paweł Lenarczyk (NU), który przedstawił zarzuty wobec przewodniczącej. Przypomniał sesje dotyczące edukacji, na których pojawiali się rodzice uczniów. Według Lenarczyka, Teresa Jurczyńska-Owczarek dopuściła się wielu zaniechań, a wobec mieszkańców zachowywała się w sposób lekceważący. Przykładem ilustrującym to lekceważenie, miało być ustanowienie dwugodzinnej przerwy, co zmusiło rodziców do pozostania w urzędzie do późnych godzin nocnych. Radny przytoczył też historię mieszkańców osiedla Kazury, którzy chcieli stworzyć własną radę. Mieli oni żal do przewodniczącej, która przez pół roku nie znalazła czasu by odpisać na ich pisma w tej sprawie.

Ciężkie działa przeciwko Teresie Jurczyńskiej-Owczarek wytoczyła radna Goretta Szymańska, która bez ogródek nazwała ją zdrajczynią. Przewodnicząca, wcześniej należała do Naszego Ursynowa i obiecywała, że będzie wspierać klub w wyborach samorządowych. Obietnicy nie spełniła, stała się radną niezależną i teraz popiera rządzącą koalicję na stanowisku przewodniczącej. Według Szymańskiej była to zapłata od PO, jaką Jurczyńska otrzymała za zdradę kolegów z NU.

Przewodniczącej bronili radni z Platformy Obywatelskiej. Zaznaczali, że jest osobą pracowitą, i może jej działania nie są transparentne, ale zawsze znajduje czas na rozpatrzenie indywidualnych problemów mieszkańców. Tomasz Sieradz przypomniał z kolei czasy kiedy na Ursynowie rządził NU i burmistrz Guział, stawiając to w kontrze do obecnej władzy, która według niego radzi sobie dużo lepiej. – Jeśli chcą Państwo coś zmieniać, proszę zacząć od siebie. – mówił. Argument NU, że dla nich nowym przewodniczącym może zostać, ktoś z PO, że nie chcą tego stanowiska dla siebie, również nie przekonywał koalicji.

Na spotkaniu pojawili się również mieszkańcy, którzy podkreślali, że przewodnicząca, wbrew obiegowej opinii wiele dla nich zrobiła. Zaznaczali, że jest bardzo dobrą dyrektorką okolicznego liceum. Jeden z nich stwierdził nawet, że radni chyba zapomnieli kto jest ich szefem, a są nim właśnie mieszkańcy. To oni w demokratycznych wyborach obdarzyli swoimi głosami Jurczyńską-Owczarek i zarząd, który potem mianował ją na funkcję przewodniczącej. Zamiast zajmować się przepychankami, radni powinni dyskutować o sprawach dla mieszkańców istotnych. Inne głosy wskazywały z kolei, że przewodnicząca wcale nie spełnia nałożonych na nią obowiązków. Konsensusu dla tego sporu nie było widać. Zdecydowano, że przyszedł czas na głosowanie, który rozstrzygnie los przewodniczącej. 14 głosów było za pozostawieniem jej na stanowisku, a 11 przeciw. Teresa Jurczyńska-Owczarek będzie więc w dalszym ciągu pełniła rolę przewodniczącej rady.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska

Zdjęcie: Polityka Warszawska

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...