„Chcemy metra warszawskiego a nie mostu Trasy Krasińskiego”

Adam Kielar    2016-02-20 16:40:49

Kilkaset osób zebrało się na placu Wilsona by zaprotestować przeciwko budowie Mostu Krasińskiego. Na pikiecie pojawili się nie tylko mieszkańcy Żoliborza, ale także Wawra i Wilanowa, którzy walczą o tzw. Most na Zaporze. Grupa zwolenników budowy mostu Krasińskiego także zameldowała się pod kinem Wisła, musieli jednak przenieść się nieco na ubocze.

Organizatory zapraszali na godzinę 12. – Władze m.st. Warszawy przystąpiły do przyśpieszonej realizacji budowy Mostu i Trasy Krasińskiego. Trasy, która nie rozwiąże problemów komunikacyjnych w Warszawie, a tylko nieodwracalnie zniszczy Żoliborz i wprowadzi kolejny strumień samochodów do centrum naszego Miasta! (…) Jeśli chcesz aby Warszawa była przyjaznym i bezpiecznym miejscem do życia, prosimy, wspomóż nas swoim głosem i dołącz do PROTESTU! Tylko pół godziny Twojego czasu może zmienić przyszłość naszego Miasta! – pisali w zaproszeniu. W czasie manifestacji zbierano podpisy pod petycją przeciwko planowanej inwestycji.

Tomasz Michałowski, radny Żoliborza (Moje Miasto Żoliborz) prowadził manifestację. – Cieszę się, że choć rano padał śnieg, to teraz wychodzi słońce a wy tu przyszliście – mówił do zgromadzonych na pl. Wilsona. – Cieszę się także, że są tu władze dzielnicy – burmistrz Krzysztof Bugla oraz wiceburmistrzowie Grzegorz Hlebowicz i Michał Jakubowski. To świadczy o tym, że nie pozostawiają one obojętne wobec sprawy, tylko dają świadectwo tego, że są przeciwko inwestycji i realizują uchwałę Rady Dzielnicy, w której sprzeciwia się ona budowie Trasy Mostu Krasińskiego! – podkreślał Michałowski. Jak dodał, ratusz rozpoczął w tej sprawie konsultacje społeczne, do których nie ma w zasadzie prawa. – Miasto nie może prowadzić konsultacji w trakcie trwania protestu społecznego – przekonywał. – Konsultacje są akceptacją inwestycji, tam nie ma mowy o tym, że most nie powstanie. My się na to nie godzimy – zaznaczył radny. Przekonywał też, że plac Wilsona nie jest w stanie wypuścić tego ruchu samochodowego, który może trafić z nowego mostu – Już teraz w tej okolicy przekroczony jest dopuszczalny poziom emisji spalin – mówił Michałowski.

Stanisław Trzciński, menedżer kultury i mieszkaniec Żoliborza, który włączył się w działanie grupy inicjatywnej przeciwko trasie Mostu Krasińskiego podkreślił, że protest ten łączy bardzo różnych ludzi. – Od najmłodszych do najstarszych, od najbardziej umiarkowanych to radykałów – wszyscy spotykali się w komitecie protestacyjnym – mówił Trzciński. Dodał, że protestujący chcą jasno powiedzieć – Żoliborz jest za budową mostów. – Chcemy mostów, ale budowanych z głową – mówił. – Nie możemy być ofiarą złego projekt, którego podobno nie można zmienić – zaznaczył. Jak podkreślił, są mieszkańcy Żoliborza, którzy zgodziliby się nawet na ten most, ale w formule przeprawy lokalnej. Trzciński przedstawił też listę znanych osób, które poparły protest przeciwko planowanej inwestycji, są to między innymi Sławomir Idziak, Anna Maria Jopek, Juhas, Taco Hemingway, Robert Kozyra, Boris Kudlička, Grzoogrz Miecugow, Daniel Passent, Sidney Polack, Jacek Poniedziałek, Krzysztof Piesiewicz, Henryk Sawka, Muniek Staszczyk, Krzysztof Zanussi czy też Adam Wajrak.

Wiceburmistrz Grzegorz Hlebowicz także zabrał głos ze sceny. W jego opinii miasta próbuje skłócić dwie dzielnice. – Miasto chce wrobić nas w jakiś mecz Żoliborz vs. Targówek. A to nie o to chodzi! – mówił. – Zresztą Targówek nawet skorzysta na naszym proteście, bo gdyby nie nasz protest, to trasa tego mostu nigdy by nie dotarła do tej dzielnicy, a skończyła by się przed torowiskiem – przekonywał. – Między nami nie ma żadnego konfliktu, ktoś was okłamał – zwracał się do protestujących przedstawicieli Targówka.

Michał Żebrowski, radny z Wawra (klub PO) podkreślał, że o ile w północnej części Warszawy mostów jest aż nadto, to południowa część potrzebuje ich znacznie bardziej. – Rozumiemy wasz protest i dlatego tu jesteśmy – mówił radny. W jego opinii mosty powinny powstawać zanim wybudowane zostaną osiedla oraz budynki użyteczności publicznej. – W przeciwnym razie często już nie mam miejsca ani na przeprawy ani na trasę dojazdową – podkreślał. – Zarówno w Wawrze jak i Wilanowie jest jeszcze dużo miejsca na mosty. Najbardziej wysunięty na południe Most Siekierkowski jest ponad 10 kilometrów od granicy Warszawy – przypomniał. Dodał, że co prawda powstanie most Południowy, ale będzie to tranzytowa przeprawa dla TIR-ów, będąca fragmentem obwodnicy. – Pomiędzy Siekierkowskim a Południowym będzie ponad 8 kilometrów. W żadnym wielkim mieście nie ma takich odległości między mostami – zaznaczył Żebrowski.

Po tych przemowach Tomasz Michałowski zaprosił na scenę radnych, którzy poparli uchwałę sprzeciwiająca się inwestycji. Razem z Marią Holką, żoliborską artystką oraz mieszkańcami, którym rozdano tekst odśpiewali (dwukrotnie) piosenkę „Deszcz”.

***

W tym samym czasie odbywała się także niewielka demonstracja zwolenników budowy Mostu Krasińskiego. Przekonują oni, że argumenty przeciwników są demagogiczne. – Samochodów na Żoliborzu nie będzie więcej – mówił „Polityce Warszawskiej Jędrzej Kunowski, radny z Targówka (PO) – Nam nie zależy na tym, by zajechać Żoliborz. Zakładamy, że mieszkańcy Targówka spokojnie przejadą Wisłostradą, chyba że przyjadą na Żoliborz w niedzielę – mówił radny. Podkreślał, że obecnie mieszkańcy Targówka musza czekać 15 minut w korkach by w ogóle móc wjechać na Most Grota-Roweckiego. Podczas manifestacji chcieli oni umieścić na pl. Wilsona ponton z osobą przebraną za łasicę, który miał symbolizować problemy z dostaniem się na drugi brzeg Wisły. – Miał to być event, którego nie udało nam się zaprezentować. Łasica ma problem by wrócić z Żoliborza na Targówek, więc bierze ponton bo przez Wisłę jest najkrótsza droga – wyjaśnił. Zwolennicy mostu musieli przenieść swoją demonstrację na ul. Mickiewicz, gdyż doszło do niewielkiej sprzeczki.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zobacz także:

„TAK” dla mostu Krasińskiego

Kompromis ws. Mostu Krasińskiego?

DWA BRZEGI: Jędrzej Kunowski vs Tomasz Michałowski | Most Krasińskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...