Śniadanie czwartkowe #2 – co w tym roku nad Wisłą?

Adam Kielar    2016-02-18 09:05:22

Choć jeszcze przez miesiąc potrwa kalendarzowa zima, aura za oknem zdecydowanie kojarzy się z wiosną. Oczywiście, przez ten czas pogoda może zmienić się jeszcze wielokrotnie i niczym dziwnym nie będą śnieżyce albo kilkunastostopniowy mróz. Tym niemniej wiosna się zbliża, a wraz z nią kolejny sezon nad Wisłą.

Od lat brzegi Wisły po obydwu jej stronach w miesiącach letnich, jak również późną wiosną i wczesną jesienią przyciągają tłumy mieszkańców i gości stolicy. Możliwość spędzenia czasu nad wodą, niemal nieograniczona przestrzeń, wiele lokali, imprez i wydarzeń kulturalnych, jak również możliwość spotkania się ze znajomymi przy piwie lub innym napitku, zakupionym po „cenie sklepowej” (choć z tym w świetle prawa bywają problemy) to tylko niektóre z zalet nadwiślańskich nabrzeży. Oczywiście, są i problemy – wielu z bywalców ciągle nie pamięta o tym, by dbać o porządek, mimo wielu akcji prowadzonych przez miasto pod nazwą „Dzielnica Wisła”.

W tym roku ma być jeszcze ciekawiej, władze zaczęły już przygotowania do nowego sezonu. Zarząd Mienia m. st. Warszawy ogłosił konkurs na dzierżawę 10 lokalizacji na lewym brzegu, z których 7 jest przeznaczonych dla klubokawiarni, a 3 dla niewielkich punktów gastronomicznych. Konkursowe miejsca to: Cypel Czerniakowski, Płyta Desantu 3 Dywizji Piechoty, 4 punkty wzdłuż Bulwarów Floty Wiślanej, Skwer Cubryny oraz 3 miejsca na Bulwarze Jana Karskiego. W tym roku władze miejskie kładą szczególny nacisk na przyjazność oraz dostępność dla mieszkańców. Nowe obiekty muszą na przykład posiadać takie udogodnienia jak:

  • wyznaczenie przynajmniej jednej trasy wolnej od przeszkód – dostępnej dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się;
  • wyposażenie w pochylnie przeznaczone dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się;
  • dostosowanie wysokości barowego blatu do potrzeb osób poruszających się na wózkach;
  • toalety dostępne dla osób poruszających się na wózkach;
  • specjalne oznaczenia dla osób niedowidzących i niewidomych.

Co ważne dla mieszkańców okolic brzegów Wisły, którzy nie lubią hałasu, w przypadku zmierzenia przez służby m.st. Warszawy dwukrotnie w ciągu kwartału danego roku na terenach zabudowy mieszkaniowej, hałasu o natężeniu powyżej 45 dB w godz. 22.00 – 6.00 i powyżej 55 dB w pozostałych godzinach pochodzącego z dzierżawionej nieruchomości możliwe będzie rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym. Miasto chce też ograniczyć liczbę reklam znajdujących się nad Wisłą.

Jak widać powyżej, miasto poważnie podchodzi do problemów, jakie zgłaszają mieszkańcy śródmiejskich okolic Wisły. Dobrym krokiem jest też silne wsparcie dla osób niepełnosprawnych – w końcu one mają takie samo prawo bawić się i spędzać czas nad brzegiem stołecznej rzeki.

Prawy brzeg dalej będzie miał nieco bardziej „dziki” charakter – można się więc spodziewać zarówno plażowiczów w ciągu dnia, jak i ognisk, grillowania i tym podobnych wydarzeń. Z drugiej strony, znajdujące się tam lokale w ubiegłych latach potrafiły zaskoczyć zorganizowaniem kina plenerowego, koncertami czy też innego typu atrakcjami. Miejmy tylko nadzieję, że osoby bywające po tamtej stronie będą pamiętały o tym, że to miejsce wspólne i nie należy tam śmiecić – niestety w piasku czy też zaroślach znajdujących się na południe od Mostu Poniatowskiego dużo częściej widzi się puszki, butelki i inne śmieci, które powinny trafiać od ustawianych od kilku już lat koszy. Czy to się zmieni w tym roku? Czas pokaże.

Pozostaje więc tylko czekać na pierwsze wiosenne ciepłe dni, i będzie można zobaczyć wielu Warszawiaków po obydwu stronach Wisły. Tak wiec uzbrójmy się w cierpliwość i do zobaczenia na jednym z brzegów!

Zdjęcie: Wikimedia Commons (CC-BY-3.0), autor: Alina Zienowicz

Adam Kielar | Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

Śniadanie czwartkowe #1

Oraz:

Alkohol pod chmurką na Ursynowie?

(Nie)legalnie nad Wisłą | Kiedy strażnik "wlepi" mandat?

Legalnie nad Wisłą

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...