Jak Warszawa czci Żołnierzy Wyklętych? Spór o wystawę

Jan Kunert    2016-03-02 08:56:36

Ratusz nie zgodził się na zawieszenie proporców na latarniach Krakowskiego Przedmieścia – To decyzja polityczna - mówi pomysłodawczyni. – Oddzielmy emocje od polityki – odpowiadają władze stolicy.

Portal wpolityce.pl doniósł, że władze Warszawy nie zgodziły się na pomysł scenografki Małgorzaty Grabowskiej, aby w święto Żołnierzy Niezłomnych na latarniach, na Krakowskim Przedmieściu zawisło 90 proporców. Miałyby mieć kształt skrzydeł, a nich wizerunek Żołnierzy Wyklętych – Roja, Łupaszki, Lalki, Zapory i innych. Projekt instalacji powstawał przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.  Dlaczego się nie udało?

Pełnomocnik: „Tak, ale…”

Małgorzata Grabowska złożyła formalny wniosek 8 lutego 2016 roku, czyli równo trzy tygodnie przed planowanym wydarzeniem. – W przypadku przedsięwzięć związanych z Traktem Królewskim, jesteśmy zobowiązani przepisami, aby przekazać wniosek do pełnomocnik prezydent, który się nim zajmuje. Tak też zrobiliśmy – mówi Karolina Gałecka, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. 24 lutego br. Jolanta Szalewska, pełnomocnik ds. Traktu Królewskiego zgodziła się na wystawę, ale pod dwoma warunkami: czas wystawy musi być skrócony (takie są przepisy), a proporce nie mogą zawisnąć na stołecznych latarniach, a na innych nośnikach. Jak tłumaczy nam Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego Ratusza, nie można nic wieszać na latarniach wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. – Ja nie dostałam tego pisma. To było wewnętrzne pismo miasta. Udało mi się jednak zdobyć jego skan – tłumaczy „Polityce Warszawskiej” Małgorzata Grabowska. Mówi, że po tym, jak się z nim zapoznała próbowała „na szybko” zorganizować inne nośniki, na których mogłyby zawisnąć proporce. Czekała tylko na oficjalną, skierowaną do niej decyzję, że musi to zrobić.

Pismo z ZDM do Małgorzaty Grabowskiej zapowiadające odmowę napisano jednak dopiero 26 lutego, a trzy dni później zostało wysłane pocztą. Jeszcze nie dotarło i na pewno nie dotrze przed Dniem Pamięci Żołnierzy wyklętych, który był wczoraj. – Pani Małgorzata zna nasze telefony mogła do nas zadzwonić i porozmawiać. Nie musiała czekać na oficjalne pismo – mówi Karolina Gałecka. – Jeśli tylko pomysłodawczyni swój wniosek zmodyfikuje, będziemy go rozpatrywać – dodaje. Agnieszka Kłąb zapewnia, że miasto jest otwarte na wszystkie inicjatywy stowarzyszeń, fundacji czy społecznych komitetów. – Wola była po obu stronach, ale do wystawy nie doszło – stwierdza. – Idea jest bardzo słuszna. Warszawa się włącza w obchodzy dnia Żołnierzy Wyklętych – mówi rzecznik i za przykład podaje umieszczenie polskich flag na autobusach i tramwajach oraz udział w centralnych uroczystościach.

„To cyrk”

– Urzędnicy mniejszych komórek miasta starali się pomóc, ale jak dostałam pismo zapowiadające odmowę, to mi szczęka opadła. To cyrk – mówi Małgorzata Grabowska. Podkreśla, że do tej pory nie dostała żadnego oficjalnego pisma. – To była decyzja polityczna – stwierdza scenografka.

Zobacz także:

Śniadanie czwartkowe #1

Warszawski Marsz Rotmistrza Pileckiego

Odsłonięto tablicę Żołnierzy Wyklętych na Pradze

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...