„Twierdza Europa” – manifestacja antyimigrancka

Adam Kielar    2016-02-06 19:10:53

Członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego oraz innych organizacji prawicowych zgromadzili się w sobotę o godzinie 15 na placu Zamkowym, by zaprotestować przeciwko napływowi imigrantów do Europy. Demonstracja była jedną z wielu, które tego dnia odbywały się w całej Europie.

Zgromadzenie prowadził Witold Tumanowicz, prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Wśród przemawiających byli obecni posłowie z ruchu Kukiz’15 – prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, prezes Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz, Tomasz Rzymkowski oraz Anna Siarkowska. Głos zabierali także między innymi prof. Jerzy Robert Nowak, prezes fundacji Estera Miriam Shaded, a specjalnym na demonstracji gościem była Tatiana Festerling, jedna z liderek niemieckiego ruchu PEGIDA, który od wielu miesięcy sprzeciwia się napływowi imigrantów z krajów islamskich. Wśród uczestnicków byli też przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy, Partii KORWiN, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz środowiska kibicowskie.

Wszyscy przemawiający jednoznacznie sprzeciwiali się przyjmowaniu przez Polskę imigrantów z Bliskiego Wschodu. Wzywali też rząd Beaty Szydło, by dotrzymał obietnicy z kampanii wyborczej i nie zgodził się na żadne kwoty. – Zawetujcie tę inicjatywę, przeprowadźcie ofensywę polityczną na forum Unii Europejskiej przeciwko tej decyzji. Polska nie chce islamu, nie chce imigrantów – wzywał Robert Winnicki.

Prof. Jerzy Robert Nowak krytykował postawę Unii Europejskiej w sprawie Węgier, które jako pierwsze sprzeciwiały się przyjmowaniu dużych grup imigrantów. Chwalił też węgierskiego premiera, Wiktora Orbana, który jego zdaniem powinien być wzorem dla polskich polityków.

prof. Jerzy Robert Nowak

Adam Andruszkiewicz, poseł Kukiz’15 oraz prezes Młodzieży Wszechopolskiej przypomniał, że ruch, który reprezentuje wyszedł z inicjatywą referendum ws. przyjęcia przez Polskę imigrantów. – To naród powinien o tym zdecydować. Mamy prawo mówić, czy chcemy islamskich imigrantów, czy nie. My mówimy, że nie chcemy. Koniec! – grzmiał poseł. Podkreślał, że w takich sprawach to naród – suweren powinien decydować. – Zorganizujmy referendum i pokażmy Zachodowi, Niemcom i Komisji Europejskiej kto tu rządzi! – wzywał.

Adam Andruszkiewicz

Tomasz Rzymkowski z klubu Kukiz’15 uważa, że asymilacja imigrantów z krajów islamskich byłaby możliwa tylko po przyjęciu przez państwa Europy prawa szarijatu. – My jesteśmy dziedzicami cywilizacji łacińskiej – mówił. – Dziś komisarze europejscy, następcy komisarzy sowieckich próbują deptać filary tej cywilizacji – podkreślał Rzymkowski.

Często poruszanym wątkiem w przemowach były napaści seksualne, do których dochodzi w krajach, gdzie imigrantów jest wielu. Mówiły o tym zarówno posłanka Anna Siarkowska (Kukiz’15), jak i Miriam Shaded. – Islamiści napastują kobiety, poniżają i gwałcą. Polskie kobiety maja prawo do bezpieczeństwa, mają prawo ubierać się, jak chcą i mają prawo wychodzić na ulice bez poczucia zagrożenia. Mam nadzieję, że wy obronicie swoje kobiety – mówiła do zgromadzonych Siarkowska. Miriam Shaded podkreślała, że jest przeciwna przyjmowaniu do Strefy Schengen Turcji, a ponadto uważa, że do Polski należy zapraszać chrześcijan z Bliskiego Wschodu

Miriam Shaded

Tatiana Festerling z ruchu PEGIDA miała zdecydowanie najdłuższe przemówienie, które na bieżąco było tłumaczone z języka niemieckiego. Mówiła między innymi o tym, że wielu Niemców jest przeciwnych przyjmowaniu imigrantów i co tydzień manifestują oni w tej sprawie. Nie podoba im się także mieszanie się polityków niemieckich oraz unijnych w wewnętrzne sprawy Polski. – Wstydzimy się za bezczelność niemieckich polityków, którzy są zdania, żeby udzielać lekcji Polsce w sprawach demokracji i wolności. To wszystko, co zostało zrobione dla polsko-niemieckiej przyjaźni jest systematyczne niszczone przez lewicowy rząd Merkel i niemieckie media – mówiła. Wzywała też do jedności wszystkich krajów Europy w sprawie sprzeciwu wobec imigrantów.

Robert Winnicki oraz Tatiana Festerling

Organizatorzy próbowali kilkukrotnie łączyć się z innymi miastami Europy, gdzie odbywały się podobne manifestacje, jednak z racji problemów technicznych udawało się tylko na krótkie momenty połączyć z Dreznem oraz Pragą.

Manifestujący wznosili narodowe, antyimigranckie oraz antyislamskie hasła. „Płacze Anglia, płacze Francja – tak się kończy tolerancja”. Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa" "Imigrantów tu nie chcemy, Kresowiakom pomożemy", "Dziś Warszawa cała krzyczy - nie dla tej islamskiej dziczy", "Każdy Arab niech pamięta, dla nas Polska, to rzecz święta", czy też „Bóg honor ojczyzna”. Na koniec manifestacji odśpiewano cały hymn narodowy, kilkanaście osób odpaliło wtedy race, wcześniej rzucono też kilka petard, mimo, że organizatorzy przypominali o zakazie stosowania pirotechniki.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Spokojny Marsz Niepodległości

"Niskie podatki, zero imigrantów" - Marsz Wolności i Suwerenności

Warszawa podzielona w sprawie imigrantów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...