Rozłam w stołecznym SLD

Jan Kunert    2016-01-29 13:56:57

Prawie wszyscy członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej ze stołecznych Bielan, występują z partii. W oświadczeniu piszą o „błędnych decyzjach kierownictwa", „przegranych wyborach" oraz „bezrefleksyjności i uporze".

Dzisiaj legitymację partyjną oddają prawie wszyscy członkowie SLD na Bielanach. Łącznie jest to kilkadziesiąt osób. – Jest to decyzja w pełni przemyślana i poparta licznymi konsultacjami z mieszkańcami Dzielnicy Bielany i Warszawy – czytamy w wydanym przez nich oświadczeniu. Dalej, byli działacze w ostrym tonie piszą o dużym rozczarowaniu decyzjami kierownictwa partii, co zaowocowało przegranymi w kolejnych trzech wyborach. – Zupełne oderwanie od rzeczywistości władz centralnych oraz warszawskiego kierownictwa partii oraz bezrefleksyjność i upór w trwaniu na stanowiskach powodują, że SLD przestała być postrzegana jako formacja polityczna reprezentująca obywateli – twierdzą.

Tydzień temu sojusz wybrał nowe władze, a na jego czele stanął Włodzimierz Czarzasty. Mówił wówczas, że SLD jest alternatywą – Powinniśmy się zająć pracownikami, ich prawami, ich możliwościami rozwoju, im pomagać, bo tym głównie powinna zajmować się lewica - zapowiadał.

Jednak byli działacze bielańskiego SLD nie wierzą już w żadne deklaracje. Ich zdaniem nowe kierownictwo nie przestawiło realnej koncepcji wyjścia z kryzysu. Pod wydanym oświadczeniem podpisała się Anna Czarnecka, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Bielany oraz dwóch wiceburmistrzów Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski.

 

Bolesna strata

- Każde odejście z sojuszu wiąże się ze stratą i mnie boli – mówi „Polityce Warszawskiej" Sebastian Wierzbicki, szef stołecznych struktur SLD. – Śmieszne jest wrzucanie do jednego worka kierownictwa ogólnopolskiego i stołecznego – dodaje. Uważa, że kondycji sojuszu nie można oceniać poprzez pryzmat kilku osób, kierując się personalnymi uprzedzeniami. Mówi, że czeka na to, co zaproponuje nowe kierownictwo. - Zawsze byłem za zjednoczoną lewicą i mam nadzieję, że partia pójdzie w tym kierunku – mówi. - Trzeba pamiętać, że SLD to nie tylko Włodzimierz Czarzasty, ale kilkadziesiąt tysięcy osób, a Grzegorz jest zdolnym politykiem i życzę mu powodzenia – dodaje Wierzbicki.

 

Zdziwienia nie ma

Paulina Piechna – Więckiewicz, była wiceprzewodnicząca SLD, obecnie stołeczna radna nie jest zdziwiona. – Grzegorz Pietruczuk od dawna to zapowiadał. To bardzo duża strata dla partii, nie tylko dla stołecznych struktur – zauważa. – Grzegorz był współzałożycielem naszej młodzieżówki – przypomina radna. Mówi, że w partii wiele narosło pretensji w ciągu ostatnich lat. Rozumie, że mogą one wpływać na decyzje działaczy. Co będzie dalej z SLD? – Nie widziałam jeszcze dokładnego planu. Myślę, że wszyscy członkowie partii na taki plan czekają – odpowiada Piechna – Więckiewicz.

 

 „Komedia omyłek"

 Dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego sprawę nazywa „komedią omyłek". – Ci, którzy teraz odchodzą z sojuszu, stają po stronie tych, którzy doprowadzili go do klęski -  mówi. Wskazuje, że w Warszawie, tak jak w innych większych miastach, sojusz ma bardzo małe znaczenie. Jest zdania, że SLD zapomniał o swoich najwierniejszych wyborcach i, że przestał reprezentować interesy grup społecznych. Przypomina różne próby, które podejmowano, aby wyjść z kryzysu – próba połączenia z Januszem Palikotem, Magdalena Ogórek jako kandydatka na prezydenta oraz ostatnia próba zjednoczenia lewicy. – One wszystkie zakończyły się klęską – uważa. – Liczba lewicowych wyborców się kurczy , a partia która jest opozycją pozaparlamentarną ma małą możliwość ich zdobycia – dodaje politolog. Jego zdaniem lewica, choć jest skazana na kilkuprocentowe poparcie, może ono w końcu zaowocować reprezentacją w parlamencie.

 

Zdjęcie: FB SLD Warszawa

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...