„My Naród” – manifestacja KOD

Adam Kielar    2016-02-27 18:58:13

Kolejna manifestacja Komitetu Obrony Demokracji odbyła się w W Warszawie. Uczestnicy zgromadzili się pod Stadionem Narodowym, skąd po przemówieniach udali się na pl. Piłsudskiego. Marsz odbywał się pod hasłem "My Naród", a jednym z motywów przewodnich była solidarność z Lechem Wałęsą.

Początek manifestacji wyznaczono na godzinę 13. Wcześniej rozpoczęto przygotowania sceny, a autokary z uczestnikami z całego kraju zjeżdżały się na parking pod Stadionem.

Chwile po godzinie 13 rozpoczęły się przemówienia. Tym razem wypowiadali się nie tylko działacze KOD, ale również liderzy opozycyjnych partii politycznych, na czele z Ryszardem Petru, Grzegorzem Schetyną i Barbarą Nowacką.

Przemowy rozpoczął lider Komitetu Obrony Demokracji, Mateusz Kijowski. Podkreślił, że najważniejszymi wartościami, jakich broni KOD są wolność i demokracja – Nie pozwolimy ich odebrać, obronimy wolność! – mówił. Dodał, że celem sobotniego marszu była także solidarność z Lechem Wałęsą. Byłego prezydenta bronił także Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. – Przyjechaliśmy bronić Lecha Wałęsy! Niech świat pamięta że wszystko zaczęło się w Polsce – przypominał lider PO. Zapowiedział też obronę Polski przed Prawem i Sprawiedliwością. – Razem obronimy Polskę przed prezesem Jarosławem Kaczyńskim – grzmiał ze sceny Schetyna.

Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej podsumował 100 dni rządu Beaty Szydło. – Minęło 100 dni ale będzie jeszcze gorzej. Czeka nas długi marsz ale musimy być razem ponad podziałami! – mówił. Wezwał też Prezydenta Andrzeja Dudę, by zaprzysiężył sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiedział też dalszą walkę w obronie „ładu konstytucyjnego”. – Trzeba przywrócić ląd konstytucyjny który łamie Prezydent Andrzej Duda. Zmusimy Jarosława Kaczyńskiego by ustąpił! – mówił Petru.Barbara Nowacka, jedna z liderek Zjednoczonej Lewicy mówiła, że dawną Solidarność tworzyli różni ludzie, których łączyła jedna idea. – Solidarność tworzyły różne osoby, takie jak Karol Modzelewski, Jacek Kuroń, Lech Wałęsa i wielu innych, które chciały działać w jednej sprawie – przypominała Nowacka. Dodała, że choć w wielu sprawach nie zgadzała się z byłym prezydentem, to dziś go broni. – Wielkich ludzi oceni historia – uważa Nowacka. Skrytykowała też obecnie rządzących. – Naszej Solidarności nie odbierze nam żaden prezes, żaden prezydent marionetką cz premier wydmuszka. Dziś my jesteśmy Solidarnością! – mówiła.

Środowisko PSL reprezentował Miłosz Motyka z Forum Młodych Ludowców. W jego opinii rząd Prawa i Sprawiedliwości dokonał dwóch rzeczy przez 100 dni. – Po pierwsze dokonał ataku na państwo i jego instytucje. Po drugie, Jarosław Kaczyński zjednoczył różnych ludzi w obronie demokracji – mówił. – Prawo i Sprawiedliwość to tylko nazwa. Prawdziwe prawo i prawdziwa sprawiedliwość jest po naszej stronie. Nie cofniemy się w obronie demokracji – zapowiedział Motyka. Skrytykował też atak an Lecha Wałęsę – Lech Wałęsa to symbol, nie prokuratorzy stanu wojennego – uważa działacz FML.

Głos zabierali także lokalni koordynatorzy Komitetu Obrony Demokracji (Jarosław Marciniak – Opolskie, Elżbieta Pytlarz – Małopolskie, Magdalena Lech-Krawczyk – KOD Dolny Śląsk oraz przedstawiciel Młodych KOD – Artur Sierawski. Lech-Krawczyk powiedziała ze sceny, że uczestnicy przyjechali na marsz w jednym celu. – Nie przyjechaliśmy tu bronić stanowisk, przywilejów ale bronić demokracji – mówiła. W podobnym tonie wypowiadał się Jarosław Marciniak. – Jesteśmy tu gdyż sprzeciwiamy się łamaniu zasad demokratycznego państwa prawa. Artur Sierawski skrytykował część mediów za umniejszanie roli młodych osób w KOD. – Nas młodych już są setki, a będą tysiące – zapowiedział.

Na koniec przemówień Mateusz Kijowski odczytał list Lecha Wałęsy, skierowany do uczestników marszu. Były prezydent pisał o swojej działalności opozycyjnej. – Wierzyłem, że nasze działania doprowadzą nie tylko do powstania autentycznej reprezentacji robotniczej, lecz poprowadzą także ku wolnej Polsce. Takie też był marzenia moich przyjaciół z Wolnych Związków Zawodowych – Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy, Aliny Pieńkowskiej, Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka i wielu, wielu innych. W 1980 dane mi było stanąć na czele tej walki, zakończonej pokojowym zwycięstwem, odzyskaniem niepodległej i wolnej Ojczyzny. Pokonaliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale całym obozie sowieckim – pisze Wałęsa. Odparł też zarzuty o współpracę z SB. – Nigdy nie zgodziłem się na współpracę i nikogo nie skrzywdziłem – zapewnił. Cały list znaleźć można na profilu Lecha Wałęsy na portalu Wykop.pl.

Po przemówieniach marsz ruszył. Trasa Wiodła mostem Poniatowskiego, Alejami Jerozolimskimi, ul. Marszałkowską, Królewską i dotarła na pl. Piłsudskiego.

Po drodze nie doszło do żadnych incydentów, nie licząc dwóch niewielkich kontrmanifestacji.

Uczestnicy Marszu wznosili okrzyki znae już z poprzednich manifestacji KOD - "obronimy demokrację", "niezawisłość Trybunału", "wolny sędzia, wolna Polska", czy też "wolność, równość, demokracja". Były też hasła solidaryzujące się z Lechem Wałęsą - wykrzykiwano jego imie i nazwisko, jak również "Solidarność", czy też "PiS ma pech, naród kocha Lecha".

Na placu Piłsudskiego ponownie zabrał głos Mateusz Kijowski. Po nim wypowiadali się między innymi niedawno wybrani współprzewodniczący Partii Zieloni – Marek Kossakowski i Małgorzata Tracz, europoseł frakcji Zielonych z Finlandii Oras Tynkkynen czy też działacze opozycji w czasach PRL Krzysztof Łoziński i Jacek Kleyff.

Według informacji ratusza, które podał na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy, w Marszu brało udział ok 80 tysięcy osób. Liczba podawana przez niego sukcesywnie rosła, co wzbudziło lawinę komentarzy w mediach społecznościowych. Jak podało radio RMF FM, policja informuje o jedynie 15 tysiącach uczestników manifestacji.

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl |Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Manifestacja KOD „w obronie Twojej Wolności”

Manifestacja KOD w obronie wolnych mediów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...