Tańszy wykup mieszkań coraz bliżej. Ratusz proponuje zmiany

Jan Kunert    2016-02-15 07:37:57

75 procentowa bonifikata, zniżki za zły stan techniczny lokalu, wykup tylko w budynkach, gdzie sprzedano już przynajmniej trzy lokale. Ratusz ma pomysł, jak uregulować wykup mieszkań komunalnych na własność. „Polityka Warszawska” jako pierwsza poznała szczegóły projektu.

– Jeszcze w połowie grudnia pytałem się o to w biurze polityki lokalowej miasta, ale wówczas nikt mi nie potrafił odpowiedzieć, kiedy projekt powstanie. A teraz nagle pojawił się bez zapowiedzi – mówi „Polityce Warszawskiej” Włodzimierz Piątkowski, wiceburmistrz Bielan, odpowiedzialny za politykę lokalową dzielnicy. Władze sąsiedniego Żoliborza są zadowolone, że coraz bliższe jest rozwiązanie tej ważnej dla mieszańców sprawy – Dobrze, że po latach bezczynności powstał projekt tej uchwały. Mam nadzieję, że nie będzie obarczony błędami, jak poprzedni – mówi nam Grzegorz Hlebowicz, zastępca burmistrza dzielnicy.

Dzielnice zdecydują, co chcą sprzedać

Władze Warszawy przygotowały projekt nowej uchwały i rozesłały do wszystkich dzielnic, aby poznać ich zdanie. Ratusz proponuje wiele zmian w dotychczasowych warunkach wykupu. Przede wszystkim, to dzielnice najpierw będą musiały wskazać, jakie mieszkania chcą sprzedać. Według projektu, lokal, który ma być wykupiony, musi spełniać określone warunki: nie może znajdować w małym budynku, zbudowanym po 1995 roku, a także takim, na który stołeczne władze wydały znaczne środki finansowe lub ma nieuregulowany status prawny. Ratusz uzasadnia to „racjonalnym zagospodarowaniem zasobem” oraz rachunkiem ekonomicznym. Władze stolicy umożliwiają  skorzystanie z nowych zasad osobom, których rozpatrywanie wniosków zostało wstrzymane, ale zdążyły podpisać tzw. protokoły z rokowań. Osoby, które tylko zdążyły złożyć tzw. ankietę, będą musiały to zrobić jeszcze raz.

Wykup za jedną czwartą wartości

Ratusz proponuje, aby mieszkańcy już po dziesięciu latach mogli wykupić swoje komunalne mieszkanie za połowę jego wartości. Bonifikata będzie od tego czasu rosła o 1 procent rocznie. Do okresu najmu władze stolicy proponują włączyć również czas, kiedy lokal wynajmowali poprzednicy prawni (np. rodzice czy dziadkowie), bądź najemca zajmował tylko część lokalu. To ostatnie jest ważne, w przypadku zamiany lokali.

Nie ma WC i centralnego? Będzie ulga

Nowością są bonifikaty za to, w jakim stanie technicznym jest wynajmowany od miasta lokal. Na ulgi mogą liczyć osoby, które nie mają ciepłej wody, centralnego ogrzewania, WC w mieszkaniu lub jeśli mieszkają powyżej czwartego piętra bez windy. Maksymalna ulga dla najemców to 75 procent ceny lokalu.  

Poprzednia uchwała uniemożliwiała skorzystanie z bonifikaty, jeśli w ciągu ostatnich pięciu lat, najemca korzystał z dodatku mieszkaniowego. Nie ma już tego ograniczenia, ale ulga zmniejsza się za każde umorzone przez miasto 5000 zł. zaległości czynszowych.

– Zainteresowanie mieszkańców wykupem jest bardzo duże. Wielokrotnie o tym do mnie pisali – mówi Włodzimierz Piątkowski. Dodaje, że w jego dzielnicy wniosków o wykup w 2014 roku złożyło ponad tysiąc osób. – Teraz będzie możliwa sprzedaż z bonifikatą mieszkańcom, którzy swoje lokale wynajmowali kilkadziesiąt lat i które regularnie utrzymywali – cieszy się wiceburmistrz. Grzegorz Hlebowicz na pytanie, jak ocenia projekt odpowiada: „ambiwalentnie”. Zwraca uwagę, że nie przyznaje on prawa do kupna zajmowanego mieszkania tym, którzy nabyli to prawo w drodze przetargu.

PiS krytyczny

Stołeczny klub Prawa i Sprawiedliwości nie przygotowuje swojego projektu uchwały. Propozycje ratusza ocenia jako chaotyczne i niespójne. Paweł Terlecki, opozycyjny radny wskazuje, że propozycje ratusza nic nie mówią o tym, w jaki sposób dzielnice mają wyznaczać mieszkania do wykupu – Brakuje określenia, czym są plany sprzedaży, kto je sporządza, kto uchwala – mówi „Polityce Warszawskiej”. Pyta, dlaczego akurat lokale wybudowane po 1995 roku nie będą sprzedawane.

Wykup za 1/10 wartości

Stowarzyszenia „Warszawiak na swoim” również ma swoje propozycje i chce nimi zainteresować miejskich radnych w najbliższych tygodniach. Proponuje ulgę w wysokości 90 procent, już po dziesięciu latach najmu. – Jestem zwolennikiem prostych zasad – mówi Paweł Lisiecki, szef stowarzyszenia i jednocześnie poseł PiS. Chciałby, żeby uchwała jasno określała, kto może, a kto nie, wykupić swoje mieszkanie. Pytamy, jak ocenia propozycje ratusza. – Ten projekt nie wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkańców. To jest kroczek we właściwym kierunku, ale nie załatwia sprawy do końca – mówi Lisiecki. Jest zdania, że proponowana przez władze wysokość bonifikat idzie w dobrym kierunku, choć wątpi, że dzięki temu wiele osób będzie chciało wykupić swoje mieszkania. – Uważam, że miasto przeszacowało zarówno liczbę osób, którym rocznie sprzeda lokale, jak i wpływy z tego tytułu – mówi poseł. Miasto chce sprzedawać 200 mieszkań rocznie, a wpływy, łącznie z opłatą za użytkowanie wieczyste, szacuje na 17 mln zł.

Propozycje dotyczące wykupu mieszkań muszą jeszcze uchwalić radni. 25 lutego będzie najbliższa sesja Rady Warszawy.

Tańszy wykup wstrzymany

Obecnie wszyscy mieszkańcy stolicy mogą wykupywać swoje mieszkania komunalne za cenę ustaloną przez rzeczoznawców. Jednak ci, którzy chcą to zrobić taniej dzięki bonifikacie, od połowy 2014 roku, nie mają takiej możliwości. Jest to wynik wyroków sądowych, które wykreślono z uchwały Rady Miasta cały paragraf dotyczący bonifikat.

Ratusz długo zastanawiał się nad rozwiązaniem problemu. Zwracał się między innymi do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o pomoc w interpretacji wyroku. Z pomocą przyszli parlamentarzyści, którzy w sierpniu 2015 roku doprecyzowali przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. To otworzyło furtkę władzom Warszawy do ustalenia nowych warunków wykupu oraz wysokości bonifikat.

W latach 1995 – 2014 w Warszawie sprzedano ponad 64 437 lokali komunalnych.

Zdjęcie: UM Warszawa / R. Motyl

Zobacz także:

Nowy zarząd Białołęki

Plac ma być dla ludzi! | Dyskusja o placu Defilad

Rozłam w stołecznym SLD

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...