Tydzień we wtorek #4

Polityka Warszawska    2016-02-02 14:06:23

Ostatnie 7 dni przyniosło kilka ważnych wydarzeń w stolicy. Nastąpił rozłam w stołecznym SLD, okazało się, że warszawiacy popierają budowę Mostu Krasińskiego, a w dzielnicy Włochy pojawił się nowy wiceburmistrz. Z kolei na Białołęce dokonano wyjątkowego odkrycia.

W trakcie sesji rady dzielnicy Ursynów pojawił się spór o przewodniczącą rady - Teresę Jurczyńską-Owczarek. Jej odwołania chciała opozycja złożona z radnych Naszego Ursynowa oraz Prawa i Sprawiedliwości. Twierdzili, że dopuściła się w swojej pracy wielu zaniechań. Głosowanie nad tym pomysłem zakończyło się jednak na korzyść przewodniczącej - będzie dalej pełniła swoją funkcję.

 

Ratusz, poprzez badanie, zapytał o zdanie mieszkańców w budzącej wątpliwości kwestii, dotyczącej budowy mostu Krasińskiego. Okazało się, że 86% ankietowanych uważa, że powstanie kolejnej przeprawy przez Wisłę jest konieczne. Przez długi czas podawano argumenty przeciwko budowie - głównym było możliwość zniszczenia Żoliborza, który tymże mostem ma być połączony z Pragą Północ i Targówkiem. W badaniu jednak, prawie 3/4 żoliborzan stwierdziło, że most pozytywnie wpłynie na życie mieszkańców trzech wymienionych dzielnic.

 

W zeszły czwartek (28.01) miała miejsce sesja Rady Miasta. Przegłosowano na niej stanowisko wyrażające sprzeciw wobec podziału Mazowsza. Z obrad zdjęto punkt dotyczący likwidacji liceum im. Kazimierza Wielkiego. Jest to szansa dla uczniów i rodziców, którzy nie chcą zamknięcia szkoły i przeniesienia lekcji do innego budynku. Więcej o ich walce pisaliśmy TUTAJ.

Rada odłożyła nie tylko tą decyzję - miała zdecydować czy zdjąć zapis pozwalający na wyrzucanie z komunikacji miejskiej "osób budzących odrazę". Radni potrzebują jeszcze czasu na zastanowienie i analizę sytuacji.

 

Dzielnica Włochy ma nowego wiceburmistrza. Został nim 28-letni Christian Młynarek (PiS). Jest on absolwentem politologii i prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Kancelarią Prezydenta RP. Przez prawie 6 lat zasiadał w radzie dzielnicy. Jako wiceburmistrz chce zajmować się oświatą, kulturą oraz ładem przestrzennym.

 

Większość członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej ze stołecznych Bielan opuściła partię. W swoim oświadczeniu pisali m.in: "Zupełne oderwanie od rzeczywistości władz centralnych oraz warszawskiego kierownictwa partii oraz bezrefleksyjność i upór w trwaniu na stanowiskach powodują, że SLD przestała być postrzegana jako formacja polityczna reprezentująca obywateli." Działacze podkreślali, że jest to decyzja przemyślana. Sebastian Wierzbicki, szef stołecznego SLD nazwał to zajście "bolesną stratą".

 

Na Białołęce dokonano wyjątkowego odkrycia. Na Modlinskiej 257, w budynku, który ma w przyszłości posłużyć za jedno z Warszawskich Centrów Lokalnych, znaleziono zabytkowe malowidła ścienne. Pochodzą one z przełomu XIX i XX wieku, są to typowe elementy ozdobne - ornamenty, podobizny aniołów, mazery. Zapowiedziane są prace konserwatorskie, które mają wydobyć ich piękno i zarazem uchronić przed zniszczeniem.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: FB Miasto Stołeczne Warszawa

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...