Plac ma być dla ludzi! | Dyskusja o placu Defilad

Polityka Warszawska    2016-02-03 11:08:15

O przyszłości placu Defilad dyskutowano na Pańskiej 3 przy siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Starły się różne wizje placu, część osób widzi go jako miejsce w którym będzie się toczyło życie kulturalne Warszawy, inni widzieliby go jako zadrzewioną przestrzeń na której w upalne dni można usiąść na ławce i odpocząć. Najmocniej w czasie całej dyskusji wybrzmiał przekaz, że plac ma być po prostu dla ludzi.

Na wczorajszej debacie w roli ekspertów pojawili się: Jarosław Jóźwiak (wiceprezydent Warszawy), Marlena Happach (prezeska SARP Warszawa), Magdalena Staniszkis (urbanistka), radny dzielnicy Śródmieście Jan Śpiewak (stowarzyszenie Miasto Jest Nasze), Patryk Dominik Zaremba (Forum Rozwoju Warszawy). Dyskusję prowadzili i moderowali Roman Pawłowski (krytyk teatralny) oraz Marcel Andino Velez (wicedyrektor MSN).

Wedle koncepcji przedstawionej przez architekta Thomasa Phifera na placu Defilad pojawią się dwa nowe budynki. Jeden będzie nową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, drugi teatru TR Warszawa. Pod placem jest z kolei planowany duży podziemny parking. Nie jest jednak określone co stanie się z przestrzenią dookoła budynków, a przestrzeń, która pozostanie do zagospodarowania daje wiele możliwości jej wykorzystania.

Na początku zdecydowano się omówić jaką wizję placu ma każdy z uczestników panelu. – Plac powinien być miejscem, które zbiera, zatrzymuje ludzi. Takie miejsce powinno być "dotleniaczem". – mówiła Magdalena Staniszkis, podkreślając też swoje obawy. – Co się stanie kiedy powstanie ten podziemny garaż? Boję się, że to będzie niebezpieczne miejsce. Podobne zdanie wyraziła architekt Marlena Happach, dodając, że póki co tenże plac jest placem tylko z nazwy - nie spełnia realnych funkcji i to powinno się zmienić.

Z kolei Patryk Dominik Zaremba podkreślał, że niezależnie od projektu plac koniec końców i tak sam będzie rozwijał swoje docelowe funkcje już po ukończeniu przebudowy. Według niego to jak ludzie będą go wykorzystywać nada mu ostateczny kształt. Jan Śpiewak natomiast dopytywał o to, ile miejsca na przyszłym placu będzie stanowiła zieleń - tak potrzebna dużemu miastu.

Obawy starał się rozwiewać Jarosław Jóźwiak, tłumacząc, że na placu znajdzie się zieleń, a nawet będzie jej więcej niż dotychczas. W kontrze do słów Śpiewaka, który zaznaczył, że funkcjonowanie placu nie może się opierać tylko i wyłącznie na realizowanych od czasu do czasu animacjach, powiedział: – Na place miejskie przychodzi się w określonym celu. A działania animacyjne to poza tym czysty zysk dla miasta. – zaznaczył, że ten czysty zysk to zarobki z imprez kilkukrotnie przebijające wydatki na nie.

W trakcie dyskusji została także poruszona kwestia przyszłej nazwy placu oraz znajdującej się na niej trybuny honorowej. To na niej w czasach PRL-u Gomułka wygłosił swoje słynne przemówienie w którym potępił stalinizm. Według części dyskutujących powinno się ją pozostawić i wkomponować w wygląd placu, inni twierdzili, że będzie tylko utrudniać projektowanie nowej przestrzeni. Co do nazwy, nie zostały jeszcze poczynione ustalenia, chociaż wcześniej przebijały się głosy, że obecny plac Defilad zostanie przemianowany na plac Centralny.

Jarosław Joźwiak przypomniał, że problem mogą stanowić kwestie własnościowe. Część działek wydzielonych na placu wciąż objętych jest roszczeniami. Wprawdzie plan miejscowy ma je chronić przed dowolnym zagospodarowaniem, to jednak jest to sprawa, którą trzeba rozwiązać. Miasto powinno mieć nie budzące wątpliwości prawo do całego terenu.

Pytania i wypowiedzi z sali pozwalały zbudować wyobrażenie o tym czego od placu oczekiwaliby mieszkańcy. Widoczna jest potrzeba zieleni i "miejsca dla ludzi", w którym będą mogli spotkać się ze znajomymi, spędzić czas w przestrzeni miejskiej, zarazem nie odczuwając miejskiego zgiełku. Wyrażone zostało także zdanie, że place na których odbywają się koncerty już w Warszawie istnieją i nie ma uzasadnienia dla którego plac Defilad miałby być kolejnym takim miejscem. Wiceprezydent wyjaśnił jednak, że organizacja wydarzeń na placu Konstytucji czy Piłsudskiego wiąże się z dużymi utrudnieniami (jak zmiany w organizacji ruchu), które na placu Delfilad by się nie pojawiały.

Dyskusja pozwoliła dostrzec różne punkty widzenia dotyczące przyszłości placu. Wyłoniły się z niej punkty wspólne, które mogą stanowić podstawę dalszych negocjacji co do finalnej wizji tego miejsca. Wciąż jednak wiele kwestii pozostaje niedopowiedzianych. Z tego powodu stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Kooperacja Miejska zdecydowały się złożyć do prezydent, Hanny Gronkiewicz-Waltz, wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych. Proponowane są trzy formy: warsztaty projektowe, otwarte spotkania z ekspertami i spotkania z mieszkańcami.

W podsumowaniu ich wniosku czytamy: "Wierzymy, że przestrzeń Warszawy powinna być kształtowana nie w oparciu o wizję jej władz, czy nawet niżej podpisanych 1000 osób, ale jak najszerszej grupy jej mieszkańców. Plac Defilad jest zbyt duży i zbyt istotny, by jego nowej funkcji i wyglądu nie konsultować z warszawiakami i szeregiem ekspertów."

Rzeczywiście plac Defilad jest istotny, co dowiodła chociażby frekwencja na wczorajszym spotkaniu. Poza tym jest swoistą wizytówką Warszawy, która jak na razie jest przede wszystkim szara. Być może najbliższe lata pozwolą to zmienić, a plac Defilad przestanie być przestrzenią przez którą się tylko przechodzi, a stanie miejscem w którym przebywa się z przyjemnością.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska | krogaska@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcie: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...