Tydzień we wtorek #5

Polityka Warszawska    2016-02-09 12:45:05

Ostatnie 7 dni w Warszawie minęło pod znakiem dyskusji o placu Defilad, sporu o Białołękę, sprzeciwu wobec odstrzału dzików oraz... epidemii grypy.

W zeszły wtorek (2.02) dyskutowano o tym jak ma wyglądać w przyszłości warszawski plac Defilad. Z pewnością pojawi się na nim siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz teatr TR Warszawa. Co do zagospodarowania reszty przestrzeni uczestnicy dyskusji nie skonstruowali jednolitej wizji. Część osób widzi go jako miejsce w którym będzie się toczyło życie kulturalne Warszawy, inni widzieliby go jako zadrzewioną przestrzeń na której w upalne dni można usiąść na ławce i odpocząć.

 

Zapadła decyzja w sprawie przebudowy Bazaru Różyckiego na Pradze-Północ. Nowe targowisko będzie miało prawie 600 stoisk handlowych. Nad straganami powstaną tarasy, gdzie będzie można wypić kawę i obserwować toczące się na dole życie. W założeniach mają się też wydłużyć ramy czasowe w których bazar będzie otwarty. W pobliżu ma powstać hostel i świetlica dla młodzieży.

 

Na Białołęce zaostrza się spór o to kto jest przewodniczącym Rady Dzielnicy. PO twierdzi, że Anna Majchrzak. Opozycja widzi w tej roli Wiktora Klimiuka. Jedna ze stron opiera się na decyzji Rady Warszawy, druga na piśmie wojewody, który uznał przywództwo Klimiuka. Koalicja zaznacza, że w tych trudnych warunkach, stara się pracować na najwyższych obrotach. Opozycja twierdzi jednak, że działania obecnego Zarządu pozostawiają wiele do życzenia i zapowiada, że podejmie kroki by tenże Zarząd zmienić.

 

Partia Zielonych wyraża sprzeciw wobec odstrzału dzików. Stworzyli petycję do Hanny Gronkiewicz-Waltz, w której czytamy: "Oczekujemy od władz Warszawy wstrzymania decyzji o zabiciu dzików w sytuacji, gdy nie wyrządziły one krzywdy postronnym osobom.
Spodziewamy się natomiast publicznej debaty o obecności dzikich zwierząt w mieście i o działaniach, jakie należy podjąć, żeby ta obecność była korzystna i dla zwierząt, i dla człowieka." Treść całej petycji można przeczytać TUTAJ.

 

W sobotę odbyła się manifestacja antyimigrancka. Warszawiacy zgromadzili się w sobotę o godzinie 15 na placu Zamkowym, by zaprotestować przeciwko napływowi imigrantów do Europy. Gościem specjalnym była Tatiana Festerling, jedna z liderek antyimigranckiego ruchu PEGIDA. Podobne demonstracje odbywały się tego dnia w całej Europie. Na naszej stronie można obejrzeć fotorelację z tego wydarzenia. Równolegle protestowali przedstawiciele partii Zielonych i Razem po hasłem #NoPegida. Podkreślali oni, że nie ma w Polsce przyzwolenia na rasizm i mowę nienawiści.

 

Na Mazowszu panuje epidemia grypy, w ciągu zaledwie tygodnia zachorowało na nią ponad 20 tysięcy osób. Szpitale i przychodnie są przepełnione. Zaleca się zachowanie środków ostrożności - unikanie tłocznych miejsc, częste mycie rąk oraz wspomaganie odporności organizmu takimi produktami jak chociażby imbir, czosnek czy cebula.

 

 

Autorka: Karolina Rogaska | krogaska@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcie: FB Miasto Stołeczne Warszawa

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...