„TAK” dla mostu Krasińskiego

Jan Kunert    2016-01-27 20:20:15

Ratusz spytał mieszkańców Warszawy, co myślą o powstaniu mostu Krasińskiego. Dzisiaj opublikowane zostały wyniki badania. Okazuje się, że zdecydowana większość respondentów popiera inwestycję.

Radni z Żoliborza i Targówka nie są zdziwieni wynikami. – Trudno, żeby było inaczej mówi „Polityce Warszawskiej” Jędrzej Kunowski (PO), radny z Targówka. To pokazuje, że mieszkańcy potrzebują kolejnej przeprawy, zwłaszcza ci po prawej stronie – przekonuje. Radny jest zdania, że wykonanie takiego badania było potrzebne. Wcześniej było licytowanie, kto zebrał  więcej podpisów. Teraz mamy profesjonalne badanie, którego nikt nie będzie podważał mówi Kunowski.

Donata Rapacka, żoliborska radna ze „Stowarzyszenia Żoliborzan” również mówi, że można było się spodziewać takiego rezultatu. – Teraz trzeba się skupić na tym, żeby ten most nie zniszczył Żoliborza – mówi „Polityce Warszawskiej”. Jej zdaniem inwestycja w proponowanym przez Ratusz kształcie, jest niezgodna z poliyką transportową miasta. Przypomina, że jej stowarzyszenie zajmuje się tą sprawą od ponad ośmiu lat. – Interesowaliśmy się tym, zanim ktokolwiek o tym słyszał – mówi Rapacka.

Żoliborz mówi "nie", Targówek "tak"

Badanie to efekt dwóch zeszłorocznych spotkań tzw. okrągłego stołu. Rozmawiali wówczas ze sobą zwolennicy oraz przeciwnicy tego pomysłu z dwóch dzielnic  Żoliborza i Targówka, które ta inwestycja ma połączyć. Budowa mostu i trasy Krasińskiego budzi tam bardzo duże emocje. Mieszkańcy Targówka chcą mieć szybszy i wygodniejszy dojazd do centrum, mieszkańcy Żoliborza obawiają się znacznego zwiększenia ruchu samochodowego w tej bardzo małej, zielonej dzielnicy. Na Żoliborzu protesty przybrały zorganizową formę. Odbywały się pikiety, spotkania, rozdawano ulotki, plakatowano dzielnicę. Zbierano również podpisy wśród mieszkańców, przeciwnych inwestycji. Po drugiej stronie Wisły również zbierano podpisy, ale wśród zwolenników.

„Tak” dla mostu

Badania przeprowadzono wśród mieszkańców wszystkich dzielnic. Prawie trzy czwarte badanych Warszawiaków jest zdania, że mostów w Warszawie jest za mało, a aż 86 procent osób uważa, że powstanie nowego mostu jest konieczne. Większe poparcie dla tego pomysłu widać po prawobrzeżnej stronie Warszawy. O samym projekcie mostu Krasińskiego słyszała ponad połowa badanych. Najwięcej osób na Białołęce, Targówku i Pradze Północ (71 procent) oraz na Żoliborzu, Bielanach i Bemowie (61 procent). Pomysł powstania mostu Krasińkiego popiera zdecydowana większość respondentów, bo aż 80 procent. Największy sprzeciw widać na Bielanach, Bemowie i Żoliborzu. Budowę mostu najmocniej popierają badani po prawej stronie Wisły. Większość prawie 3/4 badanych z Żoliborza ocenia, że powstanie mostu pozytywnie wpłynie na życie mieszkańców trzech, zainteresowanych dzielnic. Na Targówku jest to 83 procent, a na Pradze Północ 79 procent. Głosy wśród badanych Żoliborzan rozkładają się po równo, kiedy pada pytanie o wpływ inwestycji na ich życie. Zdecydowanie pozytywnie o moście w swojej dzielnicy myślą badani z Targówka i Pragi Północ.

Badanie wykonała firma ARC Rynek i Opinia telefonicznie na reprezentatywnej grupie 110 osób. W dzielnicach, których ta sprawa bezpośrednio dotyczy, zastosowano szczegółowy rozkład próby. Szczegóły badania znaleźć można pod tym adresem.

zdjęcie: SISKOM

Zobacz także:

Kompromis ws. Mostu Krasińskiego?

Targówek chce Trasy Krasińskiego

DWA BRZEGI: Jędrzej Kunowski vs Tomasz Michałowski | Most Krasińskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...