„Wznowić śledztwo w sprawie Brzeskiej”

Adam Kielar    2016-03-01 18:55:33

We wtorek minęło 5 lat od niewyjaśnionej śmierci Jolanty Brzeskiej, znanej społeczniczki i działaczki lokatorskiej. Z tej okazji przedstawiciele stowarzyszeń zajmujących się tą tematyką, miejscy aktywiści oraz działacze lewicowych partii zebrali się pod gmachem Prokuratury Generalnej. Manifestujący żądali wznowienia śledztwa ws. śmierci Brzeskiej oraz rozwiązania problemu reprywatyzacji.

Początek pikiety miał miejsce ok. godziny 15. Uczestnicy rozwinęli transparenty i rozpoczęły się przemowy. Pomimo padającego deszczu ze śniegiem i niskiej temperatury w manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Organizatorzy rozwinęli na chodniku długą listę nieruchomości z niemal wszystkich dzielnic. – To ok. 2 tysiące różnych adresów – mówili.

Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów przypomniał, że społecznicy i przyjaciele Jolanty Brzeskiej zbierają się co roku, by upamiętnić jej śmierć. – Jak co roku upamiętniamy rocznicę morderstwa Joli Brzeskiej. Była lokatorką budynku przy ul. Nabielaka 9 na Starym Mokotowie, do którego zgłosił się tzw. prawowity właściciel, a rzeczywistości osoba odzyskująca budynki razem z „wkładką mięsną” czyli lokatorami, których później się z tych budynków pozbywa. – przypomniał. – Jola Brzeska walczyła od 2006 roku, także w sądzie, przeciwko Markowi M., czyścicielowi kamienic – mówił Ciszewski. Przypomniał też, że Brzeska toczyła walkę do 1 marca 2011 roku. – Wtedy zniknęła z domu i kilka dni była uważana za zaginioną. Sprawa na początku była ignorowana przez organa ścigania. Dopiero kilka dni później jej spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim – mówił aktywista WSL. – Ta zbrodnia do dziś pozostaje niewyjaśniona – przypomniał. Jak mówił, ta śmierć obciąża zarówno urzędników, jak i samorządowców. – Obciąża ona także prokuraturę oraz policję. Przez dłuższy czas wmawiano nam, że Jolanta Brzeska pojechała do lasu i sama się spaliła – podkreślał Ciszewski.

Przypomniał też, że po 2 latach sprawa została zawieszona po tym, jak sądowi biegli stworzyli profil psychologiczny Brzeskiej, wskazujący, że samobójstwo było bardzo mało prawdopodobne. – Jest to dowód na to, że policja i prokuratura zmarnowały pierwsze dni po zabójstwie, szukając śladów samobójstwa – uważa działacz WSL. – Wiemy, że istnieje możliwość, by została ona odwieszona i ponownego zbadania – zaznaczył. Dodał, że „w najbliższym czasie” WSL zwróci się do Prokuratora Generalnego z petycją o to, by sprawę zabójstwa Jolanty Brzeskiej zbadano ponownie.

Przyjaciele Jolanty Brzeskiej oraz jej współpracownicy przypominali także o tym, że ona nie jest jedyną osobą, która straciła życie z powodu reprywatyzacji. Wskazywali także przykłady uporczywego nękania, jakie stosują tzw. czyściciele kamienic – Są to takie działania, jak na przykład odłączenie wody czy prądu – mówili. Skrytykowali też władze Warszawy za to, że urzędy takie jak Biuro Gospodarowania Nieruchomościami umożliwia wyciek danych o nieruchomościach, które są do odzyskania. Wzniesiono także kilka okrzyków, między innymi „lokatorzy to nie towar”, czy „wznowić śledztwo w sprawie Brzeskiej”.

Wśród zgromadzonych przed budynkiem byli także przedstawiciele lewicowych partii politycznych – między innymi liderzy Partii Razem Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza, Marek Matczak i Marek Kossakowski z Partii Zieloni czy też Paulina Piechna-Więckiewicz, stołeczna radna oraz jedna z liderek Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ponadto, na manifestacji obecni byli także wiceburmistrz Śródmieścia Mateusz Siepielski, przewodniczący rady tej dzielnicy Michał Sas oraz radni Jan Śpiewak i Andrzej Kozicki.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Sąd oddalił powództwo przeciw aktywistom MJN

Tańszy wykup mieszkań coraz bliżej. Ratusz proponuje zmiany

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...