Rembertów - dzielnica niewykorzystanych szans

Sławomir Bielański    2013-09-02 19:05:50

Wyniki wyborów 2010 r. przyniosły dzielnicy polityczny pat. Zwyciężył komitet "Dla Rembertowa" zdobywając 5 mandatów o włos wyprzedzając w "Lepszy Rembertów" (różnica wynosiła niecałe 70 głosów), który również objął 5 miejsc w radzie dzielnicy. Kolejnymi komitetami w radzie były: Platforma Obywatelska - 4 mandaty, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 3 mandaty, komitet "Mieszkańcy" oraz Prawo i Sprawiedliwość zdobyły po 2 mandaty.

Źródło zdjęcia: www.rembertow.waw.pl

Ostatnie wybory samorządowe oznaczały dla Rembertowa okres politycznej stagnacji. Jak podkreślały media, dzielnica pomimo silnych komitetów lokalnych nie posiadała jasnej strategii rozwoju. Wieloletni burmistrz dzielnicy, Mieczysław Golónka, skupiał się jedynie na pozyskiwaniu środków na projekty infrastruktury drogowej, zapominał zaś o wspieraniu lokalnych stowarzyszeń. O ironio okazało się, że burmistrz z lokalnego stowarzyszenia nie widział potrzeby dofinansowywania organizacji pozarządowych przez co dzielnica zyskała sobie w mediach tytuł "pustyni fundacji  i stowarzyszeń".

Wybory w 2010 r. miały być testem dla ówczesnych władz, zdanym jak się okazało z przeciętną notą. Konkurujące komitety: Lepszy Rembertów - Agnieszki Kądeji oraz Dla Rembertowa urzędującego burmistrza zyskały po 5 mandatów. W powyborczym starciu na sesji rady dzielnicy minimalnie lepsza okazała się Kądeja, która finalnie po turach głosowań została wybrana nowym burmistrzem dzielnicy.

Jednocześnie jednak, pomimo szerokich powyborczych planów, nie wprowadziła obiecywanych podczas kampanii zmian, przez co stopniowo zaczęła tracić poparcie własnych radnych.  Po nieco ponad 2 latach urzędowania straciła większość w radzie a co za tym idzie swoje stanowisko. Jej sytuację najpierw pogorszyła rezygnacja na początku tego roku wiceburmistrza Roberta Kusia ze współrządzącego Forum Rembertowa. Radni wyczuwając słabnącą pozycję polityczną pani burmistrz zawiązali koalicję, w jej skład weszła Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz kojarzonego z prawicą komitet Wspólnoty Samorządowej. W wyniku małego przewrotu, w lutym 2013 r.  burmistrzem dzielnicy został Kacper Pietrusiński (ówczesny wiceburmistrz Bielan z PO). Jego zastępcami zostali Mieczysław Golónka oraz Józef Melak (obydwaj ze wspólnoty samorządowej). SLD w zamian za polityczne poparcie otrzymało stanowisko przewodniczącego rady dzielnicy, na tym stanowisku Barbarę Brutniak (Komiet "Mieszkańcy") zastąpił Zbigniew Magnucki. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Golónka (dawny burmistrz Rembertowa) nie był faworytem PO, zaś wiceburmistrz Józef Melak jest członkiem Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, tej samej, która chce odwołać ze stanowiska prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Rembertów pozostaje cały czas dzielnicą wielu sprzeczności. Na pewno z uwagi na swoje położeni e jest miejscem atrakcyjnym dla nowych inwestycji. Z drugiej strony niewykorzystany jest potencjał dzielnicy - kojarzona jest głównie z korkami na ulicy Marsa oraz Akademią Obrony Narodowej. Nowy burmistrz Kacper Pietrusiński był znany jako sprawny wiceburmistrz Bielan, być może więc jego kandydatura odświeży nieco stare dzielnicowe układy.

Kwestią newralgiczną pozostaje cały czas sprawa budżetu dzielnicy. Już raz, w 2010 r., dzielnica musiała znacząco obciąć środki na remonty dróg (stanowią one 20% budżetu dzielnicy) oraz edukację (dzielnica miała problemy z wywiązaniem się z obowiązków statutowych - utrzymania szkół). Najbliższy rok jak wiadomo będzie bardzo trudny, pytaniem otwartym pozostaje czy nowy, pracowity burmistrz wystarczy by przeprowadzić Rembertów przez ten trudny okres.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...