Śniadanie czwartkowe #1

Adam Kielar    2016-02-04 07:30:07

Zapraszamy do naszego nowego cyklu. Co czwartek będą się pojawiać felietony naszego redaktora naczelnego, Adama Kielara. Z oczywistych przyczyn tematyka będzie kręcić się wokół Warszawy oraz polityki (nie tylko stołecznej), jednak pewne wyjątki od tej zasady także się pojawią, w końcu stolica żyje też wieloma innymi sprawami. Dziś troszkę na temat historyczny.

Na wiosnę odbędzie się uroczysty pogrzeb majora Zygmunta „Łupaszki” Szendzielarza, dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Ma on spocząć na stołecznych Powązkach, pogrzeb będzie miał charakter państwowy, a w jego organizację mają się włączyć Kancelaria Prezydenta oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. „Łupaszka” to jeden z najbardziej słynnych żołnierzy podziemia niepodległościowego, Żołnierzy Wyklętych (czy raczej Niezłomnych), których komunistyczne władze skazały nie tylko na śmierć, ale przede wszystkim na zapomnienie, grzebiąc we wspólnej bezimiennej mogile na powązkowskiej Łączce. Jego szczątki odnaleziono dopiero w 2013 roku.

Z kolei 31 stycznia w Centralnych Archiwach Wojskowych opublikowano szerszej publiczności teczkę dotyczącą innej słynnej postaci skazanej na zapomnienie przez „wyzwolicieli” – rotmistrza Witolda Pileckiego. Fundacja „Łączka” zajmująca się kultywowaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz prowadzeniem badań na Powązkach zamieściła skany na swojej stronie na Facebooku – można je znaleźć pod tym adresem.

W ostatni poniedziałek zaś miała miejsce 72 rocznica wykonania przez Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej wyroku śmierci na niesławnym dowódcy SS oraz niemieckiej policji w okupowanej Warszawie – Franzu Kutscherze. Po objęciu swego stanowiska zasłynął on sterroryzowaniem Warszawy i wieloma mordami na jej mieszkańcach, zarówno jawnymi jak i przeprowadzanymi po cichu. Ledwie miesiąc po przejęciu przez dowództwa w mieście, AK wydała na niego wyrok śmierci, który wykonano 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich. Niestety, koszt tej akcji był bardzo wysoki – w odwecie Niemcy zamordowali ponad 300 osób.

***

Historia lat 40, zarówno okupacji hitlerowskiej, jak i sowieckiej dominacji nad Polską pełna jest momentów oraz osób, które warto upamiętniać oraz takich o których trzeba przypominać. Postacie takie jak mjr „Łupaszka”, rtm. Pilecki czy wielu mniej znanych ale równie ważnych bohaterów AK, WiN, NSZ i innych formacji polskiego podziemia są coraz częściej wynoszone na piedestał. Wielu młodych ludzi identyfikuje się z nimi – widać to choćby po coraz powszechniejszych ubraniach wielu marek, które upamiętniają ważne postacie z historii Polski, czy też po coraz liczniejszym uczestnictwie w grupach rekonstrukcyjnych i innych inicjatywach patriotycznych.

Oczywiście, pojawiają się argumenty, że nie wszyscy Żołnierze Wyklęci czy też żołnierze AK i innych oddziałów byli postaciami kryształowymi, a niektórzy wręcz przeciwnie – dokonywali czynów, które w żaden sposób nie mogą być uznane za patriotyczne. I pewnie faktycznie tak było – zawsze trafią się „czarne owce”, których jeden czyn może poważnie osłabić reputację innych. Zresztą warto zacytować jeden z (zdaniem autora) najbardziej poruszających utworów z płyty „Panny Wyklęte” – „Panie Generale”, w wykonaniu Haliny Mlynkovej. „(…)Mówią że bandyta – niech pierwszy kamień rzuci ten co w wojnę żył jak w raju”:

Pamiętajmy o ważnych postaciach i wydarzeniach dla polskiej historii. Wbrew pozorom to wcale nie musi mieć żadnych barw politycznych (a już tym bardziej partyjnych). Ci bohaterowie, zarówno bardzo znani jak i zapomniani zasługują na to, także w rocznicę rozpoczęcia rozpoczęcia konferencji w Jałcie, która przypieczętowała oddanie kontroli nad Polską Sowietom.

Adam Kielar | Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zdjęcie: domena publiczna

Felietony w tym cyklu są odzwierciedleniem tylko i wyłącznie poglądów autora, nie całej redakcji „Polityki Warszawskiej”.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...